Бурни реакции по последниот инцидент со бугарскиот клуб Цар Борис трети

Вандалски акт на агресија, кој со децении се таложел против Бугарија и Бугарите, вака бугарскиот претседател Румен Радев, го оцени синоќешниот трет во низа инцидент врз бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид, прв со употреба на оружје.

Радев потсетува дека токму правата на Бугарите во Македонија била клучен услов во разговорите со европските партнери, за Софија да го крене ветото.

-Државниот врв на Мaкедонија и општеството кај нашиот сосед мора да разберат дека патот кон ЕУ оди преку признавање и почитување на правата на македонските Бугари и на нашето културно и историско наследство. Тоа е единствениот начин граѓаните во Македонија навистина да тргнат по патот по кој самите се изјасниле дека сакаат да одат и се разбира со почитување на нашата општа историја и општите длабоки историски корени. , изјави Румен Радев, претседател на Бугарија

Осуда стигна и од бугарското МНР, кое инцидентот го оцени за тешко кривично дело, а заменик министерката за надворешни Велислава Петрова попладнево и врачи протестна нота на македонската амбасадорка во Софија, Агнеса Руси-Поповска. Во нотата се наведува дека потребни се повеќе конзистентни напори во Македонија за исполнување на обврските за заштитата и гарантирањето на човековите права. Реагираше и првиот човек на бугарскиот тим историчари, кои во Скопје одржуваат нова средба со македонските колеги.

-Тоа е еден брутален акт на омраза. Како да го коментирам. Инцидентите влијаат на билатералните односи, но не и на работата на Комисијата. Ние имаме свој научен пристап. Тоа е нашето решение на проблемите. , вели Ангел Димитров, копретседател на мешовитата комисија за историја

Кој пукаше во „Цар Борис III“ истражува охридската полиција. Во интерес на истрагата, од СВР Охрид не ги потврдуваат информациите во дел од бугарските медиуми дека напаѓачот пристигнал со возило, отворил оган, а на местото биле пронајдени осум чаури. Синоќа со реакција се огласи и македонското МНР, кое нападот го нарече вандалски и побара итно расчистување на случајот. Премиерот Ковачевски вели дека може да ги разбере чувствата на граѓаните, но и дека тие треба да се обидат да се однесуваат согласно европските манири.

-Јас кажав уште кога се отвораа тие клубови дека имињата кои што беа избрани може да претставуваат провокација со оглед на тоа дека тие имиња кои што беа дадени будат негативни чувства во најголемиот дел од нашето општество. Тогаш повикав и нашите граѓани да бидат достоинствени и да се однесуваме согласно со европските манири, бидејќи сме држава членка на НАТО и држава која има отворено преговори со ЕУ и идна полноправна членка на ЕУ и затоа треба да бидеме на ниво на такво однесување, изјави денеска Димитар Ковачевски, претседател на владата

Ова е трето оштетување на клубот во Охрид за неполни два месеца. Во меѓувреме, согласниот новиот Закон за здруженија, тече три месечниот рок до кога Цар Борис III и Ванчо Михајлов треба да ги услогласат имињата или во спротивно да бидат избришани од Централниот регистар.

Јужна Кореја ќе ги подмлади своите граѓани за една или две години

Јужна Кореја штотуку усвои закон со кој се отфрла традиционалниот начин на пресметување на возраста на една личност во корист на меѓународниот стандард.

Заради оваа промена, на сите граѓани ќе им бидат отстранети една или две години од личните документи, пишува Гардијан.

Имено, во Јужна Кореја за новороденче се смета дека има една година, а секој 1 јануари се додава уште една година. Вака возраста е прикажана и на личните документи.

Посебен систем има и поради регулирање на воениот рок или пресметување на старосната граница за консумирање алкохол и цигари, при што новороденото дете се смета дека има нула години, а една година се додава на 1 јануари.

Сепак, од раните 1960-ти, Јужна Кореја почна да ја користи меѓународната норма за пресметување на возраста од нула при раѓање и додавање по една година на секој роденден во медицинските и правните документи.

Збунувачкиот начин на пресметка ќе исчезне во јуни 2023 година - барем на официјалните документи - кога ќе стапи во сила законот според кој треба да се користи само меѓународниот метод на пресметка.

„Целта на оваа промена е да се намалат непотребните социо-економски трошоци бидејќи сè уште постојат правни и социјални спорови, како и конфузија поради различните начини на пресметување на возраста“, рече Јо Санг-бум од владејачката партија Народна моќ.

Џеонг Да-Еун, 29-годишна канцелариска работничка, е среќна поради промената и вели дека секогаш морала двапати да размислува кога ја прашувале за нејзината возраст во странство. „Се сеќавам дека странците ме гледаа збунето бидејќи ми требаше толку време да им кажам колку години имам“.

„Кој не би бил среќен да се помлади година или две?“, додаде таа.

Потеклото на корејскиот систем не е сосема јасно. Една теорија е дека при раѓањето се зема предвид времето поминато во утробата - со девет месеци заокружени на 12. Други го поврзуваат со древниот азиски броен систем кој немал концепт за нула.

Објаснувањата за дополнителната година додадена на 1 јануари се уште покомплицирани.

Некои експерти теоретизираат дека старите Корејци ја сместиле својата година на раѓање во кинескиот календарски циклус од 60 години, но, во време кога немало редовни календари, тие го игнорирале денот на нивното раѓање и едноставно додавале цела година на првиот ден на лунарниот календар. Престапната година на 1 јануари станала вообичаена бидејќи повеќе Јужнокорејци почнале да го следат западниот календар.

Гутереш нареди истрага по веста дека нигериската војска врши насилни абортуси

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара истрага за наводите дека нигериската војска спроведува програма за систематски и принудни абортуси, изјави портпаролот на ОН Стефан Дујарик.

Нигериската војска води тајна програма за абортус во североисточниот дел на земјата, која систематски и незаконски се спроведува најмалку од 2013 година.

Како дел од програмата, биле прекинати најмалку 10.000 бремености, а многу од тие жени и девојки биле киднапирани и силувани од исламистички милитанти, според сведоштвата на десетици очевидци и документација до која дојдоа медиумите. „Генералниот секретар со загриженост ги забележува наводите за систематски и присилни абортуси, наводно извршени од нигериската војска врз жени и девојки нападнати од Боко Харам“, напиша портпаролот на ОН Стефан Дујарик во е-пошта.

„Овие наводи заслужуваат темелна истрага и спроведување на итни корективни активности и мерки за одговорност, доколку е потребно. Дујарик не прецизираше кој треба да спроведе таква истрага, ниту пак навлегол во други детали. Нигерискиот министер за одбрана вчера изјави дека војската нема да го истражи извештајот, велејќи дека тоа не е точно. Нигериската влада немала коментар.

Бразилска манекенка ги збудале навивачите во Катар

Бразилската манекенка Изабел Гуларт (38) го привлече вниманието кога од трибините ги следеше натпреварите на Бразил.

Заносната бринета соодветно носи жолт ансамбл додека на ракавите ѝ е закачено знамето на нејзината татковина. Оставајќи малку на имагинацијата во тесната облека, Гуларт ја покажа својата завидна фигура и витките нозе. Ја оставила пуштена косата додека се фотографира со насмевка.

Манекенката, која е свршена со германскиот голман Кевин Трап, беше видена како скока од радост на трибините кога Бразил ја победи Јужна Кореја. Резултатот беше 4:1, а со тоа и Бразил го резервира своето место во четвртфиналето. Вечерва, кога Бразилците беа елиминирани од Хрватска, таа не беше забележана на трибините. .

Гуларт беше ангел на Викторија Сикрет од 2005 до 2008 година, а познат е и како модел за Sports Illustrated Swimsuit Issue и Armani Exchange.

притисни ентер