Последни вести

Најважни вести

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Само неколку часа откако беше конституирано новото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ И ЗНАМ, пратен...

Контурите на новата влада познати, кадровските решенија официјално не се откриваат

Откако вчера од ВМРО-ДПМНЕ брифираа дека распределбата на ресорите во идната влада е пред финален...

Зиков: Изборите поминаа, мора да се оладат главите

Со инаугурацијата на претседателката на Македонија, почнато е со „дур“, ќе видиме пон...

Со 76 гласа „За“ и 6 „Против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието

Со 76 гласа „За“ и 6 „Против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието

Претседателот на Алтернатива која е дел од Коалицијата „Вреди“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието. Пратениците од „Европски фронт“ ја напуштија собраниската сала, каде се одржува конститут...

Сиљановска: На венецот во Рим сакав да пишува „РС Македонија“, но немаше доволно место

Сиљановска: На венецот во Рим сакав да пишува „РС Македонија“, но немаше доволно место

Недоволниот простор на лентата од венецот поставен пред спомен обележјето на Св. Кирил и Методиј  е причината поради која не било испишано името на државата, туку само „Претседател Гордана Силјановска- Давкова“, ...

Полска го ограничува правото на движење на руските дипломати: Ова да го сфатат многу сериозно

Полска го ограничува правото на движење на руските дипломати: Ова да го сфатат многу сериозно

Односите меѓу Полска и Русија се затегнати по избувнувањето на конфликтот во Украина во 2022 година. Варшава ја обвинува Москва и за шпионски активности и саботажа на територијата на Полска, пренесува Ројтерс. „Се над...

Кина објави симулација од напад врз Тајван: Да го уништиме крвотокот на независноста (ВИДЕО)

Кина објави симулација од напад врз Тајван: Да го уништиме крвотокот на независноста (ВИДЕО)

Симулацијата од 70 секунди е создадена со комбинација на анимација и снимка и прикажува воени бродови, копнени ракетни фрлачи и ловци кои лансираат проектили на островот, објави Бизнис Инсајдер. „Уништете го столбот на н...

Нови разорни бури и торнада во делови од САД- во претходниот налет загинаа 20 лица

Нови разорни бури и торнада во делови од САД- во претходниот налет загинаа 20 лица

Најпогодени се Оклахома, Арканзас, Тексас и Кентаки. Уништени се стотици објакти. За жал, загинаа најмалку 20 луѓе. Во овој момент, нова серија разорни бури се формираат над средните делови на САД, особено над Оклахома и Те...

Министрите на ЕУ не се договорија Украина да користи западно оружје против цели во Русија

Министрите на ЕУ не се договорија Украина да користи западно оружје против цели во Русија

Тие исто така не се договорија дали на воените инструктори од ЕУ да им се дозволи да вршат обука на украинска територија, поради стравувањето дека тоа ќе го зголеми учеството во војната и ризикот од директна конфронтација помеѓу ...

Шест држави на НАТО ќе градат „ѕид од дронови“ кон Русија

Шест држави на НАТО ќе градат „ѕид од дронови“ кон Русија

Министрите од Финска, Норвешка, Полска и трите балтички земји во текот на викендот изјавија дека разговарале за создавање на координиран систем за беспилотни летала долж нивните граници со Русија за да „спречат шверц и пона...

Грузискиот парламент го изгласа контроверзниот „руски закон“, без оглед на масовните протести

Грузискиот парламент го изгласа контроверзниот „руски закон“, без оглед на масовните протести

Во завршниот чин, пратениците во Тбилиси го заобиколија ветото на проевропската претседателка Салома Зурабишвили. Таа рече дека законот со кој се бара од невладините финансирани од странство да се регистрираат како „странск...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube