Британците поради вакцинациите масовно тргнаа на патувања во странство

Патничките компании и тур-операторите во Велика Британија забележаа неочекуван скок на резервациите во текот на изминатите две недели, а вакцинацијата против 19-та година особено ги охрабри патниците постари од 50 години.

Туристичкиот сектор ги толкува новите податоци како „доверба во вакцините“ и се чини дека зрак светлина конечно излезе на виделина, иако пандемијата на коронавирус сè уште врши притисок врз Британците и здравствениот систем, забележува Би-Би-Си.

Најголемиот британски тур-оператор ТУИ наведува дека половина од резервациите на нивната веб-страница ги прават граѓани постари од 50 години. Нивниот удел порано бил многу помал.

Автобуската компанија „Национален експрес“ објави дека во последните две недели резервациите на граѓаните постари од 65 години се скоро тројно зголемени.

„Откако беше објавена вакцината, добивме база на клиенти, претежно над 65-годишна возраст. Довербата во резервациите порасна и бележиме скок за летото 2021 година“, вели Џит Десаи од одделот за организација на празници во Национал експрес.

„Минатиот викенд издадовме брошура за пролет-лето 2021 година и од понеделник добиваме толку многу резервации на ден колку што до неодамна добивавме за една недела и трендот сè уште не е завршен“, истакнува Десаи.

Вакцината дава сигурност и доверба, така што и на клиентите и нам ни е дадена можност да планираме “, додаде тој.

Пандемијата се покажа катастрофална за патничкиот сектор, кој затвори десетици илјади работни места во Велика Британија. Милиони Британци ги откажале годишните одмори поради здравствената состојба која се смени низ целиот свет.

Во моментов, 90 проценти од резервациите за автобуси на Национал експрес се направени за британски дестинации и се чини дека оваа година, како и минатата, ќе бидат обележани со останување во границите на земјата.

„Има малку резервации за Европа поради несигурноста на континентот“, вели Десаи. Домашните дестинации се попривлечни затоа што нема потреба од карантин, ниту неизвесност создадена од можни потези на странските влади, објаснува тој.

Изминатите две недели донесоа промени во побарувачката за годишни одмори на сончевите европски плажи, тврди ТУИ, познат по тоа што нуди одмори на вакви дестинации.

,,Гледаме нова база на клиенти, од 50-годишна возраст па нагоре, благодарение на вестите за вакцините, рече Ендру Флинтхам од ТУИ. „Пазарот е сè уште депресивен и не каков што би сакале да биде, но се појави трошка надеж“, додаде тој.

Интересни се и промените во видот и времетраењето на одморите.

Повеќе закажувања се резервираат во јули и август, а голема е побарувачката за септември и октомври, рече Флинтем.

Одморите се резервираат и за подолг временски период, се почесто се бараат десет, единаесет или 14 ноќи, а не седум како порано, како да се надополнува изгубеното време, додава тој.

„Мислам дека летниот одмор се врати повторно“, заклучува тој. „Потребно е само малку време за луѓето да бидат охрабрени, но да, мислиме дека летото ќе биде добро“, заклучува тој.

По тригодишна врска, девојката на Дибала признава: Сакам и мажи и жени (ФОТО)

Пејачката и актерка Оријана Сабатини е во врска со sвездата на Јувентус, Пол Дибала, а на социјалните мрежи ја следат 5,5 милиони луѓе.

Дибала ја видел на концертот на Ариана Гранде во Буенос Аирес во 2017 година, каде што Сабатини била танчерка. Тој бил толку маѓепсан што веднаш и го побарал бројот и ја поканил на пијачка по што започнала романсата. Тие се во врска веќе три години.

Сега Сабатини го сврте вниманието кон себе велејќи дека таа сака и жени.

„Ако треба да си ставам етикета - да, мислам дека сум бисексуалка.

Италијанците и Аргентинците пишуваат веќе три години, навестувајќи дека Сабатини сака и мажи и жени, особено по синглот „Остани или бегај“ во чие видео таа се гушка и бакнува со манекенката Соледад Алонсо.

„Нема ништо подобро во животот од чувството за слобода“, одговорила таа тогаш на прашањето дали е личност која сака и мажи и жени.

Руски доктор: Имунитет се создава 45 дена по вакцинацијата

Имунолошкиот одговор на корона вирусот не се развива пред 32-45 дена по вакцинирањето, или максимум 52 дена после тоа, изјави денеска Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија.

„Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32-45 дена, додека максималното количество се развива по четири периоди на инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Сепак, тоа не значи дека можеме да престанеме да носиме маски “, рече Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако поради некоја причина го пропуштат датумот на втората доза.

"Всушност, тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Значи, мислам дека времето може да се избере во овој период. Всушност, веќе сме свесни дека ова е класичен пример за 30 -45 дена временската рамка помеѓу вакцинациите да биде прифатлива “, рече експертот.

Русија на 18 јануари започна масовна вакцинација против корона вирусот.

Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини Спутник V или ЕпиВаКорона.

Пејачка тврди дека во својот дом чува череп на шестгодишно девојче (ВИДЕО)

Пејачката Азалија Бенкс тврди дека поседува череп на шестгодишно девојче што го чува во својот дом.

Азалија била гостинка во една австралиска радио станица каде зборувала за нејзината љубов кон коските и човечката анатомија.

За време на разговорот, таа им открила на водителите на шоуто, Кајл Сандилендс и Џеки О, дека е сопственик на черепот на шестгодишно девојче, што го купила преку Интернет.

„Ако ги проверите картичката и возачката дозвола, ако сте донатор на органи, не земаат само здраво срце или црн дроб, туку имаат право на секој дел од телото и некои од нив ги продаваат, на пример черепи, како овој “, рече пејачката, покажувајќи го черепот.

Шокирани од она што го виделе и слушнале, домаќините ја прашале зошто има череп на дете во нејзиниот дом.

"Ова е череп на шестгодишно девојче кое починало од траума на главата. Обожавам коски. Го почитувам задгробниот живот. Мислам дека коските се место каде човек ја задржува енергијата", рече Азалија.

Пејачката гостувала во емисијата за да ги демантира гласините кои кружат на Интернет дека ја изела својата мртва мачка.

Таа објасни дека мачката Луцифер се борела со проблеми со бубрезите многу години, по што починала од лоша исхрана.И откако ја закопала мачката, Азалија рекла дека решила да ја ископа и да го зачува черепот.

"Јас не јадам мачки. Не би јадела мачка која е мртва веќе три месеци", заклучила Азалија.

притисни ентер