Британија нуди времени визи за странски работници, очајно им требаат возачи на камиони

Времени визи за Обединетото Кралство ќе им бидат понудени на возачите на камиони и работниците во живинарската дејност за да се избегне прекин на синџирот на снабдување пред Божиќните празници.

Недостатокот на работна сила е растечки проблем во Велика Британија, која има рекордни еден милион вишок празни работни места помеѓу јуни и август, според Канцеларијата за национална статистика.

Според Си -Ен -Ен, британската влада претходно ја отфрлила можноста за издавање визи за странски работници, но, според новиот извештај, министрите планираат пресврт. Според владиното соопштение, 5.000 возачи на тешки камиони (ХГВ) и 5.500 работници во дејноста со живина се додадени во постојната визна шема до Божиќ 2021 година, „за да се намали притисокот врз синџирот на снабдување во прехранбената и транспортната индустрија во исклучителни околности "

До 4.000 луѓе ќе бидат обучени како нови возачи на камиони и „речиси милион писма ќе бидат испратени до сите возачи со дозвола за камиони, за да се обидат да ги вратат во индустријата“, соопшти владата.

Откако недостатокот на возачи на камиони беше причина за да се затворат некои бензински пумпи, возачите во Велика Британија се повикани да не паничат.

Британската асоцијација за превоз на патишта (РХА) вели дека на Британија и се потребни уште 100.000 возачи за да ја задоволат побарувачката. Недостатокот на возачи делумно е предизвикан од Брегзит и „Ковид-19“ и губењето на околу една година обука и тестирање на возачи.

„Оваа влада продолжува да прави се што може за да им помогне на транспортните и прехранбените индустрии да се справат со недостатокот на возачи на камиони“, рече министерот за транспорт Грант Шапс во изјавата. Шапс ја повика индустријата да ги подобри условите за работа и да ги зголеми платите, со цел компаниите да ги задржат возачите.

„По многу тешки 18 месеци, знам колку е важен овој Божиќ за сите нас и затоа ги преземаме овие чекори што е можно поскоро за да се осигураме дека подготовките ќе останат на вистинскиот пат“, додаде тој.

Извршниот директор за храна и пијалоци, Јан Рајт, рече дека неговата организација ја поздравува „прагматичната одлука“ на владата за привремено додавање на возачите на тешки товарни возила и работниците во дејноста со живина во визната шема.

„Ова е нешто што британските производители на храна и пијалоци го бараа во последните месеци, за да ги ублажат притисоците што недостатокот на работна сила го направи врз синџирот на снабдување со храна“, рече Рајт за Си -Ен -Ен.

Но, други, вклучувајќи го и Ендру Опи, директор на британскиот конзорциум за малопродажба, рекоа дека ограничувањето на визата за 5.000 за возачите на камиони само делумно ќе го ублажи сегашниот недостаток.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер