Дали Бугарија и дефинитивно ќе стави вето на првата меѓувладина конференција

Паралелно со дипломатската офанзива на македонската влада, во Брисел Бугарија и натаму не остапува да ги наметне своите позиции пред клучната одлука најавена на 10-ти ноември. 

Осум специфични барања, кои се однесуваат на начинот на кој требало да се спроведе Договорот за добрососедство изложил бугарскиот претставник на средбата на ниво на амбасадори во Брисел, пред кои прв пат се најде нацрт-верзијата на преговарачката рамка. Во документот, во кој имал увид „Вечерни лист“ очекувано доминирало негирање на македонскиот јазик, но и воопшто на придавката „македонски“.

-Придавката „македонски“ не означува национален идентитет, туку географско потекло, бидејќи географиски и историски Македонија е област која денеска лежи во внатрешноста на границите на шест држави. Јосип Броз Тито наметна „нов иднетитет“ на луѓето кои претходно се декларирале како Бугари“, се наведува во содржината во појаснувачкиот меморандум, презентиран од бугарскиот амбасадор до претставниците на земјите – членки.

За Симонида Кацарска од Институтот за европска политика, судбината на македонските преговори од амбасадорско, наскоро се сели на министерско ниво, каде клучниот збор ќе го има Советот за општи работи за 20 дена.

-Станува јасно дека се кристализирани двете барања на Бугарија, за кратенката на РС Македонија и во однос на македонскиот јазик. Очигледно дека Бугарија филтрирала дел од барањата, со оглед дека во меморандумот имавме максималистички барања, вели Симонида Кацарска, Институтот за европска политика

Вчера и угледниот „Политико“ објави дека Софија е на добар пат да стави вето, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел. Според Кацарска, очигледно е дека Бугарија засега е осамена со барања меѓу земјите членки, но тоа не ја иззема од неприкосновеното право да блокира.

-Дали Бугарија ќе одлучи да ја употреби таа „нуклеарна опција“ останува нејасно. Очигледно е дека во бугарската влада е важно за едниот коалицски партнер., вели Кацарска

Германија, која е претседавач со Унијата, неколку пати порача дека билатералните прашања не треба бидат дел од преговарачката рамка. Од Софија, пак, соопштија дека се под силен германски притисок Македонија да добие зелено светло.

Шумски пожар се шири во близина на Лос Анџелес, евакуирани над илјада луѓе

Шумски пожар во јужна Калифорнија во близина на Лос Анџелес се прошири на површина од 60 квадратни километри, ден откако принуди евакуација на најмалку 1.200 луѓе.

Само околу два отсто од пожарот што избувна во саботата беше локализиран до недела навечер, пренесува Асошиејтед прес.

Засега нема извештаи за жртви. Пожарот моментално гори на околу 100 километри северозападно од Лос Анџелес, и постои опасност пожарот да се прошири до градот Кастаик, дом на околу 19.000 луѓе. Националната метеоролошка служба соопшти дека денеска се очекува мала влажност на воздухот и брзина на ветер од 80 километри на час.

Од 1 јули поскапува струјата, можно е и за повеќе од 5%?!

Одлуката на Владата во заминување да ја прифати понудата на државни електрани за зголемување на продажната цена на струјата од 57 на 60 евра за мегават час е изненадување и за првиот регулатор Марко Бислимовски. 

Како во ковид и енергетска криза, Бислимовски вели така и сега ќе направиме се за да се заштити стандардот на граѓаните. Но според него загрижува фактот што ЕСМ нема да го покрива целокупното количество на електрична енергија, туку на тендерот ќе понуди само 85 отсто, останатото количество универзалниот снабдувач ќе мора да го обезбеди од надвор. Сепак какви сметка ќе плаќаат граѓаните од 1 јули ќе се знае до крајот на месецов.

„Државните електрани во време на криза нудеа пониска цена е сега оваа цена од 60 евра за мегават час да бидам искрен е изненадување и за мене.... Значи оваа цена од 60 евра за мегават час некако можеме да ја исхендламе, но мене ме загрижуваат 15% кои што треба да се набавуваат на слободниот пазар. И тоа има сериозно влијание, ако е некаде сега на пазаров и фјучерсите кои што ги гледаме за третиот и четвртиот квартал цената во замисност од денот но се движи од 90 до кај 100 евра за мегават.“- Марко Бислимовски- претседател на РКЕ

Во тек во регулаторна се и анализите за воведувањето на дополнителен уште еден час евтина дневна тарифа на струјата, која според најавите од првиот регулатор би се вовела во текот на зимските месеци, за што ќе треба повторно да се сервираат и броилата на сите домаќинства.

„Ќе видиме во кој период ќе биде дали ќе биде од 1 декември, 1 ноември, 1 јануари ќе го видиме тоа да ги видеме што ке ни покажат анализите.....тоа што го правиме е тоа што се случува на пазарот на струја тие придобивки кои ги имаат индустриските и комерицјанлните потрошувачи што се на слободниот пазар конечно на крајот на денот да ги имаат и домаќинствата затоа што има периоди кога цената на електричната енергија е и 1 евро, 2, 3 евра и сетоа тоа е резулатат на голем број инвестицции во фотоволатици. “-Марко Бислимовски – претседател на РКЕ

Од регуларна како целосно неточни ги отфрлија и информациите дека со евентуално поскапување на струјата би скокнала и цената на лебот.

Од новата Влада, пак досега неколку пати посочија дека ќе се штити стандардот на граѓаните, евентуално поскапување на струјата велат нема да дозволат. Штом се формира новото министерството за енергетика, велат ќе бараат да се направи ревизија на работењето на РЕК Битола и ЕСМ.

Вежбите ја намалуваат опасноста од деменција до 33 отсто

 Деменцијата е синдром којшто се одликува со прогресивно влошување на когнитивните функции, како што се помнењето, размислувањето и способноста за извршување на секојдневните должности, а најчесто е предизвикана од дегенеративни заболувања на мозокот.

Возраста се смета за еден од поважните фактори на ризик, којшто човекот не може да го контролира. Сепак, и други фактори, како што се секојдневните навики, начинот на живот и сл. - играат важна улога. На некој начин, тоа е добра вест, според стручњаците, и ова значи дека имаме одредена моќ на контрола врз здравјето на својот мозок. Според истражувањето што ги поделило испитаниците во пет групи, имено, една навика може значително да ја намали опасноста од деменција - физичките вежби. Во таа смисла, дури и благото надминување на неделните препораки за вежбање може да биде прилично корисно.

Се говори за вежбите за срцето, белите дробови, мускулите, коишто исто така, се полезни и за мозокот.

Во споредба со групата испитаници означени како „најмалку фит“, оние со малку подобра форма имале 13 отсто помал ризик од Алцхајмерова болест... Натаму - средната група имала 20 отсто помал ризик, следната група на скалата имала 26 отсто помал ризик, а луѓето од „физички најактивната група“ имале 33 отсто помала опасност.

Авторите заклучуваат дека кардиореспираторната кондиција е поврзана со помали шанси за деменција, а како што луѓето стареат, сѐ тоа е поистакнато.

- Истражувањето покажа дека најмалку 150 минути вежбање со умерен интензитет неделно се клучни за оптимално здравје на мозокот како што старееме. „Помалку значи повеќе“ има свое место во одредени случаи, но и надминувањето на неделните препораки за вежбање може да биде доста корисно вели невропсихологот д-р Џесика Калдвел за „Парејд“.

Таа вели оти за помладите луѓе или оние кои биле физички активни во минатото и постојано во нивниот живот, вежбањето до 300 минути или поинтензивно вежбање може да биде уште покорисно за мозокот. Како што возраста напредува, и рамнотежата меѓу физичката кондиција и спречувањето повреди и добрата аеробна кондиција се зацврстува.

Според сѐ, вежбањето е корисно не е само здравјето на срцето, туку и за мозокот. /МИА

притисни ентер