Белгија има највисока стапка на смртност од коронавирус на светот

Според бројот на потврдени смртни случаи од коронавирус во однос на бројот на жители, на цврсто прво место е Белгија со 81,53 починати на 100.000 жители.

Три европски земји, за кои се смета дека се најтешко погодени, се далеку зад Белгија: Шпанија со 57,43, Велика Британија со 55,64 и Италија со 54,4 на 100 000 жители.

Што се однесува до вкупната стапка на смртност во однос на бројот на заразени, таканаречената стапка на смртност на инфекцијата (МФФ) за која треба да се утврди вкупниот број заразени, веројатно ќе се утврди само кога пандемијата ќе заврши врз основа на масовни серолошки тестови.

Според анализата на американскиот истражувачки универзитет Џон Хопкинс, односно нивниот Центар за коронавирус, Белгија е повторно прва и според бројот на смртни случаи од вкупниот број заболени со стапка од дури 16,2%. По неа следат Франција (15,5%), Италија (14,3%) и Велика Британија (14,1%).

За споредба, САД, кои досега имаат најголем апсолутен број на смртни случаи на коронавирус, скоро 100.000, има стапка на смртност од само 5,9%. Шведска, чија контроверзна стратегија за многу благи мерки за социјално растојание се издвојува од повеќето земји, има стапка од 11,9% - многу повисока од САД или соседна Норвешка, Финска и Данска, но исто така и многу пониска од Белгија.

Сепак, според специјализираната страница Our World in Data, која користи податоци од Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ECDC), Франција има многу поголема стапка на смртност (19,57%). Можна причина е тоа што ECDC и универзитетот Џон Хопкинс имаат различни податоци, односно првиот извор вклучува некои смртни случаи што вториот не ги зема предвид , како што се оние пациенти кои починале во старечките домови или оние кои не биле хоспитализирани.

Во секој случај, ако не е на самиот врв, Белгија е на врвот во однос на смртноста од коронавирус. Официјалните лица се обидоа да ја минимизираат позицијата на нивната земја на скалата, тврдејќи дека нивната висока стапка на смртност е резултат на темелност во евиденцијата на заразените и мртвите.

Имено, дури 40% од смртните случаи од ковид-19 во Белгија спаѓаат во категоријата „можни случаи“, што значи дека не се потврдени со тестови. Многу други земји не вклучуваат вакви непотврдени смртни случаи во нивните записи. Анализата на „Фајненшал тајмс“, меѓу другите, покажа дека вистинскиот број на смртни случаи на коронавирус во некои земји може да биде многу поголем од оној што е пријавен.

Покрај тоа, според анализата на истражувачите од универзитетот Јеил, вишокот на морталитет во САД е дури 150% поголем од пријавениот број на смртни случаи од коронавирус.

Oтишол на корона-забава за да докаже дека не постои вирусот, се разболел и починал

30-годишен Американец, кој бил убеден дека коронавирусот е измама и присуствувал на „корона- забава“, почина од ефектите на Ковид-19, соопшти болницата во Тексас.

Човекот присуствувал на нова форма на забава. Едно лице кое е заразено било донесено на забавата да ги изложи гостите на инфекција и со тоа да провери дали коронавирусот е вистински. Со тоа, тие проверувале дали тврдењата на медиумите и владата се само дел од поширок заговор.

Џејн Еплби, главната медицинска сестра во болницата „Сан Антонио“ каде што починал младиот човек, ја сподели со медиумите неговата трагична приказна и последните зборови за NBC News 4.

- Непосредно пред да умре пациентот, ја погледна медицинската сестра и рече: Мислам дека не сум во право. Мислев дека сето тоа е измама, но не е “, рече Еплби.

Еплби се запознала со неговата состојба Таа не кажа кога се одржала забавата, колку луѓе присуствувале или колку долго по настанот пациентот е хоспитализиран со дијагностициран Ковид-19.

Мажот не е јавно идентификуван.

,,Целта на таквите забави е да проверат дали вирусот постои со намерно изложување на луѓето на коронавирус, објасни таа.

Веќе во болницата каде што работи, се забележува зголемување на „критично болната“ помлада популација, рече таа.

„Некои од овие млади луѓе доаѓаат во болница на лекување и можат да бидат испразнети брзо дома, додека други се разболуваат многу брзо и имаат потреба од интензивна нега“, рече Еплби.

Таа истакна дека никој не смее да се чувствува имун на Ковид-19.

„Она што научивме за овој вирус е дека тој не прави дискриминација и никој од нас не е непобедлив“, вели Еплби.

Американските центри за контрола и спречување на болести предупредуваат дека лицата заразени со коронавирус не треба да присуствуваат на настани и дека каков било настан во кој луѓето се дружат без заштитна маска или социјално растојание е голем ризик. САД е првата погодена земја во светот што забележа повеќе од 68.000 случаи во петокот. Тексас, која е една од најтешко погодените држави, досега има регистрирано над 258.000 заразени и повеќе од 3.200 смртни случаи.

Му паднал прстенот во вода, додека ја барал за жена покрај водопад (ВИДЕО)

Девојката  чие момче одлучи да ја побара за жена покрај водопад, беше шокирана откако прстенот паднал во водата, но наскоро откри дека тоа било дел од неговиот план.

Видеото снимено на водопад во Ајдахо на 5 јули привлече големо внимание откако е објавено на Вирал Хог, а младиот човек беше пофален од многумина на социјалните мрежи за првичната идеја, иако имаше и такви кои имаа поинакво мислење.

Дечкото од видеото изјави дека „сакал да го зачини незаборавното просење“. „Сè беше совршено испланирано и таа рече да,“ рече тој. Погледнете како изгледаше.

И додека многумина го нарекоа видеото прекрасно, не беа сите воодушевени . „За среќа, таа не се онесвести и падна самата во вода.“, „Еден чекор од наградата Дарвин“, напишаа некои.

Трамп жестоко ги нападна медицинските експерти поради коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нападна на Твитер медицинските експерти кои се борат против коронавирусот, обвинувајќи ги дека си играат политика и го отежнуваат економското закрепнување.

Тој денеска ги сподели објавите на некои конзервативци на Твитер, но самиот не ги коментираше.

„Сите лажат. ЦДЦ, медиумите, демократите, нашите лекари, не сите, но мнозинството, за кои ни е кажано да им веруваме“, стои во една од објавите што Трамп го сподели, мислејќи на Центрите за контрола на болести.

Друг твит што го сподели се чини дека доаѓа од профилот на теоретичарите на заговор.

Советниците на Трамп започнаа и напади врз Ентони Фаучи, главен владин експерт за заразни болести. Тие, наводно, им пренеле на американските медиуми список на неговите изјави на почетокот на пандемијата кои биле неточни, објави „Вашингтон пост“.

Претседателот Трамп во четвртокот рече дека Фаучи е „добар човек, но направил многу грешки“, укажувајќи на пресврт во Белата куќа.

Фаучи не бил во американска телевизија со недели и не го информирал директно Трамп од минатиот месец.

Претседателот се најде под оган за своите изјави, вклучувајќи го и тврдењето дека вирусот одеднаш едноставно ќе исчезне, залагајќи се за неодобрен медицински третман и ја минимизирање важноста за носење маска.

Во меѓувреме, голем број држави во САД забележаа зголемување на бројот на заразени, а бројот на починати се зголемува во повеќе од десетина држави.

Флорида забележа 15.000 нови случаи во еден ден минатиот викенд во време кога економијата продолжува да се отвора.

притисни ентер