Бајден: Штетите од лошото време – над 100 милијарди долари

Штетите од екстремните метеоролошки појави во САД оваа година ќе изнесуваат повеќе од 100 милијарди долари. 

Тоа го изјави американскиот претседател Џо Бајден за време на неговата посета на државата Колорадо. Тој претходно посети пожари во Калифорнија и Ајдахо, додека бури во други делови на земјата предизвикаа поплави и однесоа десетици животи.

Тропската бура Николас ги погоди бреговите на Тексас и Луизијана вчера, предизвикувајќи поплави и прекин на електричната енергија во стотици илјади домови.

Бајден го користи патувањето за да добие поддршка за планот за трошоци за инфраструктура, чија цел е справување со зголемената закана од климатските промени, јавија американски медиуми.

– Треба денес да ги направиме инвестициите што ќе ги забават климатските промени, а не утре, рече Бајден.

– Освен загубените и уништени животи минатата година, лошото време ја чинеше Америка 99 милијарди долари. Оваа година, овој рекорд ќе биде надминат, со штета од над 100 милијарди долари, наведе претседателот на САД.

– Ја знаеме причината за ова – климатските промени. Јас поставив цел за САД – да постигнат намалување од 50 до 52 проценти на емисиите на штетни гасови до 2030 година. Можеме да го постигнеме тоа на начин што ќе создаде добри работни места, ќе ги намали даноците за потрошувачите и бизнисите, што ќе не направи глобални лидери во целосно нова индустрија, додаде Бајден.

Фото: Нивес во провокативно издание на кров од зграда

Инфлуенсерката Нивес Целзиус на Инстаграм сподели фотографија на која позира во краток син фустан со реси.

-Важна е перспективата, напиша Целзиус во описот на фотографијата.

За фотографијата да има што е можно подобра позадина, Нивес се качи на на кров од зграда во Загрев.

За помалку од 24 часа Нивес на објавата собра повеќе од 10.000 лајкови и многубројни коментари од фановите.

-Згодна; Презгодна си од секоја перспективна; Браво убавице; Кој живее на работ има и добар поглед, се дел од коментарите.

Четврти член на бразилската делегација во ОН позитивен на коронавирус

Педро Гимареш, член на делегацијата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во Обединетите нации, е позитивен на коронавирусот, напиша извршниот директор на банката „Каиша економика федерал" на социјалните мрежи.

Гимареш, кој рече дека е комплетно вакциниран, е четвртиот член на делегацијата кој е позитивен на Ковид, а кој беше со Болсонаро во Њујорк на неговото обраќање во ОН.

Тој рече дека бил асимптоматски, но бил во изолација од средата, кога се вратил во Бразил од Њујорк.

Бразилскиот министер за здравство Марсело Квирога, синот на Болсонаро, Едуардо и еден дипломат, исто така, беа позитивни.

Квирога, на кој коронавирусот му беше дијагностициран за време на посетата на Њујорк, се уште е во изолација во хотел во Њујорк.

Болсорано во неделата рече дека има негативен резултат на тестот за Ковид-19. Откако пристигнаа во Бразил, сите членови на делегацијата на Болсонаро беа во изолација и направија тестови поради контакт со министерот за здравство.

Ескобар доаѓа во Брисел на разговори поради ситуацијата на северот на Косово

Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Габриел Ескобар неделава ќе пристигне во Брисел за да разговара со европските партнери за актуелната ситуација во северно Косово.

Соединетите држави работат со ЕУ, НАТО и владите во Белград и Приштина „да преземат итни чекори за деескалација на ситуацијата и избегнување дејствија што ги зголемуваат тензиите, го загрозуваат напредокот постигнат во дијалогот со посредство на ЕУ и негативно влијаат врз секојдневниот живот на граѓаните “, рече портпаролoт на Стејт департментот за Радио Слободна Европа , додавајќи дека: „Соединетите држави продолжуваат да поддржуваат тесна регионална соработка со цел да се отстранат сите пречки за слободно движење, трговија и инвестиции од кои ќе имаат корист сите граѓани на Западен Балкан“.

Тензиите во односите Белград-Приштина се зголемија во минатата недела, кога специјалните сили на косовската полиција дојдоа на премините Јариње и Брњак во северно Косово за да ја спроведат одлуката на Приштина за одземање и замена на српските регистарски таблички.

притисни ентер