Берни Сандерс се откажа од претседателската кандидатура

Американскиот сенатор Берни Сандерс се повлече од кампањата за кандидат за демократски претседател на следните избори.

Ова беше негова втора кандидатура.

Со овој потег, Сандерс го отвори патот за Џо Бајден, поранешниот потпретседател на САД и неговата номинација и борба со Трамп во избор на нов американски претседател.

Кампањата „Сандерс“ соопшти дека тие ја донеле одлуката на состанокот на персоналот на кампањата.

Предизборната година беше невообичаена. Во првите три држави, Сандерс победи со огромно мнозинство и се чинеше дека тој ќе биде номиниран од демократите.

На последниот ден од февруари, сè се сврте против Сандерс и во корист на Бајден. Бајден прогласи огромна победа во Јужна Каролина и токму тука заврши кампањата за Сандерс.

Во меѓувреме,во изборите се вклучи и пандемијата на коронавирус, што доведе до прекинување на кампањата „лице в лице“, а кандидатите почнаа да објавуваат содржини до гласачите на социјалните мрежи.

притисни ентер