Царинска управа: Спречен обид за шверц - запленети 2,7 кг сребрен накит, 33 часовници ....

Во текот на изминатиот викенд, царинарниците на три гранични премини заплениле роба во вредност од 500.000 денари, со што спречиле избегнување на плаќање царински давачки од околу 150.000 денари.

Околу 2,7 килограми сребрен накит, 33 часовници, како и 160 парчиња облека со вкупна вредност од над половина милион денари се запленети од мобилни тимови на Секторот за контрола и истраги во три контроли на влез во државата на граничните премини „Богородица“, „Блаце“ и „Табановце“ во текот на изминатиот викенд. Со овие акции е спречен обид за шверц и избегнување плаќање царински давачки од околу 150 илјади денари, информираат од Царинската управа.

- Во првиот случај двајца сопружници на влез во државата на граничен премин „Богородица“ се обиделе нелегално да внесат околу 2,7 килограми сребрен накит. Накитот е откриен при контрола на куферите, при што во внатрешните џебови од облеката се пронајдени 37 пакувања со сребрен накит, а во возилото се пронајдени и три сметки од накитот кои биле на име на сопружникот, соопштуваат од Царина.

Во вториот случај станува збор за часовници што мобилниот тим на Царинска управа ги открил при контрола на автомобил на граничниот премин „Блаце“. Возачот на автомобилот ги скрил часовниците во црни ќеси кои ги ставил зад совозачкото седиште.

- Друг мобилен тим, пак, на граничниот премин „Табановце“ при извршена контрола на автобус откри и заплени 160 парчиња облека наменета за продажба на македонскиот пазар. Автобусот кој сообраќал на релација Белград – Скопје е селектиран за детален преглед при што под клупите и во фабричката шуплина над задните десни тркала се пронајдени непријавените парчиња облека, известуваат од ЦУ.

Оттаму, посочуваат дека во случајот на заплена на часовници и облека против лицата се поднесени прекршочни пријави. Во случајот во кој е запленет околу 2,7 килограми сребрен накит против лицето е поднесена кривична пријава до јавно обвинителство за кривично дело криумчарење, по што судот донесе одлука за одземање на накитот, парична казна од 2.500 евра во денарска противвредност и заплена на возилото со кое е извршено кривичното дело.

Лајчак планира идната недела да организира состаноци со претставници на Косово и Србија

Лајчак планира идната недела да организира состаноци со претставници на Косово и Србија за одлуката на КЦБ за укинувањето на динарот.

Портпаролот на Европската унија (ЕУ), Петер Стано потврди дека специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак планира следната недела да организира рунда состаноци со Србија и Косово на кои ќе се разговара за одлуката на Централната банка на Косово (КЦБ) да го укине користењето на динарот.

Стано исто така потврди и дека Лајчак упатил покана до Приштина и Белград за состанок што требаше да се одржи на 27 февруари.

„Обично не коментираме за преписките со партнерите. Меѓутоа, во писмото за покана на специјалниот претставник на ЕУ, Лајчак не е прецизирано кој треба да ги претставува Косово и Србија - тоа им останува на страните“, објасни Стано во писмената реакција што ја достави до медиумите.

Овие коментари на портпаролот на Брисел доаѓаат откако еден ден претходно, на 21 февруари, главниот преговарач на Косово, Бесник Бислими изјави дека ја одбил поканата на Лајчак, тврдејќи дека тоа не е состанок на кој мора да оди главниот преговарач, бидејќи, според за него, „прашањето за динарот не е дел од дијалогот“.

Нови играчки за сите детски градинки во Карпош

Годинава, Општина Карпош обезбеди 300.000 денари за набавка на комплети на играчки и дидактички материјали, кои ќе бидат распоредени низ сите 13 објекти на детските градинки кои се наоѓаат на територија на локалната самоуправа. 

По тој повод денеска, градоначалникот Стевчо Јакимовски во рамки на детската градинка „Пролет“ во населбата Козле, им ги врачи новите комплети, наменети за најмалите карпошани, информираат од Општина Карпош.

Од Општината појаснуваат дека веќе 12 години во континуитет, Одделението за детска, здравствена и социјална заштита од Општина Карпош ја спроведува акцијата за обновување и унапредување на фондот на играчки и дидактички материјали, наменет за дечињата кои се згрижени во предучилишните установи во Карпош. Досега, локалната самоуправа од Карпош за оваа намена издвојуваше околу 100.000 денари од општинскиот буџет, со кои парични средства се набавуваа еколошки играчки и дидактички материјали за четирите главни објекти на детските градинки.

- При извршување на моите општествени функции, најдрага ми е соработката со најмладите, во конкретниов случај со децата од предучилишна возраст, односно со градинките од општина Карпош. За нив осмисливме проект уште во 2012 година, за донирање на одреден број на нови играчки, со тоа што секоја година го зголемуваме и надополнуваме бројот на нови играчки. Драго ми е што нашите градинки се наоѓаат во добра состојба, дека децата се згрижени на најсоодветен начин. Особено ме радува фактот што ниту едно дете нѐ чека да биде запишано во градинката, што значи дека сме обезбедиле соодветни услови за упис и престој за секое детенце. Неодамна се информирав дека во целата држава околу 4.000 деца чекаат за упис во градинка, што е недозволено, истакна Јакимовски при посетата на градинката во Козле.

Инаку, според стратешките насоки на Одделението за детска, здравствена и социјална заштита од Општина Карпош, целта е да се повлечат од употреба старите нефункционални играчки и истите да бидат заменети со нови еколошки дидактички материјали. На овој начин треба да се постигне поквалитетен воспитно – образовен пристап, кој ќе влијае на подобрување на психо – физичкиот развој на децата. Имено, со оваа интеракција се очекува, најмалите карпошани преку поголема социјализација да стекнат работни навики и чувство за развивање на одговорно однесување.

Максим Димитриевски кандидат за претседател на ЗНАМ

Максим Димитриевски ќе биде кандидат за претседател на Движењето ЗНАМ - За наша Македонија, соопшти денеска партискиот портпарол Никола Мемов. 

Како што соопшти Мемов на прес-конференција, од утре почнува постапката за собирање потписи.

Според него, граѓаните првпат ќе имаат можност да гласаат за одредена опција, а не како досега, да гласаат против.

-Очекуваме победа. Нашата анализа покажува дека Димитриевски ќе влезе во вториот круг, за потоа да имаме и конечна победа. Ги повикуваме граѓаните да ја поддржат кандидатурата на Димитриевски во општинските канцеларии на ДИК, нагласи Мемов.

Тој информира дека по завршената внатрепартиска постапка, Извршниот одбор донел одлука да му предложи на првиот Конгрес Димитриевски да биде кандидат за претседател на државата.

-На Македонија и е потребен татко на нацијата, чувар на идентитетот и заштитник на историјата. На Македонија и е потребна предвидливост, надеж, стабилност, сигурност, правда, иднина. На Македонија и е потребен претседател којшто ќе го даде максимумот за неа. На Македонија и е потребен Максим Димитриевски, рече Мемов.

притисни ентер