Бурен почеток на Самитот на НАТО – Трамп веднаш го нападна Макрон (ВИДЕО)

Доналд Трамп го нападна францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на Самитот на кој се одбележува 70-годишнината на НАТО.

Годишнината може да се слави во помалку празнична атмосфера со оглед на несогласувањата околу Сирија и финансирањето на организацијата, при што Емануел Макрон дотури масло на огнот, велејќи дека Алијансата , која е формирана во 1949 година, е во состојба на „клиничка смрт“.

Дури и пред официјалните состаноци закажани за вечерва во Бакингамската палата и утре во луксузен голф-клуб во предградието на Лондон, американскиот претседател ја критикуваше изјавата, нарекувајќи ја „многу навредлива“.

Тоа е „многу, многу злобна изјава испратена до 28 земји“, додаде генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференцијата.

Доналд Трамп изјави дека е „многу изненаден“ од изјавата на Емануел Макрон, додавајќи дека тоа е „многу опасно“ за Франција.

„НАТО не му е потребно на никогхо повеќе отколку на Франција“, рече тој, додавајќи дека Франција, која напорно се обидува да ги спроведе реформите во огромен јавен сектор, „економски не стои многу добро“.

Тој исто така остро ја критикуваше подготвеноста на Франција да ги оданочува големите американски технолошки компании. Администрацијата на Трамп веќе се закани дека ќе наметне тарифи за француските производи, вклучително и за сирењето рокерфор, јогуртот и шампањот.

Домаќинот на состанокот, британскиот премиер Борис Џонсон, рече неговиот портпарол, ги повика 29 земји да останат „обединети за да може НАТО да се прилагоди на идните предизвици“. Но, навредите почнаа минатата недела.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече како одговор на изјавите на Макрон за НАТО: „Прво, испитајте си ја сопствената смрт на мозокот!“

Настрана од овој потенцијално експлозивен состанок, гледиштето на Доналд Трамп се смета за главна непознаница на самитот. Неговиот прв настап пред самитот, го постави правецот во кој учесниците ќе се движат, како што направи минатата година, кога ја критикуваше Ангела Меркел.

Покрај тоа што ја нападна Франција, Трамп во 52 минута се осврна на голем број теми, бранејќи ги Иранците „убиени само затоа што протестираа“ и фрли сомнеж во надежта за трговски договор со Кина, велејќи дека тоа може да го почека неговиот можен реизбор следната година.

Доналд Трамп сака да го задржи притисокот врз сојузниците за да ја испочитуваат обврската за 2 проценти трошење од БДП на одбрана до 2024 година. Тој ги нарече Германија и другите земји што трошат помалку, за „деликвенти“.

Критичарите на Трамп планираат вечерва да се соберат пред Бакингамската палата пред вечерниот банкет што за лидерите на земјите членки на НАТО, го организира кралицата Елизабета Втора.

Демонстрантите стравуваат дека Велика Британија ќе биде принудена да ја вклучи Националната здравствена служба (NHS) во либералниот трговски договор со САД што Трамп и британскиот премиер Борис Џонсон сакаат да ги зајакнат откако Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија.

Видео - НБА: Финале на Истокот, Мајами повторно подобар од Бостон

Кошаркарите на Мајами предводени од одличниот Горан Драгиќ се вратија од негатива од минус 17 кошеви и по втор пат во финалето на Истокот во НБА го победија фаворизираниот Бостон. 

Мајами со 106-101 го победи Бостон за водство во големото финале на Источната конференција од 2-0.

Во Орландо повторно словенечкиот бек Горан Драгиќ одигра уште еден маестрален меч . Искусниоит плеј со 25 поени и 5 асистенции беше најзаслужен за вториот триумф на „Жешките“ над Селтикси.

Кошаркарите на Бостон подобро го отворија дуелот и на полувреме заминаа со убедлива предност од 13 поени (60-47).

Но стартот на второто полувреме мина во знакот на кошаркарите на Мајами кој ја добија третата делница со плус 20 кошеви и го најавија резулатскиот пресврт.

Покрај одличниот Драгиќ кај Мајами солиден меч одигра и Бем Адебајо со 21 поен.

Во редовите на поразениот Бостон Кемба Вокер заврши со 23,а Џејсон Тејтум и Џејлен Браун уфрлија по 21 кош.

СДСМ: Уште повеќе инвестиции во инфраструктурата

Уште повеќе инвестиции во инфраструктурата, изградба и рехабилитација на над 2.000 километри патишта во новиот мандат на Владата предводена од СДСМ.

Владата предводена од СДСМ, во наредните четири години ќе се посвети на високо ниво на реализација на капиталните инвестиции како услов за заздравување на домашната економијата.

Инвестициите во инфраструктурата ќе се реализираат преку изградба и рехабилитација на над 2.000 километри патишта и тоа 250 километри автопатна мрежа, изградба на 300 километри експресни патишта, над 1.000 километри рехабилитација на регионални патишта и рехабилитација на околу 450 километри локални патишта.

Ќе се инвестира и во комуналната инфраструктура преку изградба на нови 500 километри водоводни и канализациони линии, а истовремено утврдена е динамиката на изградба на преку 700 социјални станови.

Фокус на Владата и понатаму останува изградбата на пругата на Коридор 8, со започнување на втората и третата фаза од железничкото поврзување со Република Бугарија, како и пуштањето во сообраќај на новата пруга од Битола до Кременица.

Приоритети се изградба на автопатот Кичево-Охрид, целосна реконструкција на патниот правец од Струга до граничниот премин Ќафасан, започнување со постапка за проширување на автопатот Тетово-Гостивар. Истовремено се врши проектирање за изградба на нов автопат од Гостивар до Кичево како и со изградба на автопатот Скопје-Блаце.

Во овој мандат ќе започне изградба на нови два експресни патишта: Смоквица-Струмица-Ново Село и Битола-граничен премин Меџитлија со обиколница Битола, а продолжува втората фаза на изградба на експресните патишта Штип-Радовиш, Штип-Кочани, Ранковце-Крива Паланка и Градско-Прилеп.

Со подобрување на урбанистичкото планирање ќе се обезбеди вистински развој на урбаните средини преку рационално и хумано планирање на просторот, каде нема повеќе да се дозволува узурпација на просторот.

Градиме по план, инвестираме во иднината на граѓаните.

СДСМ

513 санкционирани возачи во Скопје: 148 за пречекорена брзина, 82 мотоциклисти

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (16.09) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. 

На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 513 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 35 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 148 прекршоци, нерегистрирани и технички неисправни возила 39, 82 санкционирани мотоциклисти и четири одземени мотори, 75 мерки за непрописно паркирани возила и 72 возила подигнати со пајак (вкупно 147), а изречени се и 104 санкции за неносење на заштитна маска.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

притисни ентер