Последни вести

Најважни вести

Состојба на патишта

ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ ПОРАДИ МИНИРАЊЕ: Поради минирање, односно изведување на градежни активности з...

Се замрзнуваат цените на оризот и јајцата, кај шеќерот и брашното засега без интервенции

Ќе се чека трговците сами да ги поевтинат овие производи, додека цените во месната индустрија се ...

Ахмети запеа пред митингот во Чаир

По минатонеделната онлајн кампањата на ДУИ  „Да, тој доаѓа“ првиот вицепремиер А...

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор

Процесот на европеизација на Балканот е неповратен, сите земји од регионот, вклучително и Македонија се цврсто на патот кон ЕУ, вели потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас  во изјава за МИА, дадена на мар...

Блинкен остро го искритикува Си Џинпин поради „дипломатско прикритие“ на Путин

Блинкен остро го искритикува Си Џинпин поради „дипломатско прикритие“ на Путин

За време на брифингот во Стејт департментот синоќа Блинкен укажа дека САД очекуваат во текот на неговата тридневната посета на Москва Си Џинпин да ги повтори повиците на Кина за прекин на огнот меѓу Русија и Украина.  -Фу...

Со одлука на Националниот парк Шар Планина се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Со одлука на Националниот парк Шар Планина се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Според образложението во одлуката, мерката се воспоставува заради спречување на оштетувањето и уништувањето на биолошката и пределска разновидност, деградација на почвата и губење на нејзината плодност и оштетување врз живеалишта...

Њујорк се подготвува за демонстрации на поддржувачите на Трамп

Њујорк се подготвува за демонстрации на поддржувачите на Трамп

 Поставени се барикади околу судот во Менхетен, каде приврзаниците на Доналд Трамп се подготвуваат да протестираат против обвиненија во врска со изборната кампања во 2016 година дека тој тајно платил на порно ѕвезда да не ди...

Стејт департмент: Најсериозните проблеми на Косово се владината корупција, заканите....

Стејт департмент: Најсериозните проблеми на Косово се владината корупција, заканите....

Сериозната корупција во Владата, недостиг на истрага и одговорност за родово засновано насилство и насилство или закани врз етничките малцинства и други маргинализирани групи се едни од најсериозните проблеми во Косово, се наведу...

Ново рочиште за пожарот во тетовската модуларна болница

Ново рочиште за пожарот во тетовската модуларна болница

На последното рочиште, што се одржа на 2 март, судијата побара адвокатите на одбраната за денеска да посочат за кои околности се повикуваат предложени сведоци од нивна страна. Судијата определи и два термини за рочиште за следнио...

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Одбележувањето на јубилејот е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО, а почетокот на настанот е закажан за 9:35 часот и ќе може да се следи на следниов линк. Во рамките на програмата, со која се про...

Облачно со повремени врнежи од дожд, попладне пообилни

Облачно со повремени врнежи од дожд, попладне пообилни

Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 7, а максималната ќе достигне од 12 до 18 степени. Во Скопје ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат пооби...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube