Чешка со рекордни 1677 новозаболени ,се воведуваат построги мерки

Чешка забележа рекордни нови 1.677 случаи на инфекција со коронавирус, соопшти тамошното министерство за здравство.

Вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата во оваа централноевропска земја се искачи на скоро 39.000 на 15 септември, соопшти денеска Министерството. Во таа земја со 10,7 милиони жители, починале 476 лица. Во моментов, хоспитализирани се 333 лица.

Забрзувањето на ширењето на инфекцијата во последните две недели ја стави Чешка на трето место според бројот на нови инфекции на 100.000 жители, покажуваат податоците на Европскиот центар за превенција на инфекции.

Министерот за здравство Адам Војтех пред парламентот рече дека владата планира од петок да дозволи само настани со места во затворени простори за стабилизирање на ситуацијата.

„Неизбежно, бројките во наредните денови ќе бидат слични на сегашниот раст“, ​​додаде тој.

Во март, Чешка беше меѓу првите европски земји што ги затвори своите граници и нареди носење маски, но исто така и меѓу најбрзите во воведување карантин, што не сака повторно да го воведе.

Од минатата недела маските повторно се задолжителни во затворен простор, а кафулињата во главниот град Прага мора да се затворат на полноќ.

Фетаи бара најстроги казни за Груевски и Јанакиески како поттикнувачи на насилствата пред Општина Центар

Груевски заедно со Јанакиески преку лицето Томиалав Лазаров ги поттикнале лицата градоначалникот Андреј Жерновски да добие неколку шамари и биде исплашен од десетина лица на протест, посочи Фетаи.

Судот за поттикнувачите на насилствата пред Општина Центар Никола Груевски и Миле Јанакиески треба да бидат најстроги за да се одвратат сите други од такви намери во иднина, изјави во завршниот збор обвинителката Фатиме Фетаи на денешното судење за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Фетаи рече дека од снимените разговори се слуша како првообвинетиот Груевски на 1 јуни 2013 година телефонски од второобвинетиот Јанакиески побарал да се организира протест на поголема група луѓе пред Општина Центар.

– Груевски заедно со Јанакиески преку лицето Томиалав Лазаров ги поттикнале лицата градоначалникот Андреј Жерновски да добие неколку шамари и биде исплашен од десетина лица на протест, посочи Фетаи.

Конечно, тоа што двајцата телефонски договараат, и се случува на 7 и 10 шестти 2013 година.

– Не само што протестираат, туку и ја кршат оградата и прозорците на општинската зграда. Единствено нешто што не се случува е тоа што загрижен граѓанин не удрил шамар на градоначалникот. Ова е единствено отстапување од замисленото дело. Настаните кои следуваат, само ја потврдуваат автентичноста на разговорот, изјави Фетаи.

Сето ова, според Фетаи, го потврдуваат и изјавите на сведоците.

Обвинетиот Александар Трајковски, појасни Фетаи, е најбучен во обидите да влезат во Општина Центар, што се гледа во видео доказите.

Обвинетиот Дарко Стојчевски, од доказите се гледа како се издвојува од толпата и тропа по прозорците и извикува уаа, уаа.

– Од видеото се гледа како се обидува да го земе мобилниот на Бијлана Секуловска и се заканува дека ќе и удри една. Од друго видео се гледа како ја крши оградата и како фрла со јајаца по зградата, изјави Фетаи.

Обвинетиот Даниел Трипуновски од доказите се гледа како ја тресе оградата, прескокнува и прерипува внатре, додека обвинетиот Трајче Петковски се гледа како лупа по клима уредот и фрла со јајца.

Обвинетиот Игор Бошковски, продолжи Фетаи, се гледа како удира по зградата и со расправа со повозрасни госпоѓи.

Нивните дејствија само се потврдуваат од исказите на сведоците.

– Предлагам судот да ги прогласи виновни и да им изрече соодветни казни, а притоа да се има предвид и интензитетот на дејствијата. За поттикнувачите немам сомнеж дека треба да бидат најстроги за да се одвратат сите други од такви намери. Во однос на извршителите, сите ги извршиле дејствијата, меѓутоа само за Игор Бошковски предлагам алтернативна казна поради интензитетот на неговите дејствија, изјави Фетаи.

Адвокатот по службена должност, на првообвинетиот Никола Груевски, рече дека целото дело се докажува само со еден разговор што е нелегално прибавен и го оспоруваме.

– Помилувањето за ова дело за Никола Груевски не може да се отповика. Тоа постоела во моментот на покревање на ова обвинение и судот не смеел да го прифати, изјави бранителот на Груевски.

Процесот го води судијата Душко Јосифовски.

Обвинителството на почетокот се откажа од гонење за лицата Даниела Рангелова, Милан Андонивски и Борче Богдановски./МИА.

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на Македонија

Претседателот на Словенија Борут Пахор во петок и сабота ќе престојува во официјална посета на  Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево Пендаровски.

Пахор, како што соопшти неговиот кабинет, ќе се сртене и со премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери, а ќе има и обраќање пред пратениците во законодавниот дом.

Главни теми на разговорите ќе бидат напредокот на Македонија на нејзиниот европски пат и почетокот на преговорите за членство во Европската унија, билатералните односи и мултилатералната соработка.

Предвидено е Пахор да положи венец на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје, по што ќе замине за Охрид каде што ќе се сретне со словенечките полицајци кои им помагаат на нивните македонски колеги во обезбедувањето на границата.

За време на посетата, словенечкиот претседател ќе биде придружуван од министрите за економски развој и технологија Здравко Почивалшек и за одбрана Матеј Тонин.

Фото: Слепа пливачка се фотографирала за Плејбој

Пливачката Елена Кравцова е родена во Казахстан но сега настапува за параолимиската селекција на Германија во пливање.

Елена во родниот Казахстан започнала полека да го губи видот.

Германската параолимиска шампионка неодамна одлучила да се слика гола за магазинот Плејбој.

Без разлика на тоа што е скоро слепа, гледа само 3 проценти Елена постигнува многу успеси во пливањето.

Кравцова е светска шампионка во пливање од Монтреал 2013 и Лондон 2019 но и параолимписка вицешампионка од игрите во Лондон во 2012 година.

-Во основ сум многу екстровентна личност и немам проблеми со голотијата. Сликите се секогаш многу естетски и мислам дека изворедно ја прикажуваат жената и нејзината убавина. Многу сум среќна што се сликав за Плејбој, изјавила Кравцова

Ja, es ist wahr!⁣ ⁣ Ich bin die erste Paralympicssportlerin auf dem Playboy Cover 😇⁣ ⁣ Diese Möglichkeit konnte ich nicht ausschlagen und bin sehr dankbar für die Anfrage vom @playboygermany 🐰⁣ ⁣ Mit dem Shooting möchte ich ein Zeichen setzen, für mehr Toleranz in der Gesellschaft. Dafür, dass auch Menschen mit einer Behinderung alles schaffen können und sich nicht verstecken, auch wenn man nicht so ist wie die meisten, denn nicht jede Behinderung sieht man auf der ersten Blick.Vielfalt gehört zur Gesellschaft und Toleranz bringt uns alle weiter. Nun ja, jetzt bin ich also im Playboy 😁⁣ ⁣ Die zwei Tage Shooting, die ich erleben durfte, waren großartig. Ich habe es mir schon immer gewünscht mal einen Tag als Profimodel zu erleben und das habe ich getan, es hat mir viel Spaß gemacht 📷⁣ ⁣ Es sind sehr viele wunderschöne ästhetische Bilder entstanden. Ihr könnt euch gerne die Zeitung ab morgen online oder im Zeitschriftenladen kaufen und die wundervolle Arbeit ansehen 💕⁣ ⁣ Jetzt lüfte ich das Geheimnis, morgen geht’s führ mich nach München zur Playmate Wiesen Party 😃⁣ ⁣ Ich bin sehr gespannt was auf mich zu kommt und freue mich sehr auf den Abend. Ich werde euch natürlich so gut es geht davon berichten, damit ihr auch einen kleinen Einblick bekommen könnt.⁣ ⁣ 📸: Sacha Höchstetter für PLAYBOY Oktober 2020 #playboygermany #alleswasmännerlieben #teamkrawzow #playboy #berlin #cover #playboycover #schwimmen #swimming #paraswimming #paraathlete #paraswimmer #visualimpairment #sehbehinderung #lebenmitbehinderung #toleranz #gesellschaft #berlingirl #werbung #ad

A post shared by Elena Krawzow (@elena_krawzow) on

Елена која е родна во Казахстан откако започнала да го губи видот со семејството заминала за Русија, за во 2005 година од Москва со автобус да тргне кон германскиот град Бамберг каде живее и денеска.

притисни ентер