ЦКП: Општина Струмица прави значаен чекор кон одржлива иднина „Патоказ за еко-паметна општина“

 Центарот за климатски промени, со поддршка од Амбасадата на САД, го започна проектот „Патоказ за еко-паметна општина“ ч.

Центарот за климатски промени, со поддршка од Амбасадата на САД, го започна проектот „Патоказ за еко-паметна општина“ чија цел е промовирање на одржливо живеење и создавање функционален систем за управување со отпад во Општина Струмица.

Како што информираат од Центарот за климатски промени проектот има за цел да ги промени навиките на граѓаните за депонирање на отпадот и да ја подигне свеста за важноста на селекцијата на отпадот, а истовремено да ги намали трошоците за постапување со отпадот и да ги зголеми приходите од продажба на отпадна пластика.

- Горди сме што ја имаме Општина Струмица како наш партнер во оваа иницијатива и импресионирани сме од посветеноста и ентузијазмот што Општината и Јавното претпријатие за комунални дејности “Комуналец” – Струмица го покажаа во овој проект кои денеска заедно освен 100 канти предвидени од проектот доделивме дополнителни 1 100 канти бесплатно, тоа се вкупно 1 200 опфатени домаќинства! Овој пилот проектот за селекција на пластичен отпад во домаќинствата е значајна пресвртница во грижата за животната средина. Веруваме дека оваа иницијатива ќе ги инспирира и другите општини да го следат примерот и да работат кон поодржлива иднина, посочила Бојана Станојевска - Пецуровска, претседателка на Центарот за климатски промени.

Проектот „Патоказ за еко-паметна општина“ бележи успешна соработка помеѓу јавните власти и граѓанските организации за справување со еколошките предизвици.

Лајчак денеска во Косово на разговори во врска со забраната на српскиот динар

Лајчак преку неговата страница на Фејсбук објави дека во Приштина ќе се сретне со косовскиот вицепремиер, Бесник Бислими, со кого ќе разговара за одлуката на Централната банка на Косово (ЦБК) за употреба на еврото .

Специјалниот пратеник на Европската Унија во дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак се очекува утрово да допатува во Приштина, во обид за наоѓање решение во врска со проблемот настанат со одлуката на косовските власти за забрана на употребата на српскиот динар како платежно средство во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Лајчак преку неговата страница на Фејсбук објави дека во Приштина ќе се сретне со косовскиот вицепремиер, Бесник Бислими, со кого ќе разговара за одлуката на Централната банка на Косово (ЦБК) за употреба на еврото како единствено готовинско платежно средство во земјата, односно за забраната на српскиот динар, што предизвика незадоволство кај српската заедница во Косово и остри реакции на властите во Србија, но и на меѓународната заедница.

Информацијата за посетата на европскиот емисар ја потврди и прес-службата на Владата на Косово, но во нејзиното соопштение не се споменува дека одлуката на ЦБК ќе биде тема на разговорот меѓу Лајчак и Бислими, кој е и главен преговарач на косовската Влада во дијалогот со Србија.

Според соопштението од службата за информирање на Владата во Приштина, Бислими и Лајчак ќе разговараат „за продолжување на имплементацијата на Основниот договор“ од Брисел од февруари минатата година, постигнат меѓу косовскиот премиер, Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

- Првиот потпретседател на Владата за европски интеграции, развој и дијалог на Република Косово, Бесник Бислими ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, со кого ќе разговара за продолжување на имплементацијата на Основниот договор, се наведува во соопштението.

Средбата на Лајчак со Бислими е најавена за во 9.30 часот во Владата на Косово.

Бислими на 22 февруари изјави дека Косово во разговорите со посредство на ЕУ во врска со динарот нема да биде претставувано на политичко ниво, односно од него или од членови на преговарачкиот тим. Меѓутоа, пет дена подоцна, на 27 февруари, делегација на ЦБК во Брисел се сретна со претставници на Белград, на разговори за одлуката за забрана на динарот во Косово.

САД: Мал авион се урна во Нешвил, нема преживеани(видео)

Неколку лица загинаа во градот Нешвил, во американската сојузна држава Тенеси, кога мал авион се урна во близина на автопат, соопшти полицијата.

Како што се наведува, едномоторниот авион синоќа се урнал на тревна површина во западниот дел на градот, а потоа избил пожар во авионот.

Според полицискиот извештај, во авионот имало неколку лица и се верува дека сите загинале, а точниот број на жртви засега не е утврден, изјави портпаролот на полицијата.

На автопатот нема повредени возачи, а на терен нема оштетени возила или објекти.

Управата на аеродромот во Нешвил соопшти дека Националниот одбор за безбедност на транспортот и Федералната администрација за авијација на САД ќе спроведат истрага за инцидентот.

Димитријевиќ во симболичната петорка на колото во ВТБ лигата

ВТБ-лигата ја претстави својата идеална петорка за оваа недела. Во неа се најде и македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ.

Членот на УНИКС саботниот натпревар со Локомотив Кубан го заврши со 23 поени за 29 минути игра. УНИКС победи со 80:76.

Во петорката покрај Македонецот се и: Исаја Рис (Парма), Октавиус Елис (Уралмаш), Бојан Дубљевиќ (Зенит) и Џејмс Томпсон (Самара).

УНИКС Казан и ЦСКА Москва се на делба на првата позиција со 22 победи и шест порази.

притисни ентер