Билд: Германија од понеделник влегува во четиринеделен карантин

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се состана со сојузните премиери на разговори за новите мерки.

„Билд“ ексклузивно дознава дека премиерите на сојузните држави се согласиле со Меркел и дека Германија ќе влезе во целосен карантин на 2 ноември, односно во понеделник.

Билд додава дека канцеларката и премиерите се договориле за новите мерки, но се уште нема официјални информации. Според информациите објавени вчера, но и според министерот за финансии, заклучувањето треба да трае четири недели.

Билд исто така известува дека канцеларката, по состанокот со премиерите на сојузните држави за новите мерки, ќе ги информира лидерите на парламентарните групи во Бундестагот.

Веста ја објави заменик-портпаролот на Владата Мартина Фиец. Утре наутро, Меркел во Бундестагот ќе известува за состојбата со коронавирусот во Германија.

Според Билд, министерот за финансии Олаф Шолц на состанокот изјавил дека и тој верува дека на Германија и требаат драстични мерки.

Тој исто така најави стабилизација и владината помош за затворените бизниси.

Тој рече дека малите бизниси можат да добијат владина помош до 75 проценти од износот на своите приходи што ги генерирале истиот месец минатата година. Поголемите компании можат да добијат поддршка до 70 проценти.

Шолц, исто така, предвидува, според Билд, дека за четири недели блокада ќе бидат потребни седум до 10 милијарди евра.

„Се наоѓаме во ситуација кога нема да можеме да ја контролираме ситуацијата. Мислам дека е потребно да се договориме за драстични мерки “, рече тој.

Германските медиуми претходно денес објавија дека Меркел сака да затвори кафулиња, ресторани, училишта, спортски сали, музеи и кина, но „Билд“ сè уште нема конкретни информации.

Според нацрт-мерката што протече рано синоќа, би работеле само училиштата и градинките.

Продавниците може да останат отворени доколку применат строги хигиенски мерки и го ограничат бројот на клиенти, а рестораните ќе имаат само храна за достава.

Кит Ричардс од инвалидска количка ќе ја прослави 60. годишнината на Ролинг Стоунс

Легендарниот гитарист на Ролинг Стоунс за Би-Би-Си зборува за американските избори, како бил погоден од Чак Бери и иднината на Стоунси.

За време на европската турнеја на Ролинг Стоунс во 1976 година, на концерт во Германија, Кит Ричардс заспал на сцената.

Тој никогаш не бил преголем обожавател на „Fool To Cry“ - сингл од нивниот последен последен албум Black and Blue - и, откако свирел соло, гитаристот едноставно заспал.

Неколку минути подоцна, тој се разбудил на огромен крик од публиката.И покрај сите приказни за хедонизмот и разврат на Ричардс, ова заспивање на сцената воопшто не одговара на неговиот карактер.

"Кит секогаш ќе се брка до смрт на сцената. Секогаш", изјави менаџерот Јан Стјуарт, за биографот на Ричардс, Барбара Шарон.

Дури и на 77 години, славниот гитарист сè уште живее за турнеи.Сцената е место каде што тој секогаш се чувствувал како дома, возбудата од настапот пред публиката никогаш не стивнува.

„Не знам дали воопшто може да станеш имун на тоа, но сепак работи за мене, човеку“, вели тој.

Благодарение на пандемијата, овојпат „вообичаената годишна доза на адреналин“ за ѕвездата беше отсутна.

„Бевме подготвени, заинтересирани да одиме на турнеја, кога вирусот се појави. Ова беше една многу чудна година за сите нас, нели?

Ричардс го минува карантинот дома во Конектикат, читајќи серија историски романи „Мајсторот и воениот господар“, додека повремено прави нова музика и ги гледа претседателските избори во САД со резервација на странец со виза за престој.

СЗО: Ако не научиме ништо од оваа криза,ќе доживееме нешто полошо

Главниот експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека светот ризикува нови пандемии доколку доживее „амнезија“ и ако не научи од сегашната криза предизвикана од ширењето на коронавирусот.

„Видов дека амнезијата како да влијае врз светот по трауматски настани и тоа е разбирливо“, рече Мајк Рајан на прес-конференција во Женева.

„Но, ако го сториме тоа повторно како што направивме по САРС, по вирусот Х5Н1, по пандемијата Х1Н1, ако продолжиме да игнорираме што можат да и направат нови и опасни патогени на нашата цивилизација, тогаш веројатно повторно ќе го доживуваме истото или полошото во остатокот од животот“, тој рече.

Рајан ги критикувал и развиените нации, велејќи дека северните земји управуваат со здравствените системи како „нискобуџетни авиокомпании“ и дека сега светот плаќа за тоа.

"На север, поради моделот на управување со трошоците на здравствениот систем, поставивме нашите здравствени системи да се користат 95, 98 или 100 проценти. Тоа е скоро како модел со ниска цена на авиокомпанија за здравствени системи", рече тој.

„Па сега ние ја плаќаме цената за тоа, затоа што немаме вграден капацитет за брзо проширување на можностите за одговор, затоа што на здравјето гледаме како на трошок во нашите економии, како на товар на развојот, ја оптоваруваме економијата и сега треба да размислиме што значи тоа“.

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус ги повика државите да не ја политизираат истрагата за изворот на овој коронавирус, велејќи дека тоа само ќе создаде пречки за наоѓање на вистината.

„Треба да го знаеме потеклото на вирусот, бидејќи тоа може да ни помогне да спречиме идни инфекции“, рече Тедрос.

"Нема што да се скрие. Ние сакаме да го знаеме потеклото и тоа е тоа", рече тој.

Завршил во затвор, зашто 80 пати се јавил во полиција

Рис Пилот од Петерсборо, Англија, по втор пат завршил зад решетки затоа што ја повикувал полицијата цели 80 пати за да им ждрига на телефонот.

Човекoт бил уапсен минатата година за истото „злосторство“, но е ослободен поради добро однесување. Откако се чувствувал слободен, повторно започнал да прави несоодветни телефонски повици, пишува „Sky News“.

Полицијата соопштила дека 28-годишникот се јавил на полицискиот број 999 повеќе од 80 пати и ждригал веднаш штом полицајците одговориле на повикот.

Во една прилика, Рис ја повикал полиција дури 24 пати во рок од 45 минути. Ова предизвикало блокада на линијата за итни случаи, поради што услугата не можела да одговори на вистинските повици.

Младиот човек е уапсен дури пет пати, а оваа година е обвинет за нарушување на јавниот ред и мир -тогаш признал сè пред судот, а потоа на 23 ноември е осуден на шест месеци затвор.

„Поединци кои ја злоупотребуваат услугата 999 на овој начин, треба да размислат како би се чувствувале ако на некое блиско лице им треба брза помош и не може да го добие бројот “, коментира началникот на полицијата Мајк Бранстон.

притисни ентер