Боров Четник се заканува да уништи огромни површини шума кај Прилеп

Над 700 хектари борова шума засадена пред 40 години е нападната од Боров Четник.

Од подрачната единица на Национални шуми Црн Бор од Прилеп тврдат дека 80 отсто од боровите насади кај вештачкото езеро,Селечка Планина Плетвар и Песиобрце се нападнати од боровиот четник и постои опасност ова шумско богатство да биде уништено.

Иако јавно не сакаат да говорат велат дека овие површини не се во нивна надлежност бидејќи истите не се за експлантација. Нивна обврска била состојбата да ја евидентирана и да го информирано надлежното министерство а тоа пак Факултетот за шумарство со цел да се подготви стратегија за уништување на боровиот четник.

Деканот на шумарскиот факултет Кирил Сотировски за Канал 5 потврди дека знаат за оваа алармантната ситуација. Нивна обврска е и секоја година доставуваат сугестија до ресорното министерство за авионско третирање , бидејќи постапката е скапа. Над 12 години овие и останатите шумски површини од овој тип се препуштени сами на себе. Посебно годинава со Ковид 19 пари за авионско третирање нема.

Од Министерството за земјоделие и шумарство велат со шумите во државна сопственост управува Јавното претпријатие национални шуми со исклучок на шумите во заштитените подрачја.

Според програмата и оваа година не е предвидено авио-третирање на Боровиот Четник. Но истиот треба механички да се санира а ова е обврска на јавното претпријатие национални шуми.Во конкретниот случај подрачната единица Црн Бор.

Поплави во Индонезија, стотици раселени, има загинати и исчезнати

Најмалку 16 лица загинале, а неколку стотици се раселени од своите домови заради лизгање на земјиштето и поплавите кои го погодија островот Сулавеси во Индонезија.

Спасувачите се уште трагаат по 23 исчезнати после поплавите кои ја погодија областа Северен Лубу, во Јужен Сулавеси.

На снимките од терен се гледаат оштетени куќи преплавени со густа кал, додека пистата на локалниот аеродром е исто така прекриена со кал и остатоци од отпад, пренесе „АП“.

Во изминатите неколку денови, заради обилните дождови се прелеале три околни реки, предизвикувајќи евакуација на преку 650 луѓе, наведуваат локалните власти.

Амбасадорката Брнз на Твитер: Задоволна сум што граѓаните учествуваат во демократски процес

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз се огласи на Твитер за избориуте во земјава. 

-Задоволна сум што ги гледам граѓаните на оваа земја како учествуваат во демократски процес. Тим од амбасадата на САД му се придружува на ОБСЕ, граѓанското општество и меѓународните набљудувачи за набљудување на изборите, и ќе бидат таму заедно со нив, напиша на Твитер, американската амбасадорка во Македонија, Кејт Брнз.

Во Општина Велес до 11 часот излезноста 19,67 проценти

На 84 избирачки места во Општина Велес од вкупно 45.989 регистрирани гласачи, до 11 часот излегле 19,67 проценти или 9.046 граѓани со прави на глас.

Како што информира за МИА, претседателката на ОИК, Лили Велковска, на сите избирачки места гласањето се одвива во мирна и демократска атмосфера, без инциденти.

притисни ентер