Членови на ВМРО-Народна, Обединети за Македонија и МААК се приклучија кон ВМРО-ДПМНЕ

Членови и функционери на ВМРО - Народна партија, Обединети за Македонија и МААК се приклучија кон ВМРО-ДПМНЕ. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Словенија ќе ја приспособи германската апликација за следење на Ковид-19

Денес, таквата апликација се користи во десет земји од Европската унија, а во Германија ја користат повеќе од 15 милиони луѓе.

Словенија ќе ја прилагоди апликацијата за следење на контакти на заразени со коронавирус, што веќе се користи во Германија, рече денеска министерот за јавна администрација Боштијан Коритник.

Апликацијата, која заразените, оние во изолација и сите други ќе можат да ја инсталираат на своите мобилни телефони доброволно, ќе се заснова на германската технологија со отворен извор и адаптација што ќе ја чини државата помалку од 40.000 евра, рече Коритник на прес-конференција во Љубљан , додавајќи дека се очекува да започне во употреба многу скоро.

Денес, таквата апликација се користи во десет земји од Европската унија, а во Германија ја користат повеќе од 15 милиони луѓе. Не дозволува откривање на геолокацијата, не работи врз основа на GPS, но со технологија на Блутут, не овозможува чување и обработка на податоци и ја штити приватноста и човековите права, според словенечката влада.

Портпаролот на словенечката влада за „Ковид-19“, Јелко Кацин изјави дека апликацијата ќе биде од голема корист за словенечките епидемиолози при откривање контакти со пациенти, ќе биде интероперативна со слични апликации во други земји.

Словенечките медиуми наведуваат дека словенечката адаптација ќе се развива многу брзо во соработка со Националниот институт за јавно здравје и домашните експерти.

Министерството за јавна администрација ќе ја прилагоди апликацијата за епидемиолози, прилагодувајќи го германскиот модел на апликации објавени за оперативните системи iOS и Android под моделот на лиценцирање на отворен извор, според словенечко „Дело“.

Словенечкиот премиер Јанез Јанша повеќе пати изјави дека во претстојната фаза на епидемијата на „Ковид-19“, апликацијата е единствената алтернатива за повторно затворање на социјалниот и економскиот живот или примена на построги мерки, но дека апликацијата за заразените и оние во карантин треба да биде задолжителна.

Француски епидемиолог : Ништо од вакцина до 2022 година

Францускиот епидемиолог Арно Фонтан не очекува целосно ефикасната вакцина против коронавирус да биде достапна пред 2022 година.

"Развојот на вакцината, како по правило, трае неколку години. Би бил изненаден ако имавме ефикасна вакцина во 2021 година", изјави Фонтан за БФМТВ.

Советникот на француската влада ги повика граѓаните да ја задржат дистанцата и да ја сфатат пандемијата многу сериозно.

Фонтан рече дека граѓаните ќе треба да живеат со коронавирусот подолго време и оти затоа е потребно да се придржуваат кон мерките.

„Ајде да ги следиме правилата за дистанца ова лето - барем тоа“, истакна тој, додавајќи дека најголемата опасност доаѓа од големите собири.

Хашим Тачи пет часа бил сослушуван од хашките обвинители

Косовскиот претседател Хашим Тачи беше на распит во Специјалното обвинителство за злосторства на ОВК во Хаг повеќе од пет часа.

По напуштањето на просториите на Хашкиот трибунал, Тачи изјави дека неговиот американски адвокат, Пјер Ричард Проспер, одговорил на прашањата и интересите на Специјалното обвинителство и дека испрашувањето ќе продолжи утре.

Адвокатот Аријанит Коци во емисијата Фронтал на Т7 рече дека фактот дека Тачи не ги напуштил просториите на Обвинителството во Хаг дури и по повеќе од 5 часа, покажува дека тој не се бранел со молчење, пренесува „Газета експрес“.

Друга причина зошто претседателот се уште е во Специјалното обвинителство во Хаг може да биде барањето за привремена забрана, затоа што тоа е исто така предвидено со закон, рече Коци, додавајќи дека веројатноста за тоа е мала.

"Ако нема технички проблеми со уредите за снимање или преведувачите, прашањето што го продолжува разговорот може да биде дека Тачи не се бранел со молчење или нешто друго што не сакам да го споменам. Можеби тоа е барање за привремена забрана, тоа е предвидено со закон, но не верувам дека се случило вакво нешто. Понекогаш рочиштата траат подолго, затоа што на крајот има некои потписи “, рече Коци.

Тој додаде дека е очигледно дека претседателот не молчи, затоа што не постои логика тој да седи 5 часа и да не зборува “.

„Одбраната со молчење е исто така законско право“, рече Коци за Т7.

Кабинетот на специјалниот обвинител на 24 јуни објави дека Тачи и лидерот на ДПК Кадри Весељи се обвинети.

Тачи, Весели, но и други лица, чии имиња не биле објавени во тоа време, се товарат во обвинението за „низа злосторства против човештвото и воени злосторства, вклучително и убиства, присилно исчезнување, прогон и тортура“.

Во обвинението се тврди дека тие се кривично одговорни за скоро 100 убиства.

Жртвите на злосторствата во обвинението се стотици лица чиј идентитет е познат, вклучувајќи косовски Албанци, Срби, Роми и луѓе од други националности, како и политички противници.

Судот, исто така, обвини двајца службеници за време на попречување и нарушување на работата на тој суд, дури и водење на тајна кампања за укинување на законот за специјализираните одбори.

притисни ентер