Чулев: АНБ се уште е дел од системот за следење на комуникации

Кој стои позади фактот дека АНБ се уште го држи монополот во системот на следење на комуникации и дали тоа сценарио е креирано и спроведувано од  одредени политички структури.

Начинот на кој е формирана Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и неотстранувањето на посредничката улога на АНБ при следењето на комуникациите, говори дека реформите на безбедносниот систем се само замајување на јавноста, а не реални реформи согласно суштинските барања на ЕУ, кои беа предуслов за започнување на преговорите со Унијата и со барањата на граѓаните за демократски и транспарентни безбедносни институции, изјави министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

На прес-конференција, Чукев го повика надлежното Јавно обвинителство да го истражи овој сериозен случај и по допрен глас да утврди евентуална одговорност за неспроведување на законот и да утврди, како што рече, која е одговорноста на доскорашното раководство на МВР и на актулените раководства на АНБ и на ОТА во целата ситуација.

Во насока на надминување на констатираната состојба, министерот Чулев испратил писмен акт до диреткрот на ОТА со кој бара од нивната страна во најбрз можен рок да се постапи согласно Законот. Во текот на денот, најави тој, ќе испрати информација до Владата во која се наведени детали за овој проблем

– Кој стои позади фактот дека АНБ се уште го држи монополот во системот на следење на комуникации и дали тоа сценарио е креирано и спроведувано од одредени политички структури. Агенцијата за национална безбедност се уште е дел од системот за следење на комуникации на начин спротивен на Законот, односно се уште има можност за пристап до сите телефонски разговори кои се предмет на оперативна обработка од страна на МВР, појасни Чулев.

Според него, од страна на стручните служби на МВР е констатирано кршење на законите каде поранешната УБК, денес Агенција за национална безбедност (АНБ), се уште ја има задржано посредничката улога во системот што се однесува за кривични истраги кои се спроведуваат од страна на МВР. Четири години по првиот извештај на Прибе, рече Чулев, состојбата поврзана со поранешната УБК останува во најголем дел непроменета.

– Под успешно имплементирани препораки од Прибе се крие само свесна манипулација на јавноста и меѓународната заедница од страна на одредени политички моќници кои се или биле на високи позиции во безбедносниот систем на државата, истакна Чулев.

Министерот Чулев го праша актуелниот премиер и поранешен министер за внатрешни работи Оливер Спасовски зошто не ги имплементирал законските обврски насочени кон реформи на процесот на следење на комуникациите и зошто и покрај препораките на Прибе не презел активности за отстранување на посредничката улога на АНБ за следење на комуникациите за кривични истраги за кои е надлежно МВР.

До директорот на ОТА, тој упати прашање зошто во пракса не ги применл членовите 2 и 3 од Законот за ОТА и праша дали директорот на АНБ се ставил над законот со тоа што дозволил ваквата состојба да биде до ден денес.

АНБ се уште ја има задржано посредничката улога, а тоа значи, рече Чулев, дека се уште постои техничка можност Агенцијата да има увид во следењето на комуникациите што се спроведувани и во надлежност на МВР.

– Уште повеќе, кон крајот на 2019 година направена е надградба на еден дел на системот и физички е сместен во АНБ и е наменет за МВР, а не е отстранета ова посредничка улога на АНБ, вели Чулев.

Тој ги повика меѓу другите и од Советот за граѓански надзор да кажат дали ја констатирале оваа состојба и дали преземале соодветни мерки.

– Реформата во делот на следње на комуникациите суштински не е спроведна, иако согласно извештајот и насоките на Прибе уште во 2015 година јасно е укажано дека од аспект на техничка опременост УБК го имала монополот над користењето на опремата за следње на комуникациите во разузнавањето и во кривичните истраги односно имала можност да го спроведува и набљудува следењето на комуникациите во свое и во име на правосудната полицијата, при што можела да ја поткопа независноста на водачот на истрагата односно на обвинителот, потенцира на прес-конференцијата министерот Чулев.

Тој додаде дека во моментов не тврди оти АНБ врши незаконско следење на комуникации, но дека спротивно на законот, техничката можност е останата.

– Во овој момент не знам и не тврдам дека АНБ врши незаконско следење на комуникации, но спротивно на законот техничката можност е останата. Тоа треба да утврди Обвинителството, зошто е прекршен Законот и дали можеби има и незаконско следење на комуникации, по нивна истрага. Затоа го повикав Обвинителството да утврди дали ситуацијата на неспроведување на законот за следење на комуникации, зошто досега не се корегирало и каква е состојбата со следење на комуникации, рече Чулев.

95-годишен Индиец никогаш не се шишал, сега ја покажа косата (ВИДЕО)

Индиец на  95-годишна возраст од државата Карнатака тврди дека никогаш во животот не се шишал, а сега мора да ја завитка косата подолга од 7 метри на главата за да може воопшто да се движи.

За време на карантинот, многумина се жалеа дека не биле на бербер со недели, но Индиецот тврди дека тој не ја скратил косата скоро еден век. Додапалија, кому многумина му се поклонуваат во неговиот роден град Молакалмур како божество, мора да ја завитка косата во џиновска топка на главата и да ја зацврсти со крпа за да може да се движи.

Според видеото, самиот Додапалија верува дека тој е човечко божество и никогаш не ја исекол косата од страв дека ќе го изгуби тој статус. Иако долгата и тешка коса очигледно е повеќе пречка отколку благослов, особено на негова возраст, тој повеќе би сакал луѓето да му помогнат да си ја врзува косата наместо да ја исече, пренесува Oddity Central.

Во краткиот клип, се гледа слабиот Додадалија, додека неколку луѓе се обидуваат да му ја одврзат косата од главата, за да се сликаат.

Утре во 21 часот, гледајте Отворено студио со Гоце Михајлоски

Отворено студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Утре 15 Јули, македонскиот народ одлучува за својата судбина, а Канал 5 останува со вас и на иборниот ден.

Ги следиме и анализираме резултатите од гласањето на предвремените парламентарни избори.

Кој ќе биде казнет а кој награден, кој ќе оди на одмор а кој во политичка пензија?

Дали повеќе гласови, значат и „палка“ за формирање влада?

Во почетниот дел гости во отвореното студио ќе ги слушнете анализите на Зоран Димитровски и Бранко Геровски, а во завршниот дел од изборната вечер со Љубиша Николовски и Александар Пандов.

Каков епилог ќе има „црната“ кампања?

Дали власта ќе „падне“ како што падна и претходниот „режим“ или е можно власта и опозицијата во проширен сосатв да седнат на маса?

Кому ќе му недостасува „кралицата“ за да победи доколку има политичко „реми“? Кој ќе добие „морков“,а за кого ќе остане „стапот“?

Македонија одлучува, а ние заедно со вас почитувани гледачи го следиме изборниот ден, анализираме и коментираме утре во отвореното студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Бергамо прогласи победа над вирусот, како се живее во градот по пандемијата?

Додека во земјава епидемијата се уште е во полн ек, италијанскиот град Бергамо кој што во пикот броеше и по стотина починати од коронавирусот пред неколку дена прогласи победа над болеста по повеќе од 130 дена без ниту еден нов случај.

За тоа како се живее во овој град по пустошот што зад себе го остави пандемијата ни зборува нашинката Катерина Василевска која живее и работи во Бергамо.

Со неа разговараше Мирјана Мирчевска Јовановиќ .

притисни ентер