Болниците во Холандија преполни, утре одлука за нов „локдаун“

Некои холандски болници го прекинале третманот со хемотерапија и трансплантацијата на органи за да ослободат кревети за интензивна нега за се поголемиот број пациенти со Ковид-19, соопштија официјални лица.

Здружението на холандски болници за витална нега соопштило дека побарале од министерот за здравство Хуго де Јонге да развие национален план за ковид-19 според кој редовната нега која бара ноќевања ќе биде откажана.

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во болниците се искачил на рекордни нивоа, кои не се забележани од почетокот на мај, а експертите предупредиле дека болниците ќе го достигнат својот полн капацитет за нешто повеќе од една недела, доколку вирусот не биде ставен под контрола. Неделава неколку пациенти со ковид се пренесени во германските болници.

Реагирајќи на рекордно високите стапки на инфекција, водечкиот владин тим за управување со пандемијата свикале итен состанок и се очекува утре да бидат објавени нови мерки за затворање.

Иако околу 85 отсто од возрасната холандска популација е целосно вакцинирана против Ковид-19, новите случаи достигнале рекордно високо ниво од 23.709 за 24 часа од вчера и се во пораст за речиси 40 отсто на неделна основа.

„Во неколку региони, болниците го намалуваат опсегот на нега“, рече портпаролот на здружението на болници. „Зборуваме за нега која бара кревет. Тоа значи дека многу прегледи се откажани.“

Според новата фаза од планот за одговор на кризи, болниците би можеле да побараат и помош од воен персонал и студенти за грижа за пациентите.

Од почетокот на пандемијата, Холандија има регистрирано повеќе од 2,5 милиони случаи и повеќе од 19.000 смртни случаи.

По укинувањето на повеќето мерки за социјално растојание кон крајот на септември, холандската влада повторно овој месец воведе носење маски и делумно затворање, а кафулињата и рестораните се затвораа во 20 часот.

Планот на владата да го забрани пристапот до јавни места за повеќето невакцинирани луѓе предизвика три ноќи насилни протести од минатиот петок, при што повеќе од 170 лица беа уапсени низ целата земја.

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

 „Новиот сој може да ја влоши ситуацијата“.

Зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Европа во изминатите два месеци се должи на сојот Делта, но Омикрон може да ја влоши ситуацијата, рече Марија Ван Керхове, шефица на техничкиот тим во одделот за итни случаи на Светската здравствена организација.

– Во последните два месеци, видовме раст во Европа. И ова се должи на варијантата Делта, а новиот сој може да ја влоши ситуацијата, рече таа за време на онлајн сесијата за прашања и одговори за ситуацијата со коронавирусот.

Затоа, таа смета дека е исклучително важно да се продолжи со поддршката на епидемиолошките мерки насочени кон ограничување на ширењето на варијантата Делта. Посебно, треба да се засилат кампањите за вакцинација.

притисни ентер