Бајден: САД се вратија да го предводат светот

Американскиот претседател Џо Бајден денеска по тридневниот Самит на Г-7 изјави дека САД се вратија на светската сцена и ја преземаат водечката улога.

– Америка се врати да го предводи светот, со тiе што ги споделуваат нашите најдлабоки вредности. Мислам дека постигнавме напредок во враќањето на американскиот кредибилитет меѓу нашите најблиски пријатели, истакна Бајден.

Тој Самитот на Г-7 во Корнвол го оцени како „исклучително продуктивен и исполнет со соработка".

Поголемиот број европски сојузници на САД беа незадоволнио од изолационистичката политика на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Бајден по Самитот ќе се сретне со британската кралица Елизабета Втора, а потоа ќе отпатува за Брисел, каде ќе има средба со лидерите на Европска Унија и на НАТО. Додека на 16 јуни во Женева ќе се сретне со руискиот претседател Владимир Путин.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер