Црниот бран продолжува, во Шпанија преку 700 мртви за 24 часа

Во последните 24 часа во Шпанија починале 245 пациенти од последиците на заразата од коронавирс, што е најголем број во последните четири дена, пишува „Ел Паис“.

Во таа земја до сега починале 13.798 лица.

Денешните цифри се повисоки од вчерашните, која се пријавени 637 смртни случаи. Шпанија и понатаму е на второто место по број на смртни случаи, зад САД.

Во рок од 24 часа, регистрирани се преку 5.000 нови случаи па со тоа во Шпанија има вкупно 140.510 регистрирани случаи на Ковид-19.

Според податоците на сајтот „Worlodmeters“, моментално има 83.504 активни случаи.

притисни ентер