Царовска со повик: Жени на 15 јули заокружете 3

Потпретседателката на СДСМ и носителка на кандидатската листа на ИЕ 1 Мила Царовска заедно со Форумот на жени и женската младина на СДСМ денес на прес-конференција ги повика сите жени во државата да гласаат за коалицијата „Можеме".

„Почитувани сограѓанки, сега ви се обраќам директно вам. Ветувам дека во Собранието ќе продолжувам силно да се борам за поголема застапеност на жените во сите важни одлуки на сите нивоа во државата. Ќе се борам во име на секоја од вас, за заедно да напредуваме. Ги повикувам сите жени во нашата држава, независно за која политичка партија гласале во минатото на овие избори, на 15 јули да го дадат нивниот глас за партијата којашто во минатите 2 и пол години најправи најмногу за враќање на достоинството на жената и за унапредување на правото на жените. Време е за 50-50, за силни жени кои рамноправно учествуваат во создавањето на силно општество.

Жени заокружете три. За женска солидарност, за обединетост, за наша подобра иднина. Сите ние заедно можеме да направиме уште повеќе и уште подобро" рече Царовска.

Царовска истакна дека родовата еднаквост беше обврска и приоритет минатите години. Донесен е нов Закон за прекинување на бременоста, со кој го враќаме правото на секоја жена да решава за своето тело. Ратификувана е Истанбулската конвенција.

„Со носење на нов закон за спречување и заштита од насилство врз жените се трудиме насилството да биде казнето во секој чекор. Но, не застануваме тука. Ние рушевме стереотипи и препреки и се боревме за еднакво учество на жените секаде кај што се носат важни одлуки.

Имаме најголем број на министерки во Владата од нашата независност до денес. Имаме највисок процент на учество на жени во Парламентот и имаме во речиси сите структури на нашата партија одличен процент на жени, повисок од 40%. Дали е ова доволно? Не. Во следниот мандат продолжуваме да се бориме за еднакви права за жените и мажите, еднакви плати за жените и мажите и еднакви обврски за жените и мажите. Тоа го можеме!", рече Царовска.

Царовска за идниот мандат најави за до 40% повисока минимална плата.

„Ова директно ги засега околу 90.000 наши сограѓани од кои најголем дел се жени. Токму нив ВМРО-ДПМНЕ им се заканува дека платите ќе им ги намали за 1.500 денари. Тоа не смееме да го дозволиме. Нудиме стратегии за директна поддршка на женското претприемништво, како и на младинското претприемништво преку форма на грантови во висина од 5 000 до 15 000 евра за почеток на сопствен и нов бизнис. За 20% зголемување на поддршката за жените земјоделки", рече Царовска.

Царовска истакна дека се воведува родова еднаквост во спортот – 30% жени во органи на управување почнувајќи од 2020 година, а 50% до 2024 година како и 40% застапеност на жени на сите извршни функции кои се именуваат од страна на Владата.

„Ќе донесеме нов Закон за вознемирување на работното место (мобинг) кој ќе овозможи вистинска и ефикасна заштита на работниците од мобинг. Ќе воведеме мобилни гинеколошки клиники во руралните средини и помалите општини во кои нема гинеколози. Задолжителен бесплатен здравствен пакет за жени над 35 години кој вклучува гинеколошки преглед и мамографија.

Ќе набавиме дополнителни мамографи и мобилен мамограф за да се подобри стапката на детекција на ракот на дојката во најраната можна фаза.

До крајот на 2023 ќе обезбедиме најмалку 7.500 места за деца во градинките. Градинката ќе биде бесплатна за сите деца од семејства со ниски приходи. Со згрижување на децата во предучилишно образование не само што вложуваме во нив, туку и овозможуваме да жените се вклучат на пазарот на трудот", рече Царовска.

Мила Царовска, потпретседателка на СДСМ и носителка во ИЕ 1

Расте притисокот во јавноста за корегирање на покачувањето на струјата

За првиот човек на регулаторната комисија Марко Бислимовски, паушлани се обвинувањата дека новата цена на струјата ќе предизвика инфлација или ценовен шок.

Тој во изјава за Канал 5, вели вели дека регулаторната со последната одлука за поскапување за 7,4% не им обезбедила екстра профит на електро-енергетските компании, туку напротив ги заштитила граѓаните од повисоки сметки.

Доколку се прифатеа нивните брања цената за електричната енергија требаше да порасне за 25 проценти, но заради земање на дополнително остварени приходи, а не оставени кај компаниите и заради не признавање на трошоци за нови вработувања и било какви други екстра трошоци дојдовме до оваа одлука до која што дојдовме.

Од регулаторна ја објавија структурата при определување на трошоци за електрична енергија за крајните потрошувачи на пазарот. Вкупните трошоци се пресметани на речиси 295 милиони евра. Најголеми ставки се за купување на електричната енергија од ЕСМ, околу 124 милиони евра, додека пак за дистрибуцијата на струјата признати се трошоци во висина од 105 милиони евра. За пренос, трошоците се одредени на 10 милиони евра, а 21 милион ќе одат кај повластените производители.. На компаниите одобрена им е маржа во висина од 30 милиони евра..

Експертот за енергетика, Константин Димитров смета дека регулаторната комисија нема доволно механизми за реално да ги заштити граѓаните.

-Нашата Регулаторна комисија има основна обврска за енергетика има основна обврска да биде баланс помеѓу оние што продаваат и оние што ја трошат. Јасно е дека се поорганизирани тие што ја продаваат, концентрирани се и стручни тимови. Од друга страна граѓанит се навистина не заштитени, смета проф. др. Константин Димитров.

Од регулаторната комисија како решение за анулирање на поскапувањето предложија намалување на ДДВ-то, но тоа наиде на жестока реакција од министерството за финансии..

Како што стојат работите во моментов, ниту Регулаторната ниту некоја од останатите инстуции има механизам или план да се аналира најавеното зголемување на струјата. Ова значи дека граѓаните со фактурите за септември веќе ќе добиваат подебели сметки за речиси 8 %.

Преговорите за новото владино мнозинство нема да одат лесно

Штури информации од партии за преговори за формирање ново парламентарно мнозинство. 

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски вели од денеска почнува со средби со потенцијалните коалициски партнери. Но, не открива повеќе информации со кога има договор за средба и што ќе биде ставено на маса.

По вчерашниот договор за соработка со ДПА на Мендух Тачи , социјалдемократите денеска не откриваат со кого продолжуваат средбите. Велат кога ќе има конкретен исчекор во разговорите ќе информираат за тоа.

Во СДСМ и ДУИ молк кога ќе има средба со лидерите, на кои им се даваат најголеми шанси да формираат влада. А Заев и Ахмети продолжија со размена на „отровни стрели“. Лидерот на СДСМ вчера на ДУИ им порача дека до премиерската функција не се доаѓа со 15 пратеници.

На ова Ахмети преку весникот „Коха “ одговори дека премиер не се станува ниту со 46 пратеници. Но, и дека ситуацијата наложува смиреност и приоритет на највисоките интереси на државата.

„Ние внимателно ги анализираме ситуациите, нема да брзаме. Секој чекор што ќе го преземеме ќе го направиме во интерес и во корист на државата, мирот и стабилноста и унапредувањето на поголемите процеси, како што се Охридскиот договор, вклучувајќи го и премиерот“, рече Ахмети за „Коха“.

Покана за разговори за владина коалиција очекуваат и во коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, но оттаму велат дека засега нема ништо конкретно договорено.

Ексклузивно за Канал 5: СДСМ веќе имаше средби со главните политички актери

 Во тек се консултации од различен формат, доколку има некаков прогрес во разговорите ке ја информираме јавноста.

Како што соопшти претседателот Заев, веќе течат разговори, врз основа на принципи, со претседатели на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите, за нов четиригодишен полн мандат на стабилно мнозинство во Парламентот и формирање посветена Влада, која ќе се движи брзо напред по европскиот пат и патот на економијата и на правдата. Претседателот Заев веќе оствари средби со претседателот на ДПА, Мендух Тачи, со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со претседателот на АА, Зијадин Зела и со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Во тек се консултации од различен формат, доколку има некаков прогрес во разговорите ке ја информираме јавноста.

притисни ентер