Бил Гејтс стана најголем сопственик на обработливо земјиште на светот

Оснивачот на Мајкрософт , Бил Гејтс стана најголем приватен сопственик на земјоделско земјиште во светот, според извештајот на Институтот за урбани земјишта, објавен во јануари.

Според овој извештај, тој ја добил оваа титула уште во 2018 година кога купил 14.500 хектари првокласно земјиште во државата Вашингтон, инаку традиционална територија на домородното племе Јакама, за 171 милиони долари.

Со оваа набавка, Гејтс станал сопственик на вкупно 242.000 хектари земјоделско земјиште во 19 американски држави, од Вашингтон до Арканзас, со вкупна вредност од над 690 милиони долари. Гејтс добил нов прекар во извештајот за земјиштето: фармерот Бил.

Земјиштето сопственост на Гејтс е, за споредба, скоро со иста површина како Хонг Конг ,пишува во колумна Ник Естес, професор на Универзитетот во Ново Мексико, објави Гардијан.

Сепак, Гејтс не е единствениот богат човек кој, во желба да го диверзифицира своето портфолио, со посредство на менаџери за инвестиции и консултанти, започнал масовно да купува обработлива површина. Приливот на пари во средства што се инвестираат во обработливо земјиште достигнал рекордно ниво во 2019 година, пишува Фајненшл тајмс.

Што се однесува до Гејтс, корисник на Редит, кога ја посетил оваа социјална мрежа во форматот Прашај ме нешто (АМА), во која познати или помалку познати луѓе одговараат на прашањата на корисниците, го прашаа зошто купува толку многу обработлива земја.

Гејтс одговорил: "Мојата инвестициска група донесе одлука за откуп. Не е поврзано со климата. Земјоделскиот сектор е важен. Со попродуктивно семе, можеме да избегнеме уништување на шумите и да и помогнеме на Африка да се справи со климатските тешкотии што веќе ги чувствува. Не е јасно колку може да станат ефтини биогоривата, но ако се доволно ефтини, тоа би можело да го реши проблемот со емисиите од авионите и камионите “.

Обновено : Пронајдена е исчезнатата жена од Скопје, смејството се заблагодарува

П4ронајдена е исченатата жена од Скопје, . Синот на Павлина им се заблагодарува на сите на помошта. 

Синот на Павлина имм се заблагодарува на сите граѓани , а особено на полицајците од полициската станица Пролет , кои помогнале во пронаоѓањето на неговата мајка

Јутјубер се расфрла со милиони по победата во боксерски меч (ВИДЕО)

Јутјуберот Џејк Пол објави нова фотографија на својот Инстаграм профил откако го доби третиот боксерски меч.

„1,5 милиони платени прегледи на натпреварите, собрани 75 милиони долари“, напиша тој во објавата покрај фотографијата на која позира со банкноти расфрлани низ тревникот.

24-годишната YouTube ѕвезда неодамна се фрли во боксерските води кревајќи голема прашина. Додека едни веруваат дека тој има место меѓу професионалните боксери, други веруваат дека за Пол тоа е само шоу, глуми и собира пари и дека неговата боксерска кариера ќе заврши штом влезе во ринг со професионален боксер.

Ќерката на Алек Болдвин и Ким Бесинџер се пофали со новата тетоважа на задникот (ФОТО)

Ирланд Болдвин ја покажа новата тетоважа на задникот, позирајќи во бикини.

25-годишната ќерка на Алек Болдвин и Ким Бесинџер се пофали на Инстаграм со новата тетоважа. „Ставив нова тетоважа затоа што сум импулсивна“, напиша таа покрај фотографијата во костим за капење, за која од вчера доби повеќе од 18.000 лајкови.

Тетоважите не и ’се туѓи на младата манекенка и актерка, со оглед на тоа што на рацете има разни дизајни. Уште во 2015 година, на нејзиниот зглоб и беше истетовиран зборот Écureuil (верверица на француски јазик), што е наводно прекарот што и го дал нејзиниот славен татко.

Ирланд исто така не се срами да го покаже своето тело, а во неколку наврати дури и Алек Болдвин реагирал на социјалните мрежи за тоа.

притисни ентер