Чилеанската полиција дресира кучиња за да откриваат болни од коронавирус

Чилеанската полиција започна со обука на кучиња за откривање на болни со коронавирус со откривање на присуството на вирусот во потта на заразените.

Три златни Ритривери и еден Лабрадор, на возраст меѓу четири и пет години, кои досега се користени за откривање на дрога, експлозиви и исчезнати лица, се дресираат за откривање болни , соопшти полицијата.

Оваа програма е креирана во соработка со чилеанската полиција, карабиниерите и универзитетските експерти. Слични иницијативи неодамна беа започнати во Франција и Велика Британија.

Кучињата имаат 330 милиони сензори за мирис и нивната способност да детектираат мириси е 50 пати поголема отколку кај луѓето.

„Вирусот нема мирис, туку инфекцијата што доведува до промени во метаболизмот“, односно има одреден вид пот што „кучето може да ја открие“, објаснува Фернандо Мардонес, професор по ветеринарна епидемиологија.

Тој потсетува дека кучињата можат да детектираат туберкулоза, паразитски инфекции, па дури и карцином во раните фази.

Тие исто така можат да регистрираат мали промени во температурата, што може да помогне да се утврди дали некое лице има треска. Сепак, според Светската здравствена организација, самите кучиња веројатно нема да бидат заразени.

Обуката за кучиња започна пред еден месец на примероци од пот, земени од пациенти на болничко лекување.

Експертите очекуваат дека кучињата ќе бидат подготвени од август. Тие ќе бидат распоредени на железничките станици, аеродромите и во брзата помош.

Постојат 319.493 заразени со вирусот во Чиле, а повеќе од 11.000 почионале од оваа болест, соопшти Министерството за здравство.

Полицијата во Минск користи ласерски пушки против демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата во Минск користела ласери и светлечки гранати за да ги растера демонстрантите собрани во западните предградија на Минск, јавува дописникот на ТАСС.

Околу 500 луѓе, претежно млади, се собраа во центарот на Минск.

Белорусија ги одржа претседателските избори на 9 август, а според првичните резултати, претседателот Александар Лукашенко доби поддршка од 80,08 проценти.

По објавувањето на резултатите, избувнаа протести во Минск и неколку други градови.

Властите на Белорусија објавија дека околу 2.000 незадоволни граѓани се уапсени за време на протестите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повредени се 21 припадник на полицијата и безбедносните служби, од кои петмина биле хоспитализирани.

Од друга страна, претходните два дена загинаа двајца демонстранти , едниот прегазен од полициско возило , а на другиот му експлодирала направа од домашно производство во рацете.

Не платила за чистење смет, ѓубраџиите и се одмаздиле (ВИДЕО)

Браќа кои се занимавале со отстранување на отпад и чистење  куќи се одмаздиле на клиент која, наводно, одбила да плати за нивната работа, истоварувајќи камион полн со ѓубре пред нејзиниот влез.

Џонатан Морган (31) и неговиот брат Калум (27) од Кардиф, во Велс се одмаздиле на жена која не сакала да им плати за услугата. Браќата кои работат на отстранување на отпадот од Кардиф и расчистување на куќите, на 20 јули отстранувале стар мебел и отпад два часа и побарале 120 фунти за нивната работа, пренесува The Sun.

Меѓутоа, откако не платила до следниот ден, тие се вратиле во куќата и го истуриле ѓубрето по патеката.

„Ова им се случува на клиентите кои не плаќаат. Тие добиваат поврат на средства. Бесплатно е“, вели Калум во снимката пред Џон да го растовари отпадот. Еве како изгледаше тоа.

Браќата велат дека тие наплатиле 120 фунти за работата и велат дека станувало збор за работа од 200 фунти. Додаваат дека се чинела како пристојна дама која објаснила дека нема многу пари, па решиле да и наплатат само за да не бидат во загуба.

„Не требаше да заработиме, само сакавме да и помогнеме“, велат тие.

Францускиот премиер предупредува дека епидемијата оди во погрешна насока

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска изјави дека стапката на инфекција со коронавирус во Франција се движи во погрешна насока и дека е потребно заедничко дејствување на национално ниво зашто ситуацијата ќе излезе од контрола.

,,Јавноста станува несовесна”, предупреди премиерот, откако беа пријавени скоро 5.000 нови случаи на ковид-19 од саботата до вчера, според официјалните бројки. Епидемијата однесе повеќе од 30.000 животи во земјата.

Бројот на позитивни тестови за вирусот се зголеми од околу илјада на ден пред три недели на скоро две илјади на ден сега, рече францускиот премиер за време на посетата на главната болница во Монпелје.

Земјата ќе го премине „прагот на претпазливост“ од 20 случаи на 100.000 жители оваа недела, предупреди тој.

Кастекс рече дека француската влада одлучила да ја продолжи забраната за собирање на повеќе од 5.000 лица до крајот на октомври и ќе подготви нови ограничувања за 20-те најголеми градови за да го спречи ширењето на инфекцијата.

Од локалните власти исто така ќе биде побарано да направат повеќе за да ги охрабрат луѓето да носат маски на јавни места низ целата земја.

,,Секоја недела се спроведуваат над 600.000 тестови во Франција, што е задоволително, но може да се направат повеќе за да се опфатат повеќе лица со симптоми, рече премиерот.

„Ако не дејствуваме заедно, ризикуваме дека повторното ширење на епидемијата ќе биде тешко да се контролира“, рече Кастекс.

притисни ентер