Дали Бугарија и дефинитивно ќе стави вето на првата меѓувладина конференција

Паралелно со дипломатската офанзива на македонската влада, во Брисел Бугарија и натаму не остапува да ги наметне своите позиции пред клучната одлука најавена на 10-ти ноември. 

Осум специфични барања, кои се однесуваат на начинот на кој требало да се спроведе Договорот за добрососедство изложил бугарскиот претставник на средбата на ниво на амбасадори во Брисел, пред кои прв пат се најде нацрт-верзијата на преговарачката рамка. Во документот, во кој имал увид „Вечерни лист“ очекувано доминирало негирање на македонскиот јазик, но и воопшто на придавката „македонски“.

-Придавката „македонски“ не означува национален идентитет, туку географско потекло, бидејќи географиски и историски Македонија е област која денеска лежи во внатрешноста на границите на шест држави. Јосип Броз Тито наметна „нов иднетитет“ на луѓето кои претходно се декларирале како Бугари“, се наведува во содржината во појаснувачкиот меморандум, презентиран од бугарскиот амбасадор до претставниците на земјите – членки.

За Симонида Кацарска од Институтот за европска политика, судбината на македонските преговори од амбасадорско, наскоро се сели на министерско ниво, каде клучниот збор ќе го има Советот за општи работи за 20 дена.

-Станува јасно дека се кристализирани двете барања на Бугарија, за кратенката на РС Македонија и во однос на македонскиот јазик. Очигледно дека Бугарија филтрирала дел од барањата, со оглед дека во меморандумот имавме максималистички барања, вели Симонида Кацарска, Институтот за европска политика

Вчера и угледниот „Политико“ објави дека Софија е на добар пат да стави вето, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел. Според Кацарска, очигледно е дека Бугарија засега е осамена со барања меѓу земјите членки, но тоа не ја иззема од неприкосновеното право да блокира.

-Дали Бугарија ќе одлучи да ја употреби таа „нуклеарна опција“ останува нејасно. Очигледно е дека во бугарската влада е важно за едниот коалицски партнер., вели Кацарска

Германија, која е претседавач со Унијата, неколку пати порача дека билатералните прашања не треба бидат дел од преговарачката рамка. Од Софија, пак, соопштија дека се под силен германски притисок Македонија да добие зелено светло.

Јакимовски: На Македонија ѝ треба квалитетен претседател

Вечерва својата кандидатура за претседател ја објави и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски…

Јакимовски во обраќањето пред членството рече дека на Македонија ѝ е потребен квалитетен претседател, со што ја најави својата кандидатура за претседателските избори.

Парис Хилтон го прослави роденденот со супер луксузна забава во приватниот авион (ФОТО)

Славната Парис Хилтон го прослави својот 43-ти роденден за време на викендот, а со своите следбеници на Инстаграм сподели видеа од нејзината луда забава.

Парис во приватен авион тргна на патување со сопругот Картер Реум и нивниот едногодишен син Феникс Барон.

Иконата од почетокот на 2000-тите првпат сподели видео од Реум како го носи нивното машко бебе додека оди кон црн автомобил, додека му кажува како „ќе се забавува за роденденот на мама“. Таа потоа објави уште едно видео на кое се гледа надворешноста на приватниот авион украсен со десетици балони.

Кога се качила во авионот, Хилтон ја насочила камерата кон неколку маси украсени со цвеќиња, шишиња шампањ, слатки и бели очила за сонце во облик на срце. Во кадарот можеа да се видат и колачиња и голема кутија Шанел, потенцијален роденденски подарок за Парис.

Во третото видео што Хилтон го сподели на Инстаграм, таа се појави пред камера облечена во крзнена капа од Луј Витон, црна јакна и пижами со леопард принт. Иако таа го држеше синот во кадрите, нивната ќерка Лондон Мерилин не беше во ниту една од кадрите, но таа се отвори за својот живот како мајка на две деца во објава на Инстаграм во саботата.

- Се чувствувам благословено. Од мајчинство до женските должности и залагање за она што е правилно... Ова беше најдобрата година досега! – напиша Парис, пренесува Јутарњи лист.

Да потсетиме, наследничката на една од најголемите империи во светот, Парис Хилтон, во 2023 година доби две деца со помош на сурогат мајка.

Прво го доби синот Феникс, а потоа и ќерката Лондон.

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во САД, одлучи судот во Подгорица

Јужнокорејскиот државјанин До Квон ќе биде екстрадиран во Соединетите Американски Држави, кои го товарат за злосторничко здружување и други кривични дела, одлучи денеска Вишиот суд во Подгорица.

Одлуката не е правно обврзувачка и адвокатите на До Квон имаат право на жалба, пренесува Вијести.

Апелацискиот суд претходно објави дека конечната одлука за екстрадиција на „кралот на криптовалутите“ До Квон е надлежен суд, а не министерот за правда и дека Високиот суд не утврдил кој прв побарал негова екстрадиција, нa чија земја тој е државјанин, на Јужна Кореја или САД.

Апелациониот суд, пак, ја поништил првостепената одлука на Вишиот суд, со која се утврди дека се исполнети законските предуслови за екстрадиција на До Квон за кривично гонење за повеќе кривични дела по барање на двете земји.

До Квон и неговиот деловен партнер беа уапсени на 23 март минатата година на аеродромот во Подгорица кога користеле фалсификувани пасоши од Костарика при пасошка контрола на лет за Дубаи.

притисни ентер