Британија и Канада постигнаа трговски договор вреден 27 милијарди долари

Британија и Канада денеска потпишаа трговски договор според кој ќе продолжат да разменуваат стоки и услуги во вредност од 27 милијарди долари по Брегзитот .

Велика Британија преговара за неколку преодни билатерални договори што треба да стапат на сила кога ќе заврши преодниот период на раздвојување со Европската унија на крајот на годината, а многумина едноставно ги пренесуваат условите веќе договорени од Унијата.

Канцеларијата за меѓународна трговија на британската влада соопштила дека „принципиелниот договор“ за продолжување и трансферот на трговскиот договор ЕУ-Канада го отвори патот за преговорите за нов билатерален договор што може да опфати области како што се дигитална трговија, животна средина и зајакнување на економијата.

„Денешниот договор обезбедува обновување на трговијата во вредност од 20 милијарди фунти и илјадници работни места“, рече министерката за трговија Лиз Трус.

„Очекуваме да постигнеме нов, поамбициозен договор следната година, кој ќе има за цел да создаде уште повеќе можности за компаниите и да го подобрат животот на луѓето низ целата земја.

Британскиот премиер Борис Џонсон се обидува да создаде „глобална Британија“ која самостојно ќе потпишува и преговара за подобри договори отколку со ЕУ. Критичарите забележуваат дека засега тие договори се главно исти.

Британската влада соопштила дека за две години преговарала за трговски договори со 53 земји, кои ја покриваат британската билатерална трговија во вкупна вредност од 164 милијарди фунти.

Трус рече дека договорот со Канада ќе спречи наметнување на тарифи за автомобили, говедско месо и риба во вредност од 42 милијарди фунти.

Продолжувањето на трговскиот договор меѓу Обединетото Кралство и Канада ќе претрпи последни правни проверки пред да биде официјално потпишан.

Видео-Фото: Милијардерка во минијатурно бикини

Фотографија од 10 милиони лајкови, милијардерка во минијатурен костим за капење, но сите гледаа во базенот зад неа.

Најмладата милијарерка во САД, реалите ѕвездата и бизнисменка Кајли Џенер за момент не е во центарот на вниманието, „шоуто“ и го украде нејзиниот базен?!

Кајли уште еднаш освои астрононски број на лајкови на социјалните мрежи со една објава .

Но, сега најголемиот број од добиените лајкови не се поради нејзиниот атрактивен изглед, шминка, бујни облини...

Фановите најмногу гледале во базенот на Кајли а не во нејзините силикони, тоа го покажуваат 7 милиони прегледи на нејзиното видео.

Во Србија 1483 новозаболени, 19 починати

Во последните 24 часа во Србија се тестирани 9434 лица, од нив позитивен тест на коронавиурусот имале 1483, од последици предизвикани од корона починале 19 лица.

Според последите податоци од Министерството за здравство на Србија и Институтот „Батут“ во болниците низ земјата на респиратор се вклучени 165 пациенти.

Најголем број на новозаболени има во Белград 411, потоа Ниш, 51, Ужице и Краљево 42...

Хаос во Москва,протест на подржувачите на Навални, уапсени најмалку 1600 демонстранти

Во Москва денеска поддржувачите на лидерот на опозицијата Алексеј Навални оддржаа протести. Со овој протест тие сакаа да му изразат поддршка на уапсениот Навални.

Во центарот на Москва според проценката на Ројтерс протестирале околу 40 000 граѓани. Инаку Навални на 17 јануари беше уапзсен од руската полиција веднаш по пристигнувањето на аеродромот Шереметјево по лекувањето во Германија .

Во центарот на рускиот главен град полицијата ги пречека демонстрантите и преку разглас им порача.

„Драги граѓани, овој собир е незаконски.Даваме се од себе за да ја осигураме вашата безбедност. Бидете внимателни, и ако е можно напуштете го овој илегален настан“, пренесе Индекс.

Според најновите информации на новинарите коие го следеле протестот, полицијата досега уапсила најмалку 1600 демонстранти, меѓу нив е и сопругата на Навални, Јулија.

притисни ентер