Последни вести

Најважни вести

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас

Таму беа дочекани од кордон полиција и барикади и не им беше дозволено да се доболижат до црквата...

Шолак, газдата на „Ѕвездите на Гранд“, N1, Нова ТВ, Total TV има долг од 4,1 милијарди евра!

Тотал ТВ Македонија преку платформата EON TV , и самата EON TV International безсрамно пиратираа ...

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот останале без плата за јануари

Првиот финансиер Фатмир Бесими го остави претседателот Пендаровски и неговите вработени без јануа...

Белгиски весник: Медиумите се спречени да известуваат на денот во чест на националниот херој

Белгиски весник: Медиумите се спречени да известуваат на денот во чест на националниот херој

Одлуката беше донесена пред прославата во услови на зголемени тензии меѓу Македонија и Бугарија, кои остануваат заглавени во жесток спор околу историјата и идентитетот. Спорниот идентитет на Делчев е една од клучните точки во ова...

Бектеши: И се извинувам на новинарката на Канал 5 Катерина Капкоска

Бектеши: И се извинувам на новинарката на Канал 5 Катерина Капкоска

Писмено лично извинување до новинарката на Канал 5, Катерина Капкоска испрати министерот Крешник Бектеши, по острите реакции во јавноста за вчерашното недолично однесување, кога наместо одговор на новинарско прашање, во врска со ...

Карта на Европа од најпознатите уметнички дела, Македонија е претставена со сцена од псалтир

Карта на Европа од најпознатите уметнички дела, Македонија е претставена со сцена од псалтир

Картата е објавена на профилот на популарната платформа Terrible Maps која редовно објавува географски карти со интересни податоци. На картата се прикажани фотографии од „најважните уметнички дела“ на териториите н...

Блинкен ја одложи посетата на Кина поради „шпионскиот балон“

Блинкен ја одложи посетата на Кина поради „шпионскиот балон“

Неговата посета беше одложена поради ситуацијата со кинескиот шпионски балон кој навлезе во американскиот воздушен простор, објави ABC News. Точниот датум на посетата на Блинкен на Кина не е објавен. Сепак, според извори на ме...

Франција ја разгледува можноста за продолжување на употреба на нуклеарките за уште 60 години

Франција ја разгледува можноста за продолжување на употреба на нуклеарките за уште 60 години

Информацијата уследи откако претседателот на Франција, Емануел Макрон претседаваше со првиот од низата состаноци за нуклеарна политика. Макрон претходно ги објави плановите за изградба на најмалку шест нови реактори до 2050 го...

Десетина загинати во САД во ледената бура, откажани илјадници летови (ВИДЕО)

Десетина загинати во САД во ледената бура, откажани илјадници летови (ВИДЕО)

Ледената бура може да донесе студени ветрови за помалку од 10 минути, предупреди Националната метеоролошка служба. Тие велат дека ова е настан „еднаш во животот“. Жителите од Пенсилванија до Мејн се повикани да го огр...

Телефонски разговор Ковачевски - Шоле: Голема поддршка од САД за Македонија

Телефонски разговор Ковачевски - Шоле: Голема поддршка од САД за Македонија

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, вечерва телефонски разговараше со советникот на Стејт департментот, Дерек Шоле, во присуство на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Агенцијата за национална...

Зеленски: Целта ни е годинава да ги почнеме преговорите со ЕУ

Зеленски: Целта ни е годинава да ги почнеме преговорите со ЕУ

„Нашата цел е да започнеме преговори оваа година“, рече претседателот Володимир Зеленски, кој се надева дека Унијата ќе понуди забрзан пат кон членство. Запрашана за динамиката на пристапот на Украина на заедничкат...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube