Последни вести

Најважни вести

Вкупно 55 години затвор за масовното нелегално прислушување

Судот, при изрекување на пресудата, потенцира дека со неа упатува порака дека во иднина никогаш п...

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест

Премиерот Заев ги потврди заложбите на Владата кон афирмација и поддршка на граѓаните кои живеат ...

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Во понеделник, 1 март, еден месец пред официјалниот старт на Пописот на населението, домаќинстват...

Во Скопје 64 санкционирани возачи

Во Скопје 64 санкционирани возачи

Како што соопштија денеска од МВР, од вкупно изречените мерки, осум се за возење без возачка дозвола, три за непочитување на брзина на движење, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила, седум санкции за користење на ...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски позитивен на Ковид-19

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски позитивен на Ковид-19

– По забележаните првични полесни симптоми, ги добив резултатите од тестирањето кои покажуваат дека сум позитивен на вирусот Ковид-19. Иако ги почитував препораките на здравствените лица, сепак се покажа дека не секогаш тоа...

Одржана седница на Советот за рамномерен регионален развој

Одржана седница на Советот за рамномерен регионален развој

Вчера вечер, се одржа седница на Советот за рамномерен регионален развој, со која претседаваше заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, а...

Јужноафриканскиот сој пристигна во Словенија

Јужноафриканскиот сој пристигна во Словенија

Станува збор за доктор од Марибор, вработен во тамошниот Клинички центар, кој минатата недела со уште неколку лица од Словенија престојувал во Намибија а во понеделник бил на работното место. Уште две лица кои со него биле фо ...

Видео: 400 затвореници избегале од затвор на Хаити

Видео: 400 затвореници избегале од затвор на Хаити

Во извештајот на локалните власти стои дека 25 лица загинале за време на масовното бегство од затворот Круа ле Буке. Меѓу нив и директорот на таа установа и случајни минувачи кои се нашле во инцидентот, пренесе Би-Би-Си. ...

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во видео порака по повод една година од првиот регистриран Ковид случај во земјата вели дека здравствениот ситем покажал дека има знаење и искуство да се носи со најголемиот здравствен пр...

Повеќе родени и умрени, а помалку бракови и разводи во последниот квартал лани

Повеќе родени и умрени, а помалку бракови и разводи во последниот квартал лани

Бројот на умрените лица во четвртиот квартал лани, пак, бележи зголемување од 89.1.% во споредба со 2019 година и изнесува 9 465 лицa, а од нив 12 се умрени доенчиња, но ваквиот раст, според Државниот завод за статистика е поради...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube