Дали интензивирањето на соработката ќе го забрза кревањето на ветото од страна на Бугарија?

Со новиот пристап во разговорите меѓу двете земји се интензивираат средбите и соработката но останува неизвесно дали тоа ќе биде доволно за Бугарија да го крене ветото или горливите прашања и понатаму ќе останат главна пречка. 

Поранешниот амбасадор Ѓорѓи Филипов за овие први средби смета дека се израз на добра волја и позитивен исчекор да се покаже искрена намера кај две соседски земји.

-Да покажат дека она што е кажувано и на дело може да се реализира. Да ги дефинираат групите и да отпочнат на некој начин со работа тие групи. Да потврдат дека паралелно со работата на групите ќе работат и комисиите меѓу кои и комисијата за историја. Нема да се мешаат едни со други но дека ќе работат поинтензивно. Тоа е колку за двете држави толку и за ЕУ и останатите партнери кои што сакаат да видат напредок во односите.– Ѓорѓи Филипов – Поранешен амбасадор.

И аналитичарот Петар Арсовски во работните групи гледа позитивен исход односно корист и за двете земји.

-Работните групи се позитивна промена и можат да значат интензивирање на соработката во економија, транспорт, образование, култура. Но формирањето на групите и нивниот позитивен импулс не значи дека работата на историската комисија ќе застане ниту пак дека спорот автоматски ќе биде решен. – Петар Арсовски – Аналитичар.

Но дали и во случај на интензивна меѓувладина соработка како и повторни обиди да се надминат историските разлики, Бугарија ќе го тргне ветото? Филипов гледа надеж, Арсовски пак очекува суштински преговори околу тоа прашање.

-Останува да се надеваме дека е тоа можно особено што на двете страни имаме различни претставници кои треба да покажат нешто ново а тоа ново, и тоа ново е потврдено од целокупната меѓународна набљудувачка јавност но и значајни историчари и политичари од двете страни кои иако не се активни сега нивното мислење се цени.– Ѓорѓи Филипов – Поранешен амбасадор.

-Прашањето дали Бугарија ќе го крене ветото не зависи од овие работни групи. Новите работни групи немаат врска со спорот, тие се позитивен импулс но не допираат односно не се пресек на проблемот кој го имаме со Бугарија во моментов. Дали Бугарија ќе го крене ветото зависи од суштинските преговори а не од новите работни групи. – Петар Арсовски – Аналитичар.

И на самитот во декември официјална Софија по трет остана на ветото кон Македонија за старт на преговорите со ЕУ. Надежите сега се дека сега, со новата влада во Софија и новиот пристап што го договорија Петков и Ковачевски во јуни, Македонија конечно ќе добие датум..

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

Со ребалансот на Буџетот, утврден од страна на Владата предводена од СДСМ се кратат непродуктивни трошоци во висина од 200 милиони евра, кои ќе се пренаменат за надминување на последиците од светската економска криза.

Средствата ќе бидат наменети за заштита на животниот стандард на граѓаните, особено ранливите категории, за финансиска поддршка на ликвидноста на компаниите и поголеми субвенции за земјоделците со цел зголемено производство на храна.

Заштитата и унапредувањето на стандардот на граѓаните е врвен приоритет за Владата предводена од СДСМ.

И во време на светска економска криза минималната плата ја зголемивме на 18.000 денари, а просечната плата се искачи на 31.080 денари што е реализација на клучното ветување за просечна плата од 500 евра.

За 15 отсто ќе се зголемат платите на вработените во образованието и детската заштита, а следува и раст на пензиите.

Максимално одговорно, посветено и ефикасно, СДСМ продолжува со реализација на мерки и политики кои го унапредуваат животниот стандард и во време на светска економска криза, обезбедуваат повеќе пари во семејните буџети.

СДСМ Центар за комуникации со јавноста

Седум држави на АПЕК со барање до Русија неодложно да ги прекине воените дејствија во Украина

Претставниците на САД, Австралија, Канада, Чиле, Јапонија, Јужна Кореја и Нов Зеланд во заедничко соопштение истакнаа дека се длабоко загрижени поради хуманитарната криза во Украина.

Претставниците на седум земји, вклучително и оние кои во знак на протест поради рускиот напад врз Украина го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-тихоокеанската економска соработка (АПЕК), ја повикаа Русија веднаш да ги прекине воените дејствија.

Претставниците на САД, Австралија, Канада, Чиле, Јапонија, Јужна Кореја и Нов Зеланд во заедничко соопштение истакнаа дека се длабоко загрижени поради хуманитарната криза во Украина.

„Потврдувајќи ја важноста на меѓународниот поредок заснован врз правила, кој поддржува отворен, динамичен, отпорен и мирен азиско-тихоокеански регион, силно апелираме на Русија веднаш да прекине со употребата на сила и целосно и безусловно да ги повлече сите свои воени сили од Украина", се наведува во соопштението лиферувано од седумте држави.

Претставниците на некои земји го напуштија состанокот кога рускиот министер за економија Максим Решетников зборуваше на отворањето на дводневниот состанок во АПЕК во кој членува 21 држава. Делегациите на пет држави се вратија на состанокот по завршувањето на говорот на Решетников.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека владее тешка криза за граѓаните, службеници на Владата се луксузираат

Додека владее тешка криза за граѓаните, службеници на Владата се луксузираат под прикритие како новинари.

Вработени во службата за општи и заеднички работи при Владата, како новинари, на државен трошок престојувале во Софија, Бугарија три дена од 24 до 26 јануари. Кај ги прикривале како новинари, па и скапо го плаќале нивниот престој. За шест лица вработени во Владата, според написите на медиумите биле обезбедени шест хотелски соби со полн пансион, за три дена, иако посетата била дводневна, плус дополнителен превоз со возила од Владата.

Ете ова е луксузот на Власта во време на криза. Додека ги убедуваат просветните работници дека нема доволно пари за законското покачување кое им следи, додека нема исплатени субвенции во образованието, додека нема ефективни мерки за зауздување на инфлацијата, оваа власт продолжува со трошењето народни пари за хотелски услуги, патувања и слично.

Да потсетиме дека стотици милиони евра од буџетот се наменети за непродуктивни трошења, луксузи и задоволства на власта. Во време на криза потрошија 2,5 милиони евра за службени возила, а дополнителни 2 милиони евра само на мебел, кафиња и режни цвеќиња.

Народот го плаќа скапо луксузот на власта. Ова мора да престане. Оваа власт е извор на скандали и кризи и мора да си замине.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер