Бројат стотици новозаразени дневно ,а предизборната кампања не запира

Во последните 24 часа во Белорусија се потврдени 704 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени изнесува  52.520.

Ова е најнизок дневен број на нови случаи во последниот месец и половина.

Пет лица денеска починале, а вкупно има 298 жртви на коронавирусот, се наведува во официјалното соопштение на министерството.

До денес, 27.760 пациенти закрепнале , а тестирани се скоро 700.000 граѓани.

Властите во Белорусија не воведоа рестриктивни мерки поради пандемијата. Дозволени се масовни собири , а во тек е кампањата за претседателските избори закажани на 9 август.

Светската здравствена организација објави дека Белорусија е во првите пет европски земји во однос на бројот на заразени, регистрирани во последните две недели.

Трагедија во Турција: Четиричлено семејство наместо на излет, заврши на дното на езеро (ВИДЕО)

Страшна сообраќајна несреќа се случила на 21 јули на мост во Турција кога автомобил на семејство помина низ заштитна ограда и слета во езеро во Адана.

Во автомобилот имало четиричлено семејство - 37-годишниот Весел Ајдогмуш, неговата 35-годишна сопруга Емине и нивните две деца Батухан и Мете на возраст од 16 и 13 години, пишуваат турските медиуми.

Возилото го управувал таткото кој поради непознати околности удрил во железната преграда на мостот и слетал во езерото на браната Сеихан.

При претресот, кој по несреќата го започнале полициските нуркачи, под автомобилот било пронајдено безживотното тело на 16-годишниот Батухан.

Четири часа подоцна спасувачите го пронашле неговиот помал брат, како и неговата мајка и татко.

Во Институтот за судска медицина во Адана била извршена обдукција и сите четворица членови на семејството се погребани заедно на гробиштата во областа Козан.

На видеото од надзорната камера се гледа како возачот изгубил контрола над возилото, без никакво влијание на надворешни фактори, излетал од патот, удрил прво во бетонски блок, а потоа во железната бариера.

Џо Бајден: Најдобар начин да се обедини земјата е предавање на штафетата на новата генерација

Во име на демократијата и за обединување на нацијата. Ова беа главните причини кои американскиот претседател Џо Бајден ги наведе во неговото обраќање во живо до јавноста зошто се повлекува од кандидатурата за втор претседателски мандат.

Ова е негово прво појавување откако во неделата на социјалните мрежи објави дека се откажува од трката за Белата куќа и за свој наследник ја поддржува потпретседателката Камала Харис.

Во својот говор, Бајден ги истакна своите достигнувања во изминатите три и пол години, објасни зошто Харис би била добар претседател и предупреди на ризиците што би ги претставувал вториот мандат на Трамп. Ваквиот чекор, потенцира тој, го презема затоа што на приказната за американската демократија и треба ново поглавје.

-Во последниве недели сфатив дека треба да ја обединам мојата партија. Сметам дека мојот труд како претседател, моето лидерство во светот, мојата визија за иднината на Америка - сето тоа заслужуваше втор мандат. Но ништо, ништо не смее да застане на патот за спасување на нашата демократија. Тоа вклучува и лични амбиции. Затоа решив дека најдобриот пат напред е да ја предадам штафетата на новата генерација. Тоа е најдобриот начин да ја обединиме нашата нација, изјави Бајден во говорот.

Веднаш по обраќањето на Бајден, се огласи републиканскиот претседателски кандидат, Доналд Трамп, кој говорот го оцени како „едвај разбирлив и многу лош“, а не штедеше ниту на критики до демократите и неговата противкандидатка Камала Харис на митингот во Шарлот, нарекувајќи ја „ултралиберална движечка сила зад секоја катастрофа на Бајден“.

-Шефовите му рекоа или ќе си заминеш или ќе те исфрлиме со користење на 25 амандман, тоа се случи. Го знаете тоа. Го знаете тоа, тоа се случи. Тоа се лоши луѓе, Демократите и или ќе ги победиме или нема да имаме држава. Сега имаме нова жртва, лажливата Камала Харис, изјави Трамп.

Инаку на три месеци пред изборите во САД, анкетата на Си-ен-ен покажува дека Харис во однос на Трамп стои подобро од Бајден. Трамп, додека Бајден беше во трката, водеше пред него со шест поени разлика, но откако одлучи да се повлече во корист на потпретседателката на земјата, нејзината почетна позиција во однос на Трамп е подобра од онаа на Бајден. Па така, Трамп ужива поддршка од 49 отсто од анкетираните регистрирани гласачи, а Харис 46 отсто, за разлика од анкетата на Ројтерс која покажа блага предност за Харис со 44 проценти поддршка, наспроти нејзиниот републикански ривал кој има 42 проценти.

Дачиќ: Очекувам екстрадиција на Рамадани, но тоа е внатрешно прашање на Македонија

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, вели дека очекува македонските власти да го екстрадираат поранешниот припадник на ОВК Блерим Рамадани

Српскиот министер за внатрешни работи Дачиќ, вели дека очекува македонските власти да го екстрадираат поранешниот припадник на ОВК Блерим Рамадани, но истакнувајќи притоа дека тоа е внатрешно прашање на Македонија.

-По многу луѓе кои учествуваа во тие злосторства за време на војните имаше распишано потерници, тие се и уапсени врз основа на тие потерници. Ние очекуваме дека ќе биде донесена одлука за екстрадиција, но тоа е внатрешно прашање на Македонија.Не знам вие дали разбирате дека Србија не го признава Косово и тоа е апсолутно небулозно. Ние се што работиме, работиме со ЕУЛЕКС, и на таков начин баравме и добивавме информации врзани за сите тие процеси. Така што, никаква екстрадиција внатре во Србија не е возможна, а Србија е држава која во својот состав го има и Косово, така велат и Обединетите нации, истакна српскиот министер Дачиќ.

притисни ентер