Последни вести

Најважни вести

Приватните превозници на протест со сите 200 автобуси, сообраќајот беше отежнат, не и блокиран

Понудија како што го нарекоа, компромисно решение, да добијат дел од парите што им се должат а за...

Спасовски: Нема службен материјал што укажува на напад врз полициски службеници во Арачиново

Крим – техника и внатрешна контрола на МВР проверуваат дали навистина полицајци од станицат...

Сотир Костов и Филип Петровски во „Само вистина“

Ќе се прошири ли т.н. Црна листа на Претседателот Бајден со имиња и од Македонија? Ќе излезат ...

Вашингтон најавува проширување на црната листа за корупмирани политичари на Балканот

Вашингтон најавува проширување на црната листа за корупмирани политичари на Балканот

Габриел Ескобар претставник на Стејт департменот за западен Балкан изјави дека корупцијата е најголем проблем за регионот и корумпираните терба да се тргнат од одговорни позиции.  Според Ескобар корупцијата е закана за де...

Разрешена директорката од училиштето во Градско каде се вршел булинг врз ученик

Разрешена директорката од училиштето во Градско каде се вршел булинг врз ученик

Ова во изјава за Канал 5 го потврдува градоначалникот на Градско, Киро Нацков, кој бара поажурен однос на институциите кои први, пред неколку недели, биле известени за случувањата од страна на родителот. Додека детето се уште ...

Белата куќа ја појасни изјавата на Бајден: Засега не планира да разговара со Путин

Белата куќа ја појасни изјавата на Бајден: Засега не планира да разговара со Путин

„Тој нема намера да разговара со Путин во овој момент“, изјави Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност на Белата куќа. „И како што (Бајден) исто така рече, Путин не покажа апсолутно никаков инте...

Германија донесе нов закон за странците полесно да добиваат трајна дозвола за престој

Германија донесе нов закон за странците полесно да добиваат трајна дозвола за престој

„Дојде време да се каже збогум на ригидните политики за имиграција и азил“, рече портпаролот за внатрешна политика на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД) Себастијан Хартман во дискусијата што сл...

Европската Комисија предлага парични и затворски казни за кршење на санкциите кон Русија

Европската Комисија предлага парични и затворски казни за кршење на санкциите кон Русија

Планот, на кој му треба одобрение од Европскиот парламент и 27 земји-членки на ЕУ пред да стапи на сила, исто така наведува дека поединците кои ќе ги прекршат санкциите на ЕУ ќе се соочат со можни затворски казни од најмалку пет ...

Холандија ќе ја блокира Бугарија во намерата да влезе во Шенген зоната

Холандија ќе ја блокира Бугарија во намерата да влезе во Шенген зоната

Холандија смета дека е „сè уште прерано“ за влез на Бугарија во областа, изјави денеска вицепремиерот Вопке Хоекстра по состанокот на владата во Хаг. Холандската влада ќе се согласи со пристапувањето на Романиј...

Блесна најпознатата елка на светот, ја закитија со три милиони кристали „Сваровски“ (ВИДЕО)

Блесна најпознатата елка на светот, ја закитија со три милиони кристали „Сваровски“ (ВИДЕО)

Светилките на најубавата елка на светот традиционално се палат во првата среда по американскиот национален празник Денот на благодарноста од 1933 година. Светлата се вклучени секој ден од 18:00 до 24:00 часот, а на Божиќ ќе остан...

Кирби: Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта

Кирби: Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта

-Ние продолжуваме да веруваме дека ограничувањето на цената ќе помогне да се ограничи способноста на Путин да профитира од нафтата, што ќе му отежне да ја финансира неговата воена машинерија која убива невини Украинци, изјави пор...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube