Последни вести

Најважни вести

Заедничка литургија на поглаварите на македонската и српската црква во Белград

 Во присуство на голем број граѓани по 55 години со литургијата на помирувањето ќе се обнови...

Се уште нема решение заеднички прифатливо и за Скопје и за Софија

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во телефонските разговори со премиерот Димитар Ковач...

Вечерва во „Само интервју“ гостин ќе биде Ламбе Арнаудов

30 години посветени на Македонија – дали идеализмот е доблест или наивост? Како ја замис...

Бајден заминува на посети во Азија

Бајден заминува на посети во Азија

Бајден е уверен дека конфронтацијата со Русија, повторно го засили американското раководство, додека се внимава оти непријателските севернокорејски нуклеарни тестови би можеле да го раскинат оптимистичкото сценарио, пишуваат амер...

Битката што го претвори Мариупол во светски симбол на пркос се приближува кон својот крај

Битката што го претвори Мариупол во светски симбол на пркос се приближува кон својот крај

Додека Украина рече дека се надева дека ќе ги врати војниците во размена на затвореници, Русија се закани дека некои од нив ќе ги суди за воени злосторства. Не е јасно колку борци останале во лавиринтот со тунели и бункери на ...

Српските власти идентификуваа19 адреси на електронска пошта од кои се праќани дојавите за бомби

Српските власти идентификуваа19 адреси на електронска пошта од кои се праќани дојавите за бомби

Според објавата од српското МВР, утврдено е дека осум од дојавите стигнале од Полска, четири од Гамбија, две од Иран и Нигерија и по една од Украина, Словенија и Русија. За да се идентификуваат испраќачите на овие пораки, а со...

Захарова:Над 900 украински борци од Азовстал се одведени во казнена колонија под руска контрола

Захарова:Над 900 украински борци од Азовстал се одведени во казнена колонија под руска контрола

Таа додаде дека на 17 мај се предале 959 припадници на украинската армија, од кои 51 се на лекување, додека другите се испратени во поранешната казнена колонија во градот Оленивка, во областа Доњецк, што е под контрола на Русија....

САД: Бројот на случаи на Ковид-19 е тројно зголемен за еден месец

САД: Бројот на случаи на Ковид-19 е тројно зголемен за еден месец

Седумдневната инциденца се зголеми за 26 отсто во однос на претходната недела и изнесува 94.000 случаи дневно, истакна Валенски пред Белата куќа. Просечниот број на хоспитализирани дневно се зголеми на 3.000, што е за 19 отсто...

Сенатот ја одобри Бриџит Бринк за американска амбасадорка во Украина

Сенатот ја одобри Бриџит Бринк за американска амбасадорка во Украина

Брзата потврда ја истакна желбата на двете страни да испратат амбасадор за поддршка на украинскиот претседател Володимир Зеленски додека тој се соочува со руската инвазија. Одлуката на Сенатот е донесена истиот ден кога америк...

Сончево со слаб ветер и пониски температури

Сончево со слаб ветер и пониски температури

Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а максималната ќе достигне од 19 до 26 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималн...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube