Бројот на заболени со коронавирус во САД надмина 3 милиони

Потврдениот број на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, повеќе држави бележат рекорден број нови случаи, а Флорида се соочува со заканувачки недостиг на болнички кревети во единиците за интензивна нега, објави Ројтерс.

Калифорнија, Хаваи, Ајдахо, Мисури, Монтана, Оклахома и Тексас вчера забележале рекордни броеви на нови инфекции, со најголем скок во двете најголеми американски држави, Тексас и Калифорнија, со повеќе од 10,000 нови случаи за еден ден.

Само во Тексас, бројот на хоспитализирани пациенти е повеќе од двојно поголем за последните две недели.

Поради ширењето на инфекцијата, се повеќе Американци се тестираат за ковид-19, а отворени се и дополнителни пунктови во урбаните области на Флорида, Луизијана и Тексас.

На Флорида, ситуацијата со болничките кревети во интензивна нега е особено сериозна, откако повеќе од 40 болници во 25 од 67 окрузи објавија дека нивните капацитети достигнале максимум. Вчера само 17 проценти од 6.010 болнички кревети за возрасни биле достапни во државата.

Бројот на заразени лица расте во 42 држави, а ковид-19 влијае на скоро секој стоти Американец.

Повеќе од 131.000 Американци починале од тешка болест на белите дробови предизвикана од вирусот САРС-КоВ-2 досега, а само вчера починале 923 лица.

Институтот за здравствена метрика и проценки (IHME) на Универзитетот во Вашингтон предвидува дека бројот на починатите би можел да достигне 208.000 до 1 ноември, доколку заразата се засили наесен.

Претседателот Доналд Трамп, кој силно се залага за започнување на економијата и ги повика Американците да се вратат на вообичаената рутина, вчера изјави дека неговата влада ќе изврши притисок врз федералните гувернери да ги отворат училиштата за да започнат со наставата наесен.

Тој објасни дека некои сакаат да ги остават училиштата затворени од политички причини, но дека тоа нема да се случи.

Полицијата во Минск користи ласерски пушки против демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата во Минск користела ласери и светлечки гранати за да ги растера демонстрантите собрани во западните предградија на Минск, јавува дописникот на ТАСС.

Околу 500 луѓе, претежно млади, се собраа во центарот на Минск.

Белорусија ги одржа претседателските избори на 9 август, а според првичните резултати, претседателот Александар Лукашенко доби поддршка од 80,08 проценти.

По објавувањето на резултатите, избувнаа протести во Минск и неколку други градови.

Властите на Белорусија објавија дека околу 2.000 незадоволни граѓани се уапсени за време на протестите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повредени се 21 припадник на полицијата и безбедносните служби, од кои петмина биле хоспитализирани.

Од друга страна, претходните два дена загинаа двајца демонстранти , едниот прегазен од полициско возило , а на другиот му експлодирала направа од домашно производство во рацете.

Не платила за чистење смет, ѓубраџиите и се одмаздиле (ВИДЕО)

Браќа кои се занимавале со отстранување на отпад и чистење  куќи се одмаздиле на клиент која, наводно, одбила да плати за нивната работа, истоварувајќи камион полн со ѓубре пред нејзиниот влез.

Џонатан Морган (31) и неговиот брат Калум (27) од Кардиф, во Велс се одмаздиле на жена која не сакала да им плати за услугата. Браќата кои работат на отстранување на отпадот од Кардиф и расчистување на куќите, на 20 јули отстранувале стар мебел и отпад два часа и побарале 120 фунти за нивната работа, пренесува The Sun.

Меѓутоа, откако не платила до следниот ден, тие се вратиле во куќата и го истуриле ѓубрето по патеката.

„Ова им се случува на клиентите кои не плаќаат. Тие добиваат поврат на средства. Бесплатно е“, вели Калум во снимката пред Џон да го растовари отпадот. Еве како изгледаше тоа.

Браќата велат дека тие наплатиле 120 фунти за работата и велат дека станувало збор за работа од 200 фунти. Додаваат дека се чинела како пристојна дама која објаснила дека нема многу пари, па решиле да и наплатат само за да не бидат во загуба.

„Не требаше да заработиме, само сакавме да и помогнеме“, велат тие.

Францускиот премиер предупредува дека епидемијата оди во погрешна насока

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска изјави дека стапката на инфекција со коронавирус во Франција се движи во погрешна насока и дека е потребно заедничко дејствување на национално ниво зашто ситуацијата ќе излезе од контрола.

,,Јавноста станува несовесна”, предупреди премиерот, откако беа пријавени скоро 5.000 нови случаи на ковид-19 од саботата до вчера, според официјалните бројки. Епидемијата однесе повеќе од 30.000 животи во земјата.

Бројот на позитивни тестови за вирусот се зголеми од околу илјада на ден пред три недели на скоро две илјади на ден сега, рече францускиот премиер за време на посетата на главната болница во Монпелје.

Земјата ќе го премине „прагот на претпазливост“ од 20 случаи на 100.000 жители оваа недела, предупреди тој.

Кастекс рече дека француската влада одлучила да ја продолжи забраната за собирање на повеќе од 5.000 лица до крајот на октомври и ќе подготви нови ограничувања за 20-те најголеми градови за да го спречи ширењето на инфекцијата.

Од локалните власти исто така ќе биде побарано да направат повеќе за да ги охрабрат луѓето да носат маски на јавни места низ целата земја.

,,Секоја недела се спроведуваат над 600.000 тестови во Франција, што е задоволително, но може да се направат повеќе за да се опфатат повеќе лица со симптоми, рече премиерот.

„Ако не дејствуваме заедно, ризикуваме дека повторното ширење на епидемијата ќе биде тешко да се контролира“, рече Кастекс.

притисни ентер