Босанските функционери со плата од 20 илјади евра

Босна и Херцеговина ја тресе афера со објавените износи на плати на политичарите.

Според даночната управа , одделни босански политичари и функционери земале и над 20 илјади евра плата.

Меѓу функционерите највисоко котира екс директорот на Босналијек со плата од 21 илјада евра, а од политичарите најдобро се снашол екс комесарот на министерството за внатрешни работи на херцеговско – неретванскиот кантон со плата од 12 илјади евра.

Медиумите не објавуваат други имиња освен податокот дека за само стотина федерални функционери за три месеци од државната каса биле издвоени околу 1,2 милиони евра.

Според премиерот Нермин Никшиќ , чија плата не е ниту меѓу првите илјада на ранг листата, толку високите плати се незаслужени, особено поради фактот што станува збор и за директори на фирми – загубари. Во Босна и Херцеговина има над половина милион невработени , а просечната месечна плата изнесува околу 430 евра.

Продолжува судењето за организаторите на 27 април, Талат Џафери повикан како сведок

 Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието. 

На предлог на одбраната, треба да бидат сослушани осум пратеници од поранешниот состав, меѓу кои и Талат Џафери.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и на минатото рочиште на предлог на одбраната на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, беа сослушани повеќе пратеници, меѓу кои Илија Димовски, Благој Деспотовски, Весна Дамчевска Илиевска и Весна Пемова.

Предметот го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста".

Втор случај на дете во градинка заразено со Ковид 19, Владата останува на ставот родителите да се вратат на работа

Втор случај на Ковид-19 на дете во градинка вчера беше регистриран во нашата држава. 

Се работи за дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска радост". Детето не било носено во градинката од понеделникот, а вирусот го добило од член на семејството.

-Преземени се сите мерки за ширење на вирусот, а децата од таа група, воспитувачите и родителите се изолирани, изјави вчера директорот на градинката Васил Бубев.

Пред три дена, скопската градинка „13 Ноември" во општина Центар, го пријави првиот случај на заразено 15-месечно дете. И во овој случај, децата кои биле во група со заразеното дете беа ставени во домашна изолација.

Од отворањето на градинките на 9 септември, за десет дена има две заразени деца, по едно во Скопје и Струмица, и воспитувачки од Свети Николе и Битола.

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст и оние кои се на породилно отсуство вчера излегоа на протест пред Владата. Бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годината, а според нив во градинките нема место и воопшто не можат да ги запишат нивните деца. Петицијата ја потпишале 3.325 мајки.

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче синоќа во Владата остварија средба со дел од родителите, кои ја користеа мерката за продолжено породилно отсуство, а кои реагираа на владинаѕа одлуката на на 23 септември сите родители на деца од 0 до 6 години да се вратат на своите работни места, поради тоа што градинките стартуваа со работа на 9 септември.

Министрите истакнале дека одлуката е донесена врз основа на сериозна анализа за безбедноста на децата во градинките, во консултација со Комисијата за заразни болести, како и врз основа на информациите дека во јавните установи за згрижување и воспитување на децата целосно се почитува Протоколот за активности во установите кој на минимум го сведува ризикот од ширење на КОВИД-19.

Владата вчера излезе и со реакција во која наведува дека будно ја следи состојбата во градинките и оти нема место за паника. Таа останува на одлуката родителите на децата до шестгодишна возраст и оние кои беа на продолжено породилно боледување да се вратат на работа на 23 септември.

-Со отворањето на установите за згрижување и воспитување деца на 9 септември 2020 година и анализата која покажа дека градинките имаат капацитет да ги згрижат децата согласно Протоколот за активности во установите за згрижување и воспитување на деца, кој на минимум го сведува ризикот од ширење на вирусот КОВИД-19, мерката родителите на децата од 0 до 6 години да бидат надвор од работниот процес ја губи смислата, информираа вчера од Владата во соопштение во кое додаваат дека таа мерка изминатиов период беше во сила затоа што јавните установи за згрижување на деца, односно градинките не работеа.

Појаснуваат дека дополнително, во координација со Комисијата за заразни болести донесена е и Одлука за проширување на капацитетите на групите во градинките од 0 до 2 години, на по 12 деца во група, со што јавните установи за згрижување на деца имаат капацитет целосно да ги згрижат децата на мајките кои до сега користеа продолжено породилно отсуство.

Согласно Протоколот, приоритет за згрижување во градинките имаат децата на самохраните родители и децата на двајца вработени родители, со што се исклучува секаква можност децата да останат без соодветна грижа и нега.

Владата потенцира дека внимателно ја следи состојбата на терен и во зависност од потребата ќе носи одлуки што се во интерес на граѓаните и на државата.

Нови 186 позитивни на коронавирус од 1674 тестирања вчера беа регистрирани од Министерството за здравство. Седум починати и 85 оздравени, е билансот од претходното деноноќие.

Вчера беа регистрирани тројца пациенти од Делчево (43,60 и 78г), еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.274, бројката на оздравени пациенти е 13.635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.964. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Скопје активни 564, Куманово -215, Тетово – 134, Прилеп-119, Штип- 72, Струга – 65, Битола – 57, Гостивар – 94, Гевгелија активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани), Струмица – 77, Кочани – 76, Делчево – 75 (29 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица). Во другите градови активни се под 50 лица.

На Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 4 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември" вкупно хоспитализирани се 34 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 155, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Во Скопје најмногу активни случаи има во општина Аеродром – 83, Центар – 82, Гази Баба – 75, Карпош – 71, Кисела Вода и Чаир по 52, Бутел – 33, Ѓорче Петров – 28, Сарај – 17, Шуто Оризари – 14, Илинден – 12. Во другите општини има помалку од 10.

Под мотото „Безбедни здравствени работници, безбедни пациенти", вчера беше одбележан 17 септември – Светски ден посветен на безбедноста на пациентите. Светската здравствена организација оваа година акцентот го става и на безбедноста на здравствените работници, кои се во првите борбени редови во справувањето со вирусот КОВИД-19, како еден од најголемите здравствени предизвици со кои се соочува светот.

-Со заштитата на здравствените работници се штитат и пациенти кои се во контакт со нив, истакнуваат од Министерството за здравство.

Променливо облачно со ветер и повремен дожд

Времето ќе биде променливо облачно со засилен северен ветер, кој особено ќе биде изразен во западните и северните делови. 

Во јужните подрачја ќе има услови за повремен локален дожд.

Утринската температура ќе се движи од 9 до 18, а дневната од 26 до 31 степен.

Во Скопје, променливо облачно со умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 29 степени.

Зголемена облачност ќе има и во сабота, а потоа следува период на посончево време со пониски утрински температури.

притисни ентер