Битиќи од Гостивар: Во недела да гласаме за градоначалници и советници кои ќе соработуваат

СДСМ во изминатиот период покажа дека се грижи за државата, за општините, за граѓаните, економијата ни остана стабилна во најтешките моменти за време на пандемијата.

Така и ќе продолжиме, пари има кога се работи домаќински – на сите на кои ќе им треба помош, државата ќе им помогне, порача потпретстедателот на СДСМ Фатмир Битиќи вечера на изборниот караван „Најдоброто за мојата општина" во Гостивар.

Битиќи истакна дека изминатите четири години СДСМ создаде услови за економски развој, за раст на платите и пензиите, подобрување на животниот стандард, за зголемување на субвенции, за инвестиции во инфраструктурата, во здравството, во образованието и детската заштита,

Минималната плата во 2017 година беше 8-9 илјади денари, а за три месеци ќе биде 18.000 денари, ќе расте и просечната плата и во текот на нашиот мандат ќе се искачи на 34.000 денари, истакна Битиќи и најави дека 2022 година ќе биде година на младите.

Од 2022 година државата ќе ги покрива придонесите за нововработените млади, ќе има и плус стимулации, уште повеќе ќе ја намалиме младинската неваботеност, ВМРО-ДПМНЕ ја остави на 42%, ние ја намаливме на 29%, со новите мерки ќе ја донесеме на ниво под 25%, порача Битиќи.

Тој нагласи дека за СДСМ секој еден граѓанин е важен и секој еден граѓанин заслужува еднакви шанси за развој.

Сакаме дома, во нашиот Гостивар граѓаните да ја гледаат својата иднина, токму затоа за нас регионалниот економски развој е врвен приоритет, изминативе 4 години работевме и сработивме многу, секогаш може подобро и повеќе, но важно е што имаме јасен патоказ како треба да се развиваат општините, државата, истакна Битиќи.

Тој ги повика граѓаните во недела на 17 октомври да гласаа за градоначалниви и советници кои ќе соработуваат, а не кои ќе блокираат, да не им дозволиме за пуста партиска превласт да го кочат развојот.

Развојот на општините зависи од локалните совети. Тие се оние кои се будното око за работењето на општините. Тие ќе даваат предлози и иницијативи според Вашите потреби, ќе се грижат општината да се развива и да биде пријатно место за живеење. Затоа гласајте за бројот 12 и советничката листа на СДСМ и коалицијата во Гостивар на чело со нашиот Станиша Матески, повика потпретстедателот на СДСМ Фатмир Битиќи во Гостивар.


Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер