Цените на нафтата паднаа на 72 долари за барел

Цените на нафтата денеска паднале на меѓународните пазари до 72 долари, под притисокот од стравувањата дека ризиците во глобалниот банкарски сектор и потенцијалниот пораст на каматните стапки во САД би можеле да предизвикаат рецесија.

На лондонската берза цената на барелот околу пладне беше за 87 центи пониска во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 72,10 долари. Минатиот петок ја затвори трговијата во минус 1,73 долари.

На американскиот пазар барелот со датуми на испорака во април денеска се тргуваше за 85 центи пониско, на 65,89 долари. Минатиот петок ја затвориле трговијата во минус од 1,61 долар. Денеска поактивно се тргувало со барели за испорака во мај, чија цена се лизна на 66,11 долари.

Пазарите беа потресени на крајот на минатата недела од продлабочувањето на кризата во банкарскиот сектор во САД и Швајцарија. Инвеститорите стравуваат дека кризата може да ја турне економијата во рецесија, што би значело послаба побарувачка за нафта.

Швајцарските регулатори посредувале за договор во текот на викендот со кој би можел да се соочи со проблематичната криза на Credit Suisse и да го преземе неговиот поголем домашен ривал UBS за да обезбедат ликвидност и да го заштитат швајцарскиот финансиски систем.

Вчера централните банки на големите економии, вклучително и американската ФЕД, Европската централна банка (ЕЦБ), Британската банка на Англија, швајцарските, канадските и јапонските централни банки, објавија дека ќе ја зголемат поддршката за ликвидност преку механизми за размена на валути.

И покрај тоа, акциите и обврзниците на банките денеска повторно ослабеа, што сигнализира дека довербата на инвеститорите се уште не е вратена.

„Берзата се фокусираше на тековните промени во банкарскиот сектор и потенцијалната одлука на ФЕД да продолжи да ги зголемува каматните стапки“, рече Баден Мур од Националната австралиска банка.

Повеќето економисти очекуваат централната банка на САД да ги зголеми каматните стапки за четвртина процентен поен во среда, и покрај превирањата. Некои деловни лидери бараат ФЕД да направи пауза од затегнувањето на монетарната политика и подоцна да ги зголеми каматните стапки.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно извести дека во петокот барел од нафтената кошничка на нејзините членки поскапе за 36 центи на 74,11 долари.

Најмалку тројца ранети и осум уапсени демонстранти пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим

Најмалку три лица се повредени, а осум се уапсени доцна синоќа во Ерусалим во жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата пред приватната резиденција на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, објавија израелските медиуми.

Според „Тајмс оф Израел“, полицијата употребила водени топови за да ги растера демонстрантите. Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Ерусалим претходно за да го изразат својот протест против владата на Нетанјаху поради неуспехот да постигне договор за заложниците, јави ДПА.

На протест пред зградата на Кнесетот (израелскиот парламент) демонстрантите повикаа на предвремени избори, како и на договор за олеснување на ослободувањето на преостанатите израелски заложници кои се држат во Појасот Газа.

Владата на Нетанјаху ја сочинуваат неговата десничарска верска партија Ликуд, како и екстремно десничарски и ултра-религиозни коалициски партии. /МИА

Новата рекламна кампања на Бајден вредна 50 милиони долари е насочена кон осудата на Трамп

Предизборниот штаб на американскиот претседател Џо Бајден ќе се фокусира кон пресудата за кривично дело на републиканскиот противкандидат Доналд Трамп во кампања од 50 милиони долари пред првата претседателска дебата меѓу двајцата кандидати на 27 јуни

Тоа е еден од најголемите трошоци за рекламирање на кампањата досега и означува голема промена во пристапот на Бајден кон признавањето на вината на Трамп по првичното колебање на претседателот да донесе одлука за ова прашање за да избегне вмешаност во правните проблеми на поранешниот американски претседател.

„Репутацијата е важна“ е слоганот на рекламата од 30 секунди во која се вели дека „овие избори се меѓу осудениот криминалец кој се бори за себе и претседателот кој се бори за вашето семејство“, правејќи спротивставеност меѓу двајцата кандидати.

Видеото ќе се емитува во сите клучни држави, како и во оние каде што републиканците и демократите си разменија пратенички места на последните избори.

На 30 мај, Трамп беше прогласен за виновен од поротата во Њујорк по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи.

-Нечесниот Џо Бајден и демократите го користеа правосудниот систем како оружје против претседателот Трамп, а оваа нова реклама уште еднаш докажува дека лажното судење отсекогаш имало за цел да се меша во изборите, но Американците можат да го сфатат тоа, напиша на социјалните мрежи портпарол на кампањата на Трамп на мрежата „Х“.

Бајден и Трамп остануваат изедначени во анкетите на помалку од пет месеци пред изборите, но Трамп има предност во клучните држави кои ќе одлучуваат за изборите./МИА

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Бостон изутрина на свој терен го победи Далас со 106:88 во петтиот меч од финалето на НБА и по 18-ти пат во историјата стана шампион. 

Најпродуктивен играч на средбата беше домашниот играч Џејсон Тејтум, кој постигна дабл-дабл со 31 поен и 11 асистенции. Кај Маверикс се истакна Лука Дончиќ со 28 поени и 12 скока.

Селтикси серијата ја завршија со 4:1 во победи и сега имаат најмногу шампионски титули во историјата на лигата, надминувајќи ги Лејкерси, кои освоија 17.

Трет на оваа листа е Голден Стејт вориорс кои седум пати победувале во НБА плејофот.

Бостон претходно ги освои титулите во 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1989, 1989, 1984, 1981.

Џејлен Браун беше прогласен за МВП на финалето. Дваесет и седумгодишниот Американец во серијата од пет натпревари имаше просек од 20,8 поени, 5,4 скока и 5 асистенции. /МИА

притисни ентер