Давчев: Мерката за замрзнување на цените треба да се продолжи за еден или два месеца

Мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи треба да се продолжи за еден или два месеца

Замрзнувањето на цената на одредени прехранбени производи е една од побрзите антиинфлаторни мерки, која служи да го заштити стандардот на граѓаните, кои живеат поскромно оцени универзитетскиот професор на Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев"-Штип, Љупче Давчев. Според него оваа мерка би требало да има продолжување од еден или два месеца.

-Затоа што, во тој случај повторно ќе се одрази врз некои инфлаторни шокови, кои би следувале по завршување на оваа мерка. Значи имаме некој период за којшто се донесува, може да се продолжи за пократок период, но тоа не може да трае на некој среден или подолг период, вели Давчев.

Посочува дека има други механизми, кои ситуацијата можат да ја регулираат на среден или долг рок.

-Крајот на 20 век имаме намалување на производството на земјоделските производи и тоа без разлика на ковид кризата којашто дополнително придонесе во голема мера, но сепак се очекуваше зголемување на некои од основните производи и артикли. Она што е значајно што трговските ланци на маркети да таа намалена побарувачка, на тие нивни производи во маркетите, да не ја на некој начин амортизираат, со тоа што би ги зголемиле маржите на другите производи, бидејќи па тоа, после тој период ќе им се врати назад на самите трговски ланци, како бумеранг, рече Давчев.

Тој очекува наредниот период да почне намалувањето на цената на прехранбените производи, а сигналот доаѓа од Кина. Смета дека тоа ќе се почувствува и во другите делови на светот.

-Според некои очекувања е дека до средината на 2022 година, тие цени ќе почнат да паѓаат. Мое лично очекување е дека никогаш не би се вратиле на нивото, коешто беа пред ковид кризата. Меѓутоа сепак ќе има некое надолно придвижување. Она што секогаш е случај со покачување на цените на светско ниво, а ова ни е увозно покачување на цените е дека колку брзо и рапиден бил растот на тие цени, толку и брзо и рапидно ќе имаме пад на самите цени, вели Давчев.

Забележува доколку мерката за замрзунување трае дополнително уште еден или два месеца не верува дека ќе влијае врз намалување на увозот на некои стоки, коишто се увезуваат од основните производи, коишто сега цените им се замрзнати. Според него нема да се случи недостаток на производи на полиците во супер маркетите.

Прашан за ставот на одредени аналитичари дека оваа мерка треба да се надолни со други производи, кои би биле во полза на производителите на храна, за да тие во крајна линија не стават клуч на врата или прекинат со производството, Давчев со одговор дека може да се помогне со користење на државни резеврви на некои од продуктите.

-Дали во однос на намалување на одредени трошоци, давачки, коишто увозниците ги имаат во однос на определени производи, а коишто ги плаќаат на државата. Тоа се некои основни мерки, коишто државата може да им помогне на увозниците и на некој начин да ги амортизира загубите, бидејќи тие увозници и производители на овие производи можат да издржат, со своите залихи некој определен период без никаква државна интервенција. Меѓутоа потоа државата ќе мора до некаде да интервенира, ако сака да го продолжи овој период на фиксирање на цените, вели Давчев. /МИА.

Тајван тврди дека воените вежби на Кина се подготовка за инвазија

Министерот за надворешни работи на Тајван денеска изјави дека Кина ги користи воените вежби предизвикани од посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, за подготовка за инвазија на Тајван.

Џозеф Ву, кој не понуди временска рамка за можната инвазија, вели дека Тајван нема да биде заплашен без оглед на континуираните воени маневри и кршењето на неофицијалната линија за одвојување во Тајванскиот теснец.

„Кина користи воени вежби за да се подготви за инвазија на Тајван“, рече Ву, истакнувајќи дека Кина не само што спроведува воени вежби и лансира проектили, туку користи и сајбер напади, дезинформации и економски притисок за да го ослаби јавниот морал во Тајван.

По завршувањето на вежбите, продолжи Ву, Кина би можела рутински да продолжи со своите акции за да го наруши статус квото од другата страна на Тајванскиот теснец. Ву оценува дека овие потези ја загрозуваат регионалната безбедност и покажуваат дека Кина има геостратешки амбиции кои се протегаат и надвор од Тајван.

Кина никогаш не ја отфрли можноста за преземање на Тајван на сила

Кина никогаш не ја отфрли можноста за насилно преземање на Тајван, а портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин во понеделникот рече дека Кина спроведува нормални воени вежби „во нејзините води“ на отворен, транспарентен и професионален начин, додавајќи дека Тајван е дел од Кина.

Портпаролот на Министерството за одбрана, Ву Чиан, во понеделникот рече дека вежбите се „неопходно предупредување“ за Соединетите држави и Тајван, опишувајќи ги како „целосно разумен и соодветен“ одговор на нивните неодамнешни „провокации“.

Кинеското раководство ги отфрла официјалните контакти на други земји со Тајпеј бидејќи го смета островот за дел од своето копно. Тајван, од друга страна, долго време се смета за независен. Тајван не го признава суверенитетот на Пекинг и вели дека иднината на таа островска држава ќе одлучува исклучиво од тајванскиот народ.

Официјален Пентагон во понеделникот рече дека оценката на Вашингтон е дека Кина нема да се обиде да го нападне Тајван во следните две години, пренесе Индекс.хр.

Од утре до недела променливо време, со дожд и пад на температурите

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од утре до недела ќе преовладува променливо облачно време, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и град. Температурите ќе бидат во постепено опаѓање.

Во Скопската Котлина ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината во текот на овој период ќе има појава на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и град.

Нови вработувања, проекти и инвестиции во „Брако“

Новите проекти и инвестиции во „Брако“ ја продолжуваат тенденцијата на отворање нови работни места и тоа во услови на дестабилизирани економски текови во светски рамки. 

Од почетокот на годинава до јули, „Брако“ вработи 74 нови лица со што во моментов компанијата брои над 600 вработени. Додека вкупниот број на вработени во Групацијата „Фероинвест“, од која што дел е и “Брако“, ја надмина бројката од 1.000. Интензивните повеќемилионски инвестиции во нови производствени хали со најсофистицирана технологија која моментално постои во светот ја одржуваат динамиката на компанијата и производствениот континуитет. Изградената нова хала од 2.200 метри квадратни за производство на топло цинкувана жица како и планираната изградба на нов погон за технолошки најсовремените „Грин Машинс“ возила на површина од 4.200 метри квадратни и целосно реновираната производствена хала од 1.000 метри квадратни со нов машински парк за производство на опружна жица се дел од стратегијата на „Брако“ за континуирани инвестиции во својот развој. Преку отворањето нови работни места, „Брако“ директно влијае на намалување на трендот на иселување и на намалување на невработеноста, со што многу млади инженери и техничари од машинската струка ја наоѓаат својата перспектива тука и започнуваат или продолжуваат да ја градат својата кариера.

Новите проекти и инвестиции во „Брако“ ја продолжуваат тенденцијата на отворање нови работни места и тоа во услови на дестабилизирани економски текови во светски рамки.

Од почетокот на годинава до јули, „Брако“ вработи 74 нови лица со што во моментов компанијата брои над 600 вработени. Додека вкупниот број на вработени во Групацијата „Фероинвест“, од која што дел е и “Брако“, ја надмина бројката од 1.000.

Интензивните повеќемилионски инвестиции во нови производствени хали со најсофистицирана технологија која моментално постои во светот ја одржуваат динамиката на компанијата и производствениот континуитет.

Изградената нова хала од 2.200 метри квадратни за производство на топло цинкувана жица како и планираната изградба на нов погон за технолошки најсовремените „Грин Машинс“ возила на површина од 4.200 метри квадратни и целосно реновираната производствена хала од 1.000 метри квадратни со нов машински парк за производство на опружна жица се дел од стратегијата на „Брако“ за континуирани инвестиции во својот развој.

Преку отворањето нови работни места, „Брако“ директно влијае на намалување на трендот на иселување и на намалување на невработеноста, со што многу млади инженери и техничари од машинската струка ја наоѓаат својата перспектива тука и започнуваат или продолжуваат да ја градат својата кариера.

притисни ентер