Бугарскиот министер за внатрешни работи во понеделник доаѓа во Скопје

Официјална Софија со нота ќе бара од Македонија да обезбеди пристап на Бугарите кои ќе патуваат во земјава на 4 февруари за да се поклонат пред гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев. 

Премиерите на Македонија и Бугарија, Ковачевски и Донев договориле работна средба на министрите за внатрешни работи и безбедносните служби, со цел мирно чествување на 4 февруари. Во телефонски разговор, двајцата разговарале и за подлабока соработка меѓу двете земји во областа на безбедноста, особено во случаи на, криминални дејствија или закани вез македонски граѓани со бугарски идентитет. Донев, како што објави бугарската Влада, изразил очекување дека земјава ќе ги преземе сите дејствија против говор на омраза и заштита на правата на бугарите.

„Во понеделник, на 30 јануари, вицепремиерот и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев и претседавачот на ДАНС (Државна агенција за национална безбедност) Пламен Тончев ќе остварат работна средба со своите колеги во Скопје на која ќе ги прецизираат заедничките активности за обезбедување мирна и безбедна средина за прославата на 4 февруари.

Телефонскиот разговор претходно го најави шефот на бугарската дипломатија Николај Милков кој додаде и дека официјална Софија ќе бара и посебна нота од земјава, со која ќе бара гаранции дека на никого нема да му биде попречено да дојде на гробот на Делчев.

Бугарскиот министер на брифинг со новинарите во Софија посочи и дека доколку Македонија го попречи пристапот на европратеникот Ангел Џамбаски, тоа би било без преседан и ќе барало соодветен одговор од Бугарија, иако не откри каков.

„Ќе се бара со нота од страна на Македонија да се обезбеди пристапот на луѓето кои патуваат до таму.

„Тоа е без преседан и можеби ќе бара реакција без преседан. Но, за мене во таа смисла ситуацијата е парадоксална и во друг момент. Ангел Џамбаски со сите оценки кои можат да постојат за него е известувач за Македонија во Европскиот Парламент. Забраната за присуство на таков известувач е само по себе посебен момент, доколку тоа се случи. / Споменавте дека доколку тоа се случи би одговориле исто така со мерки без преседан, какви би биле тие мерки?/ Во моментот немам одговор на тоа прашање на каков начин ќе одговориме, јас не сакам да се дојде до ескалација со реципрочни мерки и слични работи.

Со слична порака претходно се огласи и бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов кој и натаму останува во Софија на неодредено време. Во интервју за БНТ тој истакна дека бугарските институции ќе ги преземаат сите потребни мерки доколку има список за забрана за влез во Македонија. Ангелов оцени и дека каналите за комуникација меѓу двете земји не се затворени, туку постојат на ниво на министри и премиери, а неговото враќање во земјава како што кажа, зависи од бугарските институции.

Стејт департмент: Најсериозните проблеми на Косово се владината корупција, заканите....

 Најсериозните проблеми на Косово се владината корупција, родовото насилство и заканите за малцинствата.

Сериозната корупција во Владата, недостиг на истрага и одговорност за родово засновано насилство и насилство или закани врз етничките малцинства и други маргинализирани групи се едни од најсериозните проблеми во Косово, се наведува во извештајот на американскиот Стејт департмент за човекови права.

Во извештајот за 2022 година во делот за Косово се споменува дека законот предвидува кривични казни за функционери вмешани во корупција, но дека владата не го спроведува во целост.

„Имаше неколку пријавени случаи на корупција на владино ниво. Службениците понекогаш се впуштаа во коруптивни практики неказнето. Недостигот на ефективен судски надзор и кревкоста на спроведувањето на законот доведоа до овој проблем“, се наведува во извештајот. Беше оценето дека некои случаи на корупција биле постојано обжалувани и дека судскиот систем повремено дозволувал застареност, пренесе Бета.

Антикорупциската и Државната ревизорска служба беа спомнати и во извештајот како одговорни за борбата против корупцијата во владата. Во извештајот се забележува дека невладините организации во Косово, како и меѓународните организации, постојано укажуваат на неуспехот на правосудниот систем да ги казни случаите на корупција, така што многу малку случаи на високи функционери, вклучително и овие прекршоци, завршиле со казни.

Беа спомнати и две големи истраги за корупција на границата меѓу Косово и Албанија.

„Истрагата резултираше со апсење на 74 косовски полицајци, двајца косовски цариници и 34 албански полицајци“, се вели во извештајот.

Во дел од извештајот се споменува дека процесот започнат во 2019 година против поранешниот министер за земјоделство Ненад Рикал се уште нема епилог. Тој и уште осум функционери во министерството беа обвинети за злоупотреба на службената положба, бидејќи наводно манипулирале со пари наменети за проекти.

Во делот за недостигот на истраги за родово засновано насилство, извештајот споменува дека жртвите често не пријавуваат такви случаи, вклучително и сексуално и друго насилство, поради социјална стигма и недоверба во властите. До септември 2022 година, обвинителите истражија 160 случаи на силување и поднесоа 30 тужби.

Во извештајот се споменува силување на 11-годишно девојче во Приштина, за кое се осомничени еден возрасен и четворица малолетници.

Извештајот, исто така, заклучува дека помалку жени имаат лидерски позиции во бизнисите, полицијата или владата.

Институцијата Народен адвокат извести дека жените често се изложени на дискриминаторски практики за вработување, како и на форми на дискриминација, вклучително и сексуално вознемирување на работното место во јавниот и приватниот сектор.

Според наодите од извештајот, жените во Косово „не се доволно застапени на пазарот на трудот, бидејќи само една од пет жени е активен дел од формалниот пазар на трудот“.

Ново рочиште за пожарот во тетовската модуларна болница

 Во 10 часот денеска треба да се одржи ново рочиште од судскиот процес за пожарот што се случи во модуларната болница во Тетово во 2021 година кога животот го загубија 14 лица.

На последното рочиште, што се одржа на 2 март, судијата побара адвокатите на одбраната за денеска да посочат за кои околности се повикуваат предложени сведоци од нивна страна. Судијата определи и два термини за рочиште за следниот месец односно за 4 и 25 април.

Пред три недели на рочиштето сведочеа овластен судски вештак по електротехника и жена која била придружник на човек кој бил на болничко лекување.

Обвинетите, директорите Фљорин Бесими и Артан Етеми, докторот Бобан Вучевски и претставникот на Клиничката болница Тетово како правно лице на почетокот на судењето истакнаа дека го разбираат обвинението, но дека не признаваат вина и не ги сториле делата за кои се товарат.

Судењето за пожарот што се случи на 8 септември 2021 кога загинаа 14 луѓе, а десетина беа повредени почна на 7 декември 2022 откако од септември 2022 до тогаш судскиот процес беше неколку пати одложуван.

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор

Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор - отворање на кластерите, по уставните измени.

Процесот на европеизација на Балканот е неповратен, сите земји од регионот, вклучително и Македонија се цврсто на патот кон ЕУ, вели потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас во изјава за МИА, дадена на маргините на Конференцијата во Солун, посветена на улогата на новинските агенции во објективното информирање и борбата против дезинформациите во новата реалност на Балканот, организирана од АБНА-ЈИЕ.

Схинас во обраќањето на Конференцијата говореше дека сега е момент регионот да биде европеизиран, наместо ЕУ да биде балканизирана, како што многу пати се случувало во минатото.

На прашањето на МИА да даде појаснување за тоа како би се европеизирал регионот во кој постојат многу отворени билатерни прашања, кои не се според европските стандарди, како спорот меѓу Софија и Скопје, Схинас истакна дека доколку се погледне назад во историјата многу пати имало примери на балканизација на европската политика.

- Мојата главна порака беше дека кога ќе погледнеме назад кон историјата, многу пати видовме балканизација на европската политика. Ние знаеме што значи тоа - страдања, војни, поделби. Но, она што не сме го виделе досега е европеизација на регионот на Балканот. И тоа се случува сега, само во изминативе 20 години, тоа е ново и е нешто позитивно, тоа е охрабрувачки чекор. Повеќето земји се сега цврсто на патот кон членство во ЕУ. Македонија е пример, каде мислам дека ЕУ не беше секогаш многу фер, бидејќи побаравме многу различни работи, а вие ги испорачавте. Сега треба да преминеме на следното поглавје, а тоа е отворање на преговорите по поглавја и затворање на овие поглавја, откако ќе ги спроведете уставните измени, на кои што се обврзавте. Значи, се на се, позитивен момент за Македонија, вели Схинас.

Во однос на тоа дали навистина верува дека регионот ќе биде европеизиран многу брзо, тој вели дека тоа е неповратен процес.

- Цврсто верувам дека ова е неповратен процес, кој нема алтернатива. Поддржан е од општеството и е вин-вин процес, кога во овие геополитички турбулентни времиња станува јасно дека на Европа и е потребен регионот, и на регионот му е потребна Европа. Затоа, да, можам да бидам обвинет за оптимизам, но навистина верувам дека процесот е неотповиклив, уверува Схинас.

притисни ентер