Бундестагот заседава, Македонија не е на дневен ред, втора шанса за две недели

Германскиот Бундестаг ги почна есенските сесии, но европската агенда на Македонија ќе се најде на дневен ред на 25 и 26 септември, за кога од Владата се надеваат земјава добие зелено светло. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

ФИТР ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“

Фондот за иновации и технолошки развој ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „стартапувај 2“, наменет за поддршка на стартап компании.

Се работи за проектите од првиот и вториот инвестициски бран, за кој беа обезбедени дополнителни средства од ФИТР.

Деталите од разговорот со директорот на фондот, Јован Деспотовски ги има Игор Манасиевски

Се зголемува бројот на новозаразени и во Шведска, се разгледуваат нови мерки

Шведска, каде што претходно беше отфрлена изолацијата како средство за борба против ковид-19, ги бележи првите знаци на зголемување на бројот на заразени и сега може да воведе нови мерки во главниот град, соопштија здравствените власти.

Шведскиот модел на давање предност на личната одговорност на секој граѓанин пред ограничувачките мерки наметнати од владата, беше остро критикувано кон крајот на пролетта кога земјата имаше значително поголем број жртви од соседството, но официјалните лица на Светската здравствена организација (СЗО) сметаа дека тоа е одржлив модел.

Инфекциите значително опаднаа ова лето, а Шведска досега го избегнуваше наглиот пораст на нови инфекции со кои од минатиот месец се соочија Шпанија, Франција и Велика Британија.

Сепак, заклучно со петокот, потврдени се околу 1.200 нови случаи и пет жртви. Зголемувањето на новите случаи не може да се објасни само со зголемениот број тестови, објави Агенцијата за јавно здравје.

„Просечниот број на новоинфицирани расте“, рече Андерс Тегнел, водечки државен епидемиолог и автор на шведскиот модел.

„Ова досега не влијаеше на здравствениот систем“, рече тој, додавајќи дека бројот на нови случаи е многу мал, како и бројот на смртни случаи.

"Но, не можеме да исклучиме воведување нови мерки во главниот град. Разговараме со надлежните во Стокхолм за тоа дали треба да се воведат нови мерки за да се намали ширењето на инфекцијата. Што точно ќе се случи, ќе разговараме наредните пет дена", додаде тој.

Шведска имала 5870 смртни случаи од почетокот на пандемијата, што е далеку повеќе по глава на жител отколку во соседните нордиски земји, но има и помалку отколку Италија и Шпанија кои избраа целосна изолација.

165 основни и само четири средни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Вкупно 169 училишта ќе спроведуваат настава со физичко присуство, одлучи Владата вечерва.

Вкупно 169 училишта добија дозвола да спроведуваат настава со физичко присуство. Владата на денешната седница го усвои извештајот на комисијата за по барања на училиштата за организирање настава со физичко присуство, соопшти владината прес-служба. Комисијата оценила дека 32 централни општински основни училишта, 11 подрачни основни училишта и 2 приватни училишта не ги исполнуваат условите. Додека од средните училишта од вкупно 66 кои побарале настава со физичко присуство дозвола добиле само четири. Делумна согласност за реализација само на стручните предмети и практичната настава да добијат 10.

На оваа своја седница Владата ја прифати препораката на комисијата за заразни болести, и одобри настава во живот за децата со посебни образовни потреби. На владината седница е одлучено на 884 студенти и 347 ученици да им се исплаќа месечна сума за покривање на трошоците за приватно сместување или за трошоците за превоз, кои заради протоколите нема да можат да го користат сместувањето во студентските или ученичките домови.

Владата одлучи и за отворање на театрите, кината, операта и балетот кои ќе работат според протоколот за организирање настани.

Владата на денешната седница донесе одлука во понеделник, на 28 септември да почне исплата на пензии со висина до 11.000 денари, во вторник, на 29 септември да се исплаќаат на пензии во висина од 11.000 до 14.000 денари,

во среда, да се исплатат пензии од 14.000 до 18.000 денари и во четврток, на 1 октомври да има исплата на пензии во висина над 18.000 денари. Владата долучи и за исплата на парични права од социјална заштита, за септември, по што банки треба да обезбедат достапност на средствата преку банкомати и во трговските мрежи од 5 октомври.

притисни ентер