Борел: Русија сака да ја подели Европската Унија

Русија сака да ја подели Европската унија преку преговори само со одредени членки, на што треба да се одговори со единство, изјави европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел на пленарната сесија на Европскиот парламент.

"Нашето единство треба да биде најголемиот адут во односите со Русија. Сакаат да не поделат, не им е грижа за Европската унија", рече Борел во дебатата со европратениците за односите ЕУ-Русија.

„Русија сака да разговара со земјите -членки поединечно и само со одредени, со оние што се важни“, објасни високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност.

Русија „секогаш се обидува да ја подели Европската унија“, а Унијата како одговор „мора да остане обединета“, рече Борел. „Верувајте ми, не е секогаш лесно“, истакнал тој.

Шефот на европската дипломатија смета дека состојбата на европско-руските односи е „потешка од кога било“ и дека „де факто нема вистинска комуникација“.

Сепак, Русија е сосед на ЕУ и „важен глобален играч“, затоа е потребна нова стратегија за да се направат односите со Русија помалку конфликтни, попредвидливи и постабилни.

Таа стратегија не смее да вклучува откажување поддршка за руското граѓанско општество, бидејќи поддршката на демократијата е „еден од главните приоритети на ЕУ“, нагласил Борел.

"Не можеме да бидеме остров опкружен со автократски системи. Ние така не би преживеале ", заклучил тој.

Литванскиот пратеник од Народната партија, Андриус ​​Кубилиус, чијшто извештај за насоката на односите ЕУ-Русија во среда ќе го изгласа Европскиот парламент, во дебатата нагласил дека на ЕУ и е потребна јасна стратегија со долгорочни цели во својата политика кон Русија.

„Сакаме добри односи со Русија, но тоа зависи од Русија. Со Русија предводена од авторитари и клептократи и со агресивен режим на Путин, тоа е невозможно“, рече тој, додавајќи дека Русија е најголемата закана за европската безбедност.

Во исто време, Кубилиус нагласува дека „режимот на Кремљ“ треба да се разликува од рускиот народ, кој е пријател на Европската унија.

„Сакаме рускиот народ да ги има истите слободи, човекови права и привилегии на демократијата што ги уживаме“, рече тој.

ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Алијанса/Алтернатива формираа мнозинство во град Скопје

Советот на Град Скопје добива ново мнозинство, откако ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива потврдија дека парламентарната опозиција обезбеди апсолутно мнозниство или 24 советници од вкупните 45 во Советот на Скопје.

Со ова, велат завршува четиригодишната доминација на СДСМ и ДУИ во Советот на главниот град.

-Новото градско мнозинство ќе функционира по принципот на конкретна соработка на точно одредени програмски проекти кои ќе бидат за доброто на сите скопјани. Со ова сакам да обзнаниме дека владината коалиција СДСМ- ДУИ ќе биде опозиција во град Скопје. Следуваат добри денови за сите скопјани во сите општини.-Марија Митева.

Со слично соопштение излегоа и од партијата Левица, а во разговор за Канал 5 истото го потврди и лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села, кој воедно вели дека таква коалиција може да се очекува во сите општини каде свои советници имаат ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса и Алтернатива.

Останува неизвесно дали коалицијата на опозициските партии во советот ќе се преслика и на централно ниво како обид за формирање на ново парламентарно мнозинство, но и дали истото ќе се одрази врз работата на идниот градоначалник на Скопје.

Карпошани донираа крв

Заинтересирани граѓани и дел од општинската администрација на Карпош денеска донираат единици крв, во пресрет на Денот на општина Карпош (3. ноември).

Станува збор за традиционална крводарителска акција која локалната самоуправа ја организира во соработка со Општинската организација на Црвениот крст – Карпош и Институтот за трансфузиона медицина.

Донираните единици крв ќе помогнат на граѓаните кои се борат со различни болести. Истите се особено потребни во ек на оваа пандемија, каде што крводарителските акции беа ограничени, а денеска истите се спроведуваат под посебни протоколи.

Во спортската сала на ООУ „Лазо Трповски“, крв донираа над 60 граѓани. Општина Карпош на сите крводарители, како и на присутните медицински лица им се заблагодарува за покажаната хуманост и солидарност.

Преку овие вредности ја градиме и нашата општина Карпош, која оваа година одбележува 45. години од своето формирање.

ОПШТИНА КАРПОШ

Ривалот на Орбан најавува екстрадиција на Груевски ако победи на изборите

Питер Марки – Заи, лидерот на здружената опозиција во Унгарија и ривал на Виктор Орбан, најави екстрадиција на екс премиерот Никола Груевски доколку победи на парламентарните избори до година.

– Оградата ќе остане и ќе ги избркаме криминалните мигранти населени од „Фидес“. Ќе ги екстрадираме Никола Груевски од Македонија, Заид Нафа од Јордан и други криминални мигранти населени од Фидес“, напиша Марки - Заи на својот „Твитер“ профил, а пред неколку дена истото го порача и од партиски собир.

-Кај што европските вредности и нашите европски сојузници и лојалноста кон НАТО ќе ја детерминираат нашата надворешна политика каде што оградата се уште постои и ќе ги екстрадираме криминалните мигранти кои Фидес ги насели и Груевски ќе биде предаден на властите и останатите криминални мигранти од Фидес,изјави- Питер Марки – Заи – Лидер на опозицијата во Унгарија.

Груевски избега во Унгарија каде во октомври 2018та доби азил. Според правилата на земјата по три години, кои се поминати, се прави ревизија на одлуката. Но засега нема информации дали му е обновен азилот. Во меѓувреме од македонското министерство за правда велат дека нема да се откажат од барањето за екстрадиција за што до унгарските власти се испратени и повеќе замолници.

-Министерството за правда нема да се откаже од намерата Никола Груевски да биде екстрадиран назад во земјава. До сега е направено се согласно законите тој да биде екстрадиран, а до унгарските власти се испратени и повеќе замолници-Министерство за правда.

Дали и колку се остварливи намерите на Марки – Заи зависи од исходот на изборите кои Унгарија треба да ги спроведе пролетта следната година. Според рејтинзите кои ги објавуваат тамошните медиуми, опозицијата е во мало водство пред партијата Фидес предводена од Орбан.

-Според последните анкети на Медиан Институтот, околу 47% од Унгарците ќе поддржат промена на власта следниот април, наспроти 44% кои би сакале Владата да ја продолжи работата. Значи населението е поделено на речиси 50 – 50, но има повисока шанса во моментов опозицијата да победи во април, – Петер Креко – Политички научник и професор.

Груевски е осуден на затворски казни за набавката на мерцедесот и за случајот Насилство во Општина Центар, а обвинет е уште во неколку други предмети кои ги отвори сега згаснатото СЈО.

притисни ентер