Последни вести

Најважни вести

Бесими: Преговорите со ССМ се уште траат

Ова е време на големи економски предизвици, за што се бара внимателно креирање на фискалната поли...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за спикерот Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат Инт...

Вечерва во Само Интервју ќе гостува Стевчо Јакимовски.

Во каква кондиција е коалицијата ГРОМ – ВМРО-ДПМНЕ и дали ќе излезе на анти-владиниот проте...

Анџела Прајс Агелер доаѓа на место на Кејт Мери Брнз

Анџела Прајс Агелер доаѓа на место на Кејт Мери Брнз

 Прајс Агелер ќе ја замени актуелната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнз откако Белата куќа објави список со имиња кои претседателот Џо Бајден ги номинираше за амбасадорските места на САД во неколку држави, м...

Единаесет новороденчиња изгореа во пожар во болница во Сенегал

Единаесет новороденчиња изгореа во пожар во болница во Сенегал

„Болка и шок откако дознав за смртта на 11 новородени бебиња во пожарот што избувна во болницата Мама Абду Азиз Си Дабак во Тивауан", напиша сенегалскиот претседател Меки Сал во пораката објавена преку „твитер&qu...

ЈСП Скопје: Возрасните лица имаат право на бесплатен превоз на Жичарницата

ЈСП Скопје: Возрасните лица имаат право на бесплатен превоз на Жичарницата

-Право на превоз без надомест, секој работен ден на Жичарницата, имаат возрасните лица (жени над 62 год, мажи над 64 год) со приложување на лична карта или пасош, деца без родители и родителска грижа до 18 год, како и деца до 6 г...

За попладне и вечер најава за изолиран развој на пороен дожд, грмежи, ветер

За попладне и вечер најава за изолиран развој на пороен дожд, грмежи, ветер

 Попладне и во вечерните часови ќе има изолиран развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 35 степени, УВ индексо...

Франција воведува бонови за храна

Франција воведува бонови за храна

Според телевизијата Франс 2, на граѓаните им се даваат ваучери во вредност од пет, 20 и 30 евра. До денес, градските администрации потрошиле околу 37 милиони евра за издавање купони и сертификати, како и за други мерки за подд...

Видео: Бостон на чекор до НБА финале

Видео: Бостон на чекор до НБА финале

Во петтиот меч Бостон го доби Мајами со 93-80 и сега води со 3-2 во победи во конференциското финале на Истокот  Најзаслужен за победата на Бостон беше тандемот Џејсон Тејтум - Џејлен Браун. Тејтум мечот го заврши со...

Убиецот од Тексас и го најавил масакрот на 15-годишно девојче од Германија

Убиецот од Тексас и го најавил масакрот на 15-годишно девојче од Германија

Според информациите на СНН, 18-годишниот атентатор од Тексас во вторникот испратил повеќе пораки до 15-годишно девојче од Франкфурт, во кои го изнесол својот план да отвори оган во училиште. Прво се пожалил дека баба му разгов...

Заеднички летови на американската и на јапонската авијација над Јапонското Море

Заеднички летови на американската и на јапонската авијација над Јапонското Море

Медиумите пишуваат дека летовите се одговор на заедничките прелети што руски и кинески авиони-бомбардери ги извршија за време на посетата на американскиот претседател Џо Бајден на Јапонија. Заедничките јапонско-американски акт...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube