Бројот на заразени достигна 1,2 милиони луѓе, починаа речиси 65 илјади луѓе во светот

Со над 300.000 заболени од Ковид 19, САД се прва земја по број на заразени во светот... Американскиот претседател Доналд Трамп предупредува дека следуваат најтешките недели и дека може да се очекува зголемување на бројот на смртни случаи.

Трамп ги предупреди Американците дека доаѓаат натешките недели за пандемијата со корона вирусот во САД.Вчера оваа земја ја надминаа бројката од 300.000 заразени, денеска достигна бројка од 311 637 ,а речиси 8.500 луѓе починаа.Најпогоден е Њујорк .

„Најверојатно ќе биде тешка недела, оваа недела и следната недела, и ќе има многу мртви, за жал но нема да има малку мртви.“

Илјадници војници , илјадници медицински работници , професионалци , медицински сестри, лекари , а ќе бидат во голем број ќе им биде кажано следниов период каде одат. Одат во војна , во битка , за нешто што никогаш не биле тренирани, никој не бил трениран за ова, никој не го видел ова , уште од 1917 година.)

Здравствените експерти во Белата куќа неодамна проценија дека САД би можеле да се соочат со 100.000 до 240.000 смртни случаи од ковид-19.

Шпанија по бројот на заразени лица се наоѓа на второто место по САД каде се регистрирани 130, 759 лица, а по бројот на починати е зад Италија, со бројка од 12, 418 лица . Од ден на ден д расте бројот и на починати и на зарзени, надлежните се оптимисти дека Шпанија го поминува пикот на заразата.

Убава вест стигна од Италија ,104 годишната Ада Занусо , која се излечи од Ковод 19 , стана симбол на надежта во напатената Италија која се бори со пандемијата . Преживала две војни, но ја преживеа и борбата со корона вирусот.

Во Франција: И покрај речиси 8.000 мртви, врвот уште не е достигнат.Оваа земја е со ограничени мерки на движење од 17 март за борба против ширењето на епидемијата, па сепак вчера се регистрирани дополнителни 441 смртни случаи во болниците, нешто помалку од петокот кој беше со најлош дневен биланс на жртви од почетокот на епидемијата

Додека врвот на епидемијата „се приближува“ во одредени француски региони,од Французите се бара да останат дома и за велигденските одмори, кои почнаа овој викенд.

Околу 60 припадници на Првата бригада на вооружените сили на Србија, кои биле анга жирани да примат луѓе кои доаѓале од странство од 13 март до 16 март, се заразени со коронавирусот, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ, пренесува Танјуг. Во Србија над 1600 се заразени , а починаа 44 лица.

Шефот на кинескиот експертски тим во Србија, доктор Пенг Џичианг изјави дека најефикасна заштита од коронавирусот е носењето маска и најави дека Кина би можела да има вакцина против ковид-19 околу крајот на јуни.

Доктор Пенг, информираше дека коронавирусот може да се уништи по еден час изложеност на температура од 56 степени, а најлесно може да се пренесе во првите два до пет дена од појавата на болеста.

Кина вчера пријави 30 нови случаи на коронавирусот, 19 повеќе од претходниот ден, соопштија кинеските здравствени работници, наведувајќи дека расте бројот на локална трансмисија на вирусот, но и на случаи кои доаѓаат од странство.

Иако бројот на новозаразени значително се намали во однос на врвот на епидемијата во февруари, Пекинг сè уште не успева целосно да ја запре новата инфекција и покрај најстрогите мерки за спречување на Kовид-19.

Младенци дошле во Европа на меден месец, па им се случила трагедија- невестата одеднаш починала

Австралијка, која неодамна се омажила, починала во прегратките на својот сопруг откако доживеала мозочна аневризма додека биле на меден месец во Европа.

Медисон Норона од Нов Јужен Велс колабирала додека шетала во Амстердам со својот сопруг, откако доживеала мозочно крварење.

Нејзиниот сопруг Кајл со скршено срце изјавил дека била оперирана за да се намали притисокот од крварењето и „се борела до самиот крај“.

„Лекарите не можеа да поверуваат колку е голема аневризмата и не можеа ништо да направат за да ја спречат или спасат“, напишал тој на Интернет.

Рече дека Меди се борела како и секогаш до самиот крај, пренесува Daily Mail.

„Таа почина во моите раце опкружена со нејзините најблиски во 22.59 часот во Амстердам. Не можам да поверувам што се случи, скршен сум на милион парчиња.“

„Секогаш и засекогаш, душо“, напишал скршениот сопруг.

Десетици луѓе му испратија пораки со поддршка и сочувство по страшната вест.

Медисон и Кајл се венчале на 21 април.

Поставена е страница GoFundMe за да се соберат пари за да се врати Медисон дома во Австралија.

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Гневот расте во Индија откако на тинејџер кој наводно уби две лица додека возел пијан, му било наредено да напише есеј како казна, а многумина повикаа на построга казна и го обвинија судството за попустливост.

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со Порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници, каде бил пуштен со кауција и 15 дена општествено корисна работа.

Тој, исто така, бил казнет да напише есеј за безбедноста на патиштата, рече заменик-главниот министер на Махараштра, Девендри Фаднавис.

„Гневот порасна после ова. Според полициските информации, момчето има 17 години и 8 месеци. Ова е грозоморно злосторство“, им рече тој на новинарите, посочувајќи на промените во индиските закони за малолетници од 2015 година кои дозволуваат на децата над 16 години да им се суди како на полнолетни лица доколку извршиле „грозоморно“ кривично дело.

„Ова беше изненадувачка наредба донесена од Одборот за малолетничка правда“, рече Фаднавис.

CNN се обиде да дојде до адвокатот на наводниот возач, Прашант Патил, за коментар.

Фаднавис додаде дека градската полиција на Пуна го истражува малолетникот за наводно убиство кое не значело убиство. Тие, исто така, побарале од судот за малолетници да ја разгледа одлуката за кауција, рече тој.

На снимката од надзорната камера, неколку моменти пред несреќата, се гледа бело Порше кое брзо се спушта по главната сообраќајница. Се гледаат луѓе како брзаат кон местото на несреќата.

Таткото на малолетникот е уапсен бидејќи наводно му дозволил на својот син да вози иако бил малолетен, објави полицискиот комесар на градот Пуна, Амитеш Кумар. Законската возраст за возење во Индија е 18 години.

Уапсени се и три лица кои служеле алкохол на малолетници, додаде Кумар.

„Ние го усвоивме најстрогиот можен пристап и ќе направиме сѐ што е во наша моќ за да обезбедиме двата млади изгубени животи да добијат правда и обвинетиот да биде соодветно казнет“, рече тој.

Инцидентот е на насловните страници во индиските медиуми и предизвика гнев кај пошироката јавност, а многумина на социјалните мрежи ги осудуваат условите за кауција на момчето.

Суреш Кошта, чија 24-годишна ќерка загина во несреќата, ги повика властите да преземат построги мерки против наводниот возач.

„Беше погрешно да се дозволи малолетник да вози“, им рече тој на новинарите надвор од својот дом, задржувајќи ги солзите. „Прво треба да знаете да возите.“

Рахул Ганди, лидер на главната опозициска партија во Индија, Индискиот национален конгрес, праша дали возач на автобус или таксист ќе бидат подеднакво казнети.

„17-годишен син на богато семејство вози Порше под дејство на алкохол е фатен и барано е да напише есеј“, рече Ганди во видеото објавено на X. „Тогаш зошто есеи не им се доделени на возачи на камиони или возачи на автобуси?"

Мечка влезе во ресторан и учтиво седна на маса- келнерите не се појавија (ВИДЕО)

Видеото е снимено на 16 мај во планинско одморалиште во градот Гетлинберг (Тенеси), а видеото стана вирално на мрежите.

Имено, шумската ѕверка сакала да се „интегрира во општеството“, па учтиво влегла во ресторан, седнала на стол и се послужила со остатоците.

Кој знае, можеби мечката сакала да порача нешто од менито, но од келнерот нема ни трага ни глас.

Останува нејасно како животното било избркано, бидејќи снимањето е прекинато, а во позадина се слуша глас кој ги предупредува гостите „да се преместат на безбедно растојание“.

притисни ентер