Бројот на заболени во САД надмина 400.000

Во САД, повеќе од 400.000 луѓе се заразиле со коронавирус.

Според Си-Ен-Ен, 404.352 лица во САД се разболеле, повикувајќи се на податоците од универзитетот Џон Хопкинс.

Ова е збир на резултати презентирани од страна на американските држави, округот Колумбија и други територии на САД. Вајоминг е единствената држава или територија без смртни случаи на коронавирус.

Денес се пријавени 5543 нови случаи и 934 смртни случаи.

притисни ентер