Белгиски весник: Медиумите се спречени да известуваат на денот во чест на националниот херој

Владата на Македонија нареди засилени безбедносни мерки на 4 февруари, кога земјата слави 151 година од раѓањето на нејзиниот најголем херој, револуционерот од отоманската ера Гоце Делчев.

Одлуката беше донесена пред прославата во услови на зголемени тензии меѓу Македонија и Бугарија, кои остануваат заглавени во жесток спор околу историјата и идентитетот. Спорниот идентитет на Делчев е една од клучните точки во оваа расправија.

Прославите ќе се одржат на последното почивалиште на Делчев во црква во Скопје. Различни делегации, вклучително и Бугари кои го гледаат Делчев како свој ексклузивен херој, се очекува да ја посетат локацијата тој ден за да му оддадат почит, пишува весникот Брисел морнинг.

Наредбата за засилување на безбедноста доаѓа откако бугарскиот европратеник Ангел Џамбазки во провокативна изјава оваа недела рече дека „Македонија била и ќе биде бугарска“ и ги повика Бугарите масовно да присуствуваат на прославата во Скопје.

Ова ги испровоцира Македонците на социјалните мрежи да ги повикаат Македонците да се соберат и да не дозволат тоа да се случи и да ги одврати негирање на македонскиот идентитет да присуствуваат на прославите.

Со оглед на настаните во земјата, има информации дека владата во Скопје не им дозволува на сите македонски медиуми да присуствуваат на настанот и да известуваат од церемонијата на Денот на споменот на херојот.

Новинарот Игор Чавески за весникот информира дека двата медиума во земјава „ Република “ и „ Пресинг ТВ “ не добиле акредитација од државните органи без никакво објаснување за причините.

„По работните процедури за слични настани, новинарот во двата медиума преку електронска пошта испрати барање до Владата за дозвола нашите новинарски екипи да бидат присутни на спомен-местото каде што почива Гоце Делчев во Скопје. Но, за жал, ни беше одбиена дозвола да се занимаваме со нашата новинарска работа без посебна причина. Накратко, владините портпароли Мухамед Хоџа и Душко Арсовски не одговорија на нашите повици и добивме само мејл во кој во „Република“ и „Пресинг ТВ“ не информираа дека немаме дозвола да присуствуваме на почесното место во главниот град. По овој одговор, медиумите за кои работам побараа помош од две новинарски здруженија во Македонија наречени МАН и ЗНМ. Дополнително, истиот ден ја известивме и Европската комисија за овој инцидент“, изјави Чавески за нашиот весник.

Тој истакна дека тој лично е еден од оние новинари кои биле одбиени од Владата во Скопје.

Чавевски подвлекува дека Владата на Македонија реагирала на ваков недемократски начин бидејќи ѝ пречат ставовите што ги шират двата медиуми во врска со спорот со Бугарија, кој често е во спротивност со владините политики, наведува белгиоскиот весник Бриселс Морнинг.

линк до оригиналната вест

Авио компанија е казнета со 300.000 долари - ги држеле патниците во авион и по 4 часа

Американското Министерство за транспорт го казни Воларис со 300.000 долари за кршење на федералните закони за одложување на летовите.

Авиокомпанијата мора да плати казна од 150.000 долари сега, со можност да се соочи со дополнителни 150.000 долари доколку има слични прекршоци во следната година.

Според прописите, меѓународните летови не можат да останат на платформата на аеродромот повеќе од четири часа без да им дозволат на патниците да излезат од авионот.

Воларис во текот на 2021 и 2022 година дозволи два лета да ја надминат оваа граница без да им даде можност на патниците да ги напуштат авионите.

Летот на Воларис 5892 од Гвадалахара до Далас Форт Ворт бил пренасочен кон меѓународниот аеродром Џорџ В. Буш на 17 август 2021 година и имало доцнење од пет часа и 32 минути.

Летот 826 од Мексико Сити до Чикаго О'Харе бил пренасочен кон Сент Луис на 23 јули 2022 година и имал четири часа и 35 минути доцнење на пистата.

Управата за заштита на потрошувачите во воздухопловството на Министерството за транспорт извршиле истрага и утврдиле дека ниту еден од исклучоците од т.н. Правилата за одложување на пистата не биле применливи за овие летови, објави денеска Транспорт.

Одделот наложи повеќе од 164 милиони долари казни против авиокомпании за кршење на правата на потрошувачите за време на администрацијата на Бајден.

Додик: Не ја прифаќаме резолуцијата, ќе предложиме разединување со БиХ

Милорад Додик, претседателот на Република Српска, во Сребреница изјави дека Босна и Херцеговина е доведена во најголемата политичка криза од која нема да излезе.

„Нема да ја прифатиме резолуцијата, а Српска, вели, ќе подготви извештај за прекршување на Дејтонскиот договор и ќе испрати договор за мирно раздружување до Федерацијата.“ Премиерот Радован Вишковиќ вели дека мирното раздвојување не е отцепување, објави РТС.

„Сребреница е дел од Република Српска, не се срамиме од ова место, ова е место каде живеат чесни луѓе од различни националности“. Вака Милорад Додик го започна своето обраќање по седницата на републичката Влада во Сребреница.

Тој рече дека ја цени болката и на белите и на црните марами и дека сите жртви треба да се третираат со почит. Но, она што тој нема да го прифати, вели тој, е резолуцијата за Сребреница и напорите за ревизија на историјата Таму, вели Додик, нема соработка.

„Затоа ќе ја подготвиме информацијата за прекршување на Дејтонскиот договор, ќе ја доставиме до Собранието во рок од 30 дена и ќе го претставиме нашиот предлог за Договор за раздружување. Сакаме да разговараме со нашите партнери во Федерацијата на мирен начин, да ги кажеме причините зошто сакаме да се разделиме и да се вратиме на суверенитет на РС“, рече Додик.

Премиерот Радован Вишковиќ потврдува дека републичката влада ќе направи договор за мирно раздружување во следните 30 дена. Договорот, вели тој, ќе биде препратен во Сараево.

„Ние не сакаме конфликти. Ова не е отцепување, мирното разединување не е отцепување. Ако некој не смета за геноциден народ, нема причина за соживот“, нагласува Радован Вишковиќ, премиер на РС.

Српска ќе бара поддршка за разединување од пријателските земји, но и во Парламентот во Белград.

Според Додик, Сребреница одамна е политичко прашање и со резолуцијата сега сакаат да му припишат колективна одговорност на српскиот народ. Затоа БиХ е во најголемата политичка криза од која, вели, нема да излезе.

„Која е целта на оваа резолуција? Да ни ја наметнете, дека сега ја прифаќаме како таква, бидејќи не е обврзувачка резолуција. Па, нема. Веднаш ви велам дека нема, нема да го славиме 11 јули како ваш ден, нема да одбележуваме ништо што е напишано таму“, нагласува Додик.

Венци беа положени за повеќе од три и пол илјади убиени Срби во Братунац и Сребреница, но не и во Меморијалниот центар во Поточари, бидејќи тоа не го дозволија.

Беше договорено да се разговара и за воспоставување заеднички датум за одбележување на страдањата на сите народи во Сребреница.

Во оваа и следната година од буџетот за Сребреница и Братунац ќе бидат издвоени десет милиони марки.

Небиу: Нашиот глас за резолуцијата за Сребреница мислам е соодветен на ситуацијата

„Се согласувам треба да имаме пријателски однос со Србија како што треба да имаме со Албанија, Бугарија и Грција“

Постои фактички судска одлука на меѓународниот суд, дека не е воено злосторство туку е геноцид и има луѓе кои што се осудени за тоа. Има луѓе кои што го прифаќаат или не го прифаќаат тоа меѓу тоа постои таква одлука и тоа е последната пресуда за геноцид на територијата на Европа. Дали треба Македонија да се меша? Го гледав листингот на сите земји членки на НАТО и сите земји членки на окружувањето. Словачка и Грција се воздржале, мислам Грција поради специјалниот однос со Србија што го има како пријател. Не е резолуција за Сребреница туку како ден за одбележување како геноцидот, не не ни резолуција за Србија, ни резолуција за Сребреница.

Се согласувам треба да имаме пријателски однос со Србија како што треба да имаме со Албанија, Бугарија и Грција, мислам нашиот глас е соодветен на ситуацијата, рече Бесим Небиу во Само Вистина.

притисни ентер