Последни вести

Најважни вести

МЗ: Изминатото деноноќие 125 нови случаи, двајца починати и осум оздравени

Само во последното деноноќие, според информациите на Министерството за здравство,  направени...

Мицкоски: Состојбата со Ковид-19 е драматична, но исто толку лоша е и економската состојба

Тој вели дека за неколку месеци додека трае пандемијата од корона вирусот власта потфрлила во еко...

МВР: 203 лица не ја почитувале забраната за движење, лишени од слобода се 155 лица

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација и не...

Канадскиот премиер клекна во знак на солидарност со демонстрантите

Канадскиот премиер клекна во знак на солидарност со демонстрантите

Окружен со чувари со маски, тој стоел клекнат додека демонстрантите барале прекинување на полициската бруталност и расистичкото однесување кон Афроамериканците. Собирот во Отава е еден од неколкуте планирани во градовите ширум...

ЕУ ќе почне со отворање на надворешните граници на почетокот на јули

ЕУ ќе почне со отворање на надворешните граници на почетокот на јули

Јохансон на прес-конференција соопшти дека повеќето влади на земјите членки на ЕУ ќе ги укинат внатрешните гранични контроли до 15 јуни, но дека некои тоа ќе го направат до крајот на месецот. некои соседни земји, пак, како Чешка ...

Во Хрватска нема нови заразени со Ковид-19, починало едно лице

Во Хрватска нема нови заразени со Ковид-19, починало едно лице

Во Клиниката за инфективни болести Др. Фран Михаљевиќ во Загрев, на респиратор починала една жена. Во таа земја се тестирани вкупно 68.514 лица, од кои 247 во последните 24 часа. Вкупниот број на излекувани е 2.121, што е з...

Градоначалничката на Вашингтон го промени името на плоштадот пред Белата Куќа во „Црните животи значат“

Градоначалничката на Вашингтон го промени името на плоштадот пред Белата Куќа во „Црните животи значат“

Таа побара од Трамп да ги повлече федералните војници од Вашингтон, откако Трамп распореди илјадници војници во градот како одговор на протестите кои се одржуваат низ сад веќе десетина дена како реакција на убиството на Афроамери...

Хеликоптерска несреќа во Индонезија, има и починати

Хеликоптерска несреќа во Индонезија, има и починати

Индонезиската војска не се огласила околу несреќата во која загинале тројца патници, а шест повредени се пренесени во две болници во областа Кендал. Еден очевидец потврдил дека хеликоптерот летал многу ниско пред уривањето. ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми