Белгиски весник: Медиумите се спречени да известуваат на денот во чест на националниот херој

Владата на Македонија нареди засилени безбедносни мерки на 4 февруари, кога земјата слави 151 година од раѓањето на нејзиниот најголем херој, револуционерот од отоманската ера Гоце Делчев.

Одлуката беше донесена пред прославата во услови на зголемени тензии меѓу Македонија и Бугарија, кои остануваат заглавени во жесток спор околу историјата и идентитетот. Спорниот идентитет на Делчев е една од клучните точки во оваа расправија.

Прославите ќе се одржат на последното почивалиште на Делчев во црква во Скопје. Различни делегации, вклучително и Бугари кои го гледаат Делчев како свој ексклузивен херој, се очекува да ја посетат локацијата тој ден за да му оддадат почит, пишува весникот Брисел морнинг.

Наредбата за засилување на безбедноста доаѓа откако бугарскиот европратеник Ангел Џамбазки во провокативна изјава оваа недела рече дека „Македонија била и ќе биде бугарска“ и ги повика Бугарите масовно да присуствуваат на прославата во Скопје.

Ова ги испровоцира Македонците на социјалните мрежи да ги повикаат Македонците да се соберат и да не дозволат тоа да се случи и да ги одврати негирање на македонскиот идентитет да присуствуваат на прославите.

Со оглед на настаните во земјата, има информации дека владата во Скопје не им дозволува на сите македонски медиуми да присуствуваат на настанот и да известуваат од церемонијата на Денот на споменот на херојот.

Новинарот Игор Чавески за весникот информира дека двата медиума во земјава „ Република “ и „ Пресинг ТВ “ не добиле акредитација од државните органи без никакво објаснување за причините.

„По работните процедури за слични настани, новинарот во двата медиума преку електронска пошта испрати барање до Владата за дозвола нашите новинарски екипи да бидат присутни на спомен-местото каде што почива Гоце Делчев во Скопје. Но, за жал, ни беше одбиена дозвола да се занимаваме со нашата новинарска работа без посебна причина. Накратко, владините портпароли Мухамед Хоџа и Душко Арсовски не одговорија на нашите повици и добивме само мејл во кој во „Република“ и „Пресинг ТВ“ не информираа дека немаме дозвола да присуствуваме на почесното место во главниот град. По овој одговор, медиумите за кои работам побараа помош од две новинарски здруженија во Македонија наречени МАН и ЗНМ. Дополнително, истиот ден ја известивме и Европската комисија за овој инцидент“, изјави Чавески за нашиот весник.

Тој истакна дека тој лично е еден од оние новинари кои биле одбиени од Владата во Скопје.

Чавевски подвлекува дека Владата на Македонија реагирала на ваков недемократски начин бидејќи ѝ пречат ставовите што ги шират двата медиуми во врска со спорот со Бугарија, кој често е во спротивност со владините политики, наведува белгиоскиот весник Бриселс Морнинг.

линк до оригиналната вест

Хајди Клум облече фустан што изгледа како течен метал

Хајди Клум привлече внимание со модната комбинација на Fashion Trust Awards.

Германската манекенка се појави во сребрен фустан на Кејт Бартон, што изгледаше како течен метал. Ја стегна половината со огромен метален појас, а во раката носеше чанта во форма на аквариум со риба.

Хајди редовно привлекува внимание со своите модни избори, некои на црвениот тепих, некои имагинативни костими поради кои го доби прекарот „Кралица на Ноќта на вештерките“.

Директорот на ТикТок ја брани апликацијата пред американскиот Конгрес

Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја гледаат како закана за националната безбедност на САД.

Сведочењето на Шу Зи Чоу пред Конгресот доаѓа по еднонеделните напори на кинеската компанија да ги убеди Американците и нивните законодавци дека апликацијата носи економска вредност и ја поддржува слободата на говорот.

TikTok, кој има повеќе од 150 милиони корисници во САД, се соочи со обвинувања дека ги споделува податоците на своите корисници со кинеската влада и дека не прави доволно за да ги заштити децата кои ја користат мрежата.

Републиканецот Кети МекМорис Роџерс, претседателка на Комитетот за енергија и трговија на Претставничкиот дом, го започна сослушувањето тврдејќи дека „ТикТок ги собира речиси сите податоци што може да се замислат - од локациите на корисниците и она што тие го пишуваат и копираат и со кого разговараат до биометриските податоци и многу повеќе. .

„Не веруваме дека TikTok некогаш ќе ги прифати американските вредности - вредностите на слободата, човековите права и иновациите“, рече републиканката, додавајќи дека кинеската комунистичка партија може да го користи TikTok „како алатка за манипулирање со цела Америка.“ .

Чу рано во своето сведочење зборуваше за неговите корени од Сингапур и тврдеше дека компанијата „не промовира или отстранува содржина на барање на кинеската влада“. Тој им вети на одборот и на корисниците дека нема да има „никаква манипулација од која било влада“.

Некои политички експерти веруваат дека забраната на TikTok може да им наштети на демократите кои ја користат платформата за да допрат до помладите гласачи. Тројца демократи во Горниот дом на Конгресот се спротивставија на забраната.

Сепак, повеќето пратеници сакаат TikTok да биде забранет. Кинеската апликација минатата недела објави дека администрацијата на претседателот Џо Бајден побарала од кинеските сопственици да ја напуштат својата сопственост или ќе се соочат со забрана.

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека принудувањето на продажбата на TikTok сериозно ќе ја поткопа довербата на инвеститорите ширум светот, вклучително и Кина, да инвестираат во САД. „Доколку веста е вистинита, Кина решително ќе се спротивстави на тоа“, соопшти Министерството.

Се продава легендарниот болид на Ферари што го возеше Михаел Шумахер

Се смета дека би можел да достигне рекордна сума.

Повеќето ќе се согласат дека Михаел Шумахер е најголемиот Формула 1 возач во историјата. Секој автомобил што ќе се појави на аукција и кој Шумахер го поседувал барем на кратко, се продава за рекордно време и постигнува рекордно висока цена.

А што ќе стане со болидот на Ферари Ф1-2000 (шасија 198) што го возеше Шумахер во квалификациите за Големата награда на Бразил, каде што победи, тешко е да се каже. Истиот болид го возеше и на Шпанското ГП, кога водеше поголем дел од трката, но поради бавното полнење гориво, заврши петти. Го возеше и на трката за Големата награда на Монако, каде брзо се пензионираше поради дефект. Последен пат се натпреваруваше во Австрија каде се пласираше на третата позиција. На крајот ја освои двојната круна, обезбедувајќи ја конструкторската титула и за Ферари.

Само небото е границата бидејќи има многу фанови кои го сакаат овој автомобил во нивната колекција.

„RM Sotheby's покажа незаменлив рекорд за носење на аукција на најважните Формула 1 болиди. Рекордот е најтесно поврзан со продажбата на важните Ферари управувани од Михаел Шумахер, најголемиот возач на Ферари Ф1 на сите времиња“, рече Шелби Мајерс. , раководител на приватна продажба во РМ Сотби.

За потсетување, минатата година на Sotheby's Luxury Week, F2003-GA, шасија бр. 229, се продаде за 14.630.000 CHF, што го прави најскапиот Ф1 болид продаден во историјата. Што мислите, дали овој реставриран од Ферари и подготвен за патека ќе достигне повисока цена?

притисни ентер