Последни вести

Најважни вести

Кога спортот ја губи суштината – Млад борач избоден од конкурент за време на натпревар

Доживотна суспензија за напаѓачот, како и казна за борачкиот клуб „Лирија“, бара радо...

Осумдневен притвор за петмината учесници на протестите во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово, поведе постапка против 5 лица за кои постои основано сомнен...

Ќе се врши вонреден инспекциски надзор за случајот со починатото две годишно дете

Ќе се врши вонреден  инспекциски надзор во случајот со починатото две годишно дете позитивно...

ДУЕЛ ЗА ИДНИНАТА, во Само Вистина, во понеделник 20 септември во 18:30 часот

ДУЕЛ ЗА ИДНИНАТА, во Само Вистина, во понеделник 20 септември во 18:30 часот

Заев, како премиер на Македонија доживеа да види веење на нашето знаме во седиштето на НАТО, решавање на спорот со Грција, но и ковид пандемијата како и последната несреќа со пожарот во Тетово. Дали Заев е задоволен од своите рез...

Франција се налути поради австралиските подморници, Нов Зеланд не ги сака во нивното море

Франција се налути поради австралиските подморници, Нов Зеланд не ги сака во нивното море

Овој потег е без преседан во односите САД-Франција, земја што официјален претставник на Белата куќа неодамна ја нарече „најстариот сојузник на Соединетите држави“. Францускиот министер за Европа и надворешни работи...

На остров во Грција е отворен нов бегалски камп, може да прими 3.000 луѓе

На остров во Грција е отворен нов бегалски камп, може да прими 3.000 луѓе

Објектот е оддалечен околу пет километри од поранешниот привремен камп во близина на селото Вати и другите островски села. Опкружен е со високи огради со бодликава жица. Бегалските организации наидоа на бројни критики за кампот ф...

Акробат оди по јаже од Ајфеловата кула до другата страна на реката Сена во Париз (ВИДЕО)

Акробат оди по јаже од Ајфеловата кула до другата страна на реката Сена во Париз (ВИДЕО)

27 -годишниот Паулин одеше по јажето, фиксирано на 70 метри над земјата, во еден момент седејќи и лежејќи на јажето, пред да пристигне во театарот „Шајло“ на крајот од претставата од половина час, пишува Ројтерс. &...

Протест во Вашингтон против притворањето на обвинетите за упадот во Конгресот (ВИДЕО)

Протест во Вашингтон против притворањето на обвинетите за упадот во Конгресот (ВИДЕО)

Стотици полицајци патролираат по улиците околу зградата на Капитол за да спречат потенцијално насилство, додека околу самиот Конгрес е поставена ограда висока речиси два и пол метри. Некои од демонстрантите ги носеа знамињата на ...

Завршија градежните работи за зацврстување на Нотр-Дам , почнува реставрацијата

Завршија градежните работи за зацврстување на Нотр-Дам , почнува реставрацијата

Кратко по пожарот во април 2019 година, претседателот Емануел Макрон рече дека катедралата што датира од 12 век, ќе биде целосно обновена и подоцна вети дека ќе ја отвори за верниците до 2024 година, кога Франција ќе биде домаќин...

Ужас во близина на познат француски замок: Со автомобил влетал во тераса на ресторан (ВИДЕО)

Ужас во близина на познат француски замок: Со автомобил влетал во тераса на ресторан (ВИДЕО)

Снимките на социјалните мрежи покажуваат како полицијата ја оградува областа недалеку од Палатата Фонтенбло, познатиот француски средновековен замок, додека една фотографија покажува црн автомобил среде терасата на ресторанот, со...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube