Белгискиот крал се извини за колонијалното минато во Конго

Белгискиот крал Филип денеска изрази длабоко жалење поради „страдањето и понижувањето“ што го доживеала Демократска Република Конго (ДРЦ) за време на 75 годишното белгиско владеење.

Писмото до претседателот на ДРЦ, Феликс Цишекеди, по повод 60-годишнината од независноста, е првиот израз на жалење на кралот за колонијалното минато на Белгија, објави кралската палата.

„Сакам да изразам длабоко жалење за страдањето од минатото, болката што се оживува секој ден од дискриминацијата што сè уште е присутна во нашето општество“, се вели во писмото.

ДРЦ доби независност во 1960 година, откако помина 52 години како белгиска колонија, а пред тоа 23 години како сопственост на кралот Леополд Втори, сè до 1908 година.

За време на владеењето на Леополд, „имаше сурови дела“, а колонијалниот период што следуваше предизвика „страдање и понижување“, рече кралот Филип.

Спомениците на Леополд Втори, чии војници убиле и осакатувале милиони Конгоанци, се уништени и отстранети во Белгија, откако протестите против расизмот се проширија од САД низ целиот свет , а почнаа поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од полицаец кој со колено му го стиска вратот.

Филип вети „продолжување на борбата против сите форми на расизам“ и го поздрави решението на белгискиот парламент да формира комитет за помирување што ќе се справи со расизмот и колонијалното минато на Белгија.

Пандемија на коронавирус го спречи белгискиот крал да отпатува во ДРЦ за годишнината. Филип зазеде поинаков став од неговиот помлад брат, принцот Лорен, кој порано овој месец рече дека Леополд не „донел страдање“ на ДРЦ, бидејќи тој никогаш не ја посетил таа африканска земја.

Камион прегази 16 работници во Индија, 13 загинале (Вознемирувачко видео)

Најмалку 13 работници -мигранти, кои спиеле покрај автопат, загинале откако ги прегазил камион во индиската држава Гуџарат.

Несреќата се случила рано утрово. Камионот се судрил со трактор и возачот изгубил контрола и налетал на мигранти од северната држава Раџастан кои спиеле покрај патот по целодневната работа. Според владиниот извештај, уште шест мигранти се сериозно повредени, пишува Би-Би-Си.

Во Индија, работниците мигранти честопати можат да се видат како спијат покрај патот, поради што можат да бидат жртви на сообраќајни несреќи.

Минатата година во државата Махараштра воз прегази шеснаесет лица кои заспале на пругата. Тие се обиделе да пешачат до железничката станица за со воз да заминат дома за време на карантинот.

Гала оперски концерт и балет ,,Болеро” во петок во НОБ

На 22.1.2021 поради големиот интерес повторно на репертоарот на Националната опера и балет ќе се одржи гала оперски концерт со почеток во 20 часот. 

Настапуваат солистите: Сандра Митровска (сопран), Катерина Стојановска (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор) и Марјан Јованоски (баритон), во придружба на оркестарот при Националната опера и балет, под диригентската палка на Бисера Чадловска.

Во вториот дел, публиката ќе има можност да го проследи балетот „Болеро“ од Морис Равел, во кореографија на Саша Евтимова, подготвена во согласност со препораките на Комисијата за заразни болести. Тоа е балет под маски, без допир и на дистанца.

Настапува: Женски балетски ансамбл, Катерина Стојановска - сопран и Оркестарот на Националната опера и балет.

Диригент: Бисера Чадловска, концерт мајстор: Јане Бакевски, кореограф: Саша Евтимова костимограф: Марија Пупучевска, светло дизајн: Милчо Александров.

Настанот ќе се одржи според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата Ковид-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести. Задолжително е носење на заштитна маска.

Влезот за публика ќе биде отворен еден час пред почетокот на настанот.

Билетите се во строго ограничен број!, соопштуваат од НОБ.

Дел од патот кон Пониква во прекин поради полициска вежба

Сообраќајот на регионалниот пат  Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром" до паркингот кај објектот на МВР ќе биде во прекин денеска во периодот од 08:00 до 16:00 часот .

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром" до паркингот кај објектот на МВР ќе биде во прекин денеска во периодот од 08:00 до 16:00 часот поради одржување на вежбовни активности од припадниците на МВР на Република Северна Македонија, информираат од СВР Штип.

СВР Штип апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници.

притисни ентер