Македонска компанија победи на „Global Fundraising Stage Miami 2021"

Македонскиот стартап „Creative Hub", кој во 2019 година се најде на листата на најупешните на Форбс „30 под 30", вчера победи на Глобалниот Инвестициски настан Мајами 2021.

Од „Creative Hub" информираат дека ова е прва победа на македонска компанија која на настанот беше презентирана од основачот Аријана Коскарова на инвестициски самит во САД. Настанот, кој поради пандемијата се одржа виртуелно, е организиран од Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели (WBAF) и Институтот за „Data Science" од Мајами.

„Creative Hub" беше единствен стартап од Европа, а целта беше токму привлекување на инвестиции за развој на бизнисот и отворање на нов пазар во САД.

– Првпат после четири години од отворање на бизнисот повторно застанав на сцена во улога на стартап. Со оглед на фактот што останатите компании беа од областа на канабис, medtech, fintech и воедно беа американски старапи не мислев дека имаме шанса. Но нашата презентација му се се допадна на жирито и токму проблемот кој го решаваме, а тоа е потребата од нови вештини кои ги налага растот на технологијата. Во САД до 2030 година ќе има недостаток од 85 милиони работници од областите на кои се нашите Академии. Тоа заедно со нашиот бизнис модел и реалните податоци кои ги презентиравме ни ја донесоа победата. Оваа победа е само почеток на успех на нашата компанија надвор од границите на нашата земја, рече Аријана Коскарова, основач на „Creative Hub".

Глобалната Инвестициска Сцена (GFRS) е интернационална ко-инвестициска платформа за инвеститори, стартапи и бизниси со голем потенцијал за раст кој има за цел да им отвори можност за глобализација на бизнисите преку собирање на инвестици од верификувани инвеститори.

Одѕивот во Москва над 34 проценти на изборите за руската Дума

Одѕивот на гласачите на изборите за Руската државна дума во Москва надмина 34% синоќа во 20 часот по московско време, вклучително и гласањето преку Интернет, изјави претседателот на градската изборна комисија во Москва, Јуриј Ермолов.

„До 20 часот по московско време, на 18 септември, гласаа повеќе од милион луѓе, а вкупната излезност во Москва е 34,42 проценти“, рече тој.

Изборите за долниот дом на рускиот парламент продолжуваат денеска, 19 септември. Изборниот процес трае три дена и започна во петок, 17 септември.

Трудо на на ден пред вонредните избори е свесен за опасноста пред подемот на конзервативците

Канадскиот премиер Џастин Трудо ги повика граѓаните „стратешки да гласаат“ за да избегне пораз поради инвазија на конзервативците.

Неколку дена пред предвремените парламентарни избори во Канада и неизвесноста што ги придружува, либералниот канадски премиер ги повика граѓаните „стратешки да гласаат“ со цел да избегне пораз од инвазивните конзервативци предводени од Ерин О’Тул.

Двете водечки партии кои беа на власт во Канада век и половина, во анкетите се еднакви, секоја со 32 проценти од поддршката на електоратот, додека левичарската Нова демократска партија (НДП) заостанува.

Според тоа, резултатите од изборите во понеделник може да бидат копија на изборите во 2019 година, по што партијата на Трудо, претходно моќна и незапирлива партија, беше принудена да ја предводи малцинската влада, бидејќи му недостасуваа 13 места за мнозинство.

„Борбата меѓу двете политички партии ескалира“, изјави истражувачот на јавното мислење, Жан-Марк Легер, за АФП, додавајќи дека „ниту еден лидер не остави впечаток кај гласачите“, поради што се чини дека изборите ќе се сведат на гласање против “.

Кога одлучи да распише предвремени избори на почетокот на август, две години пред предвиденото, Трудо во тоа време имаше силна јавна поддршка.

О’Тул тогаш веднаш го обвини за „распишување избори со ставање на неговите политички интереси пред благосостојбата на илјадници луѓе“.

„Да се ​​води значи да се мисли за другите, а не за себе“, рече О’Тул, а лидерот на НДП, Јагмет Синг, се согласи.

Трудо сметаше дека Канаѓаните го поддржуваат неговиот одговор на пандемијата, кампањата за вакцинација, и покрај првичните грешки, помина добро, а владата издвои стотици милијарди долари за да им помогне на работниците и компаниите.

Изгледаше како добро време за Трудо да се обиде да го врати мнозинството во парламентот на третите избори.

Иако харизматичниот лидер на либералите се уште е главниот избор на Канаѓаните, скандалите и некои етички неуспеси го нарушија неговиот имиџ на „златно момче“, успешен млад и популарен политичар.

Покрај тоа, по шест години владеење, неговата администрација покажува знаци на замор.

Исто така, свикувањето на избори две години порано, дури и кога пандемијата не стивнува, налути многумкна гласачи.

Опозицијата веднаш го искористи за да го оцрни. Критичарите го обвинуваат дека непотребно ги донел луѓето на гласање среде пандемиската криза само за да се обиде повторно да освои мнозинство во парламентот.

„Денес има многу луѓе кои имаат полошо мислење за Џастин Трудо отколку што имаа пред изборната кампања“, рече Легер.

Со цел да се добие предност пред Конзервативците, Трудо ги повика гласачите да дадат поддршка на НДП, да претпочитаат да гласаат за Либералната партија, за да не се распрснат прогресивните гласови.

„Ние сме единствените способни да ги спречиме Ерин О’Тул и конзервативците повторно да ја преземат Канада“, рече Трудо на состанокот во Халифакс.

Тој ги осуди ториевците за одбивањето да воведат задолжителна вакцинација, а исто така им се спротивстави дека нивниот климатски план е неамбициозен во однос на неговиот.

Синг од НДП, пак, остро го критикуваше премиерот дека се залага за стратешко гласање, велејќи дека тоа само покажува одново и одново дека тој не е прогресивна опција.

„Не плашете се да гласате според вашата совест“, им рече Синг на Канаѓаните.

О’Тул, пак, повикува на промени. „По шест години инерција, неспособност и корупција со Трудо, Канаѓаните заслужуваат подобро“, рече тој.

Новата влада ќе ја избираат речиси 38 милиони луѓе. Поради пандемијата, овозможено е гласање по пошта, за што досега се регистрирани околу 1,2 милиони Канаѓани.

Граѓаните можеа да започнат со гласање уште во петокот, што досега го направиле 5,8 милиони гласачи.

Поради гласањето по пошта, изборните резултати тешко дека ќе бидат познати до утре навечер.

притисни ентер