Бајден: САД испраќаат 31 тенк „Абрамс“ во Украина

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден го одобри испраќањето 31 тенк Абрамс М1 во Украина.

Веста дојде откако Германија потврди дека на Украина ќе ѝ стави на располагање 14 тенкови Леопард 2.

Испраќањето на американски тенкови во Украина го потврди и американскиот претседател Џо Бајден, кој на почетокот и оддаде почит на Украина, додавајќи дека земјата во последните 11 месеци „се соочува со навистина брутална руска агресија“.

„Денес објавувам дека САД ќе испратат 31 тенк Абрамс во Украина, што е еквивалент на еден украински баталјон. Секретарот за одбрана Лојд Остин ми го препорача овој чекор бидејќи овие тенкови ќе ја зајакнат способноста на Украина да ја брани својата територија и да ги постигне стратешките цели. “, рече Бајден..

„Абрамс се најдобрите тенкови во светот, но во исто време тие се исклучително сложени за користење и одржување. Затоа ќе ѝ ги дадеме на Украина сите делови и опрема потребни за одржување на тие тенкови на бојното поле“, рече Бајден, додавајќи дека „ќе биде потребно време.“ за испорака на тенкови, но САД ќе „обезбедат дека украинските сили се целосно подготвени да ги користат Абрамсите“.

„Во секој момент од оваа страшна војна, американскиот народ силно ја поддржува Украина“, рече Бајден, додавајќи дека утрово имал телефонски разговори со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија.

„Ние сме цврсто обединети“, рече Бајден.

Поради сложеноста на тенковите, САД ќе воспостават обемна програма за обука за тенковите М1 Абрамс, кои се комплицирани за ракување и одржување, изјавија претходно претставниците на Бајден за новинарите. Абрамс би можел да пристигне во Украина за неколку месеци.

„Денешното соопштение покажува дека САД и Европа продолжуваат да работат рака под рака за да ја поддржат Украина, обединети во нашите заеднички вредности и нашата континуирана поддршка за Украина“, рече неименуван висок претставник на администрацијата на Бајден пред официјалното објавување на одлуката.

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во САД, одлучи судот во Подгорица

Јужнокорејскиот државјанин До Квон ќе биде екстрадиран во Соединетите Американски Држави, кои го товарат за злосторничко здружување и други кривични дела, одлучи денеска Вишиот суд во Подгорица.

Одлуката не е правно обврзувачка и адвокатите на До Квон имаат право на жалба, пренесува Вијести.

Апелацискиот суд претходно објави дека конечната одлука за екстрадиција на „кралот на криптовалутите“ До Квон е надлежен суд, а не министерот за правда и дека Високиот суд не утврдил кој прв побарал негова екстрадиција, нa чија земја тој е државјанин, на Јужна Кореја или САД.

Апелациониот суд, пак, ја поништил првостепената одлука на Вишиот суд, со која се утврди дека се исполнети законските предуслови за екстрадиција на До Квон за кривично гонење за повеќе кривични дела по барање на двете земји.

До Квон и неговиот деловен партнер беа уапсени на 23 март минатата година на аеродромот во Подгорица кога користеле фалсификувани пасоши од Костарика при пасошка контрола на лет за Дубаи.

„Вива“ заедно со најголемите светски брендови на Gulfood 2024

На глобалниот саем за храна и пијалаци Gulfood 2024, што се одржува во Дубаи од 19 до 23 февруари, учествува и најголемиот македонски производител на природни овошни сокови,нектари, пијалаци, смути и преработувач на овошје – Вива.

На глобалниот саем за храна и пијалаци Gulfood 2024, што се одржува во Дубаи од 19 до 23 февруари, најголемиот македонски производител на природни овошни сокови,нектари, пијалаци, смути и преработувач на овошје – Вива, ја потврдува својата тридецениска успешна приказна во оваа индустрија на светската сцена.

Оваа година, Вива се издвојува како сребрен спонзор на настанот, што е огромен успех затоа што за првпат една македонска компанија се стекнува со вакво признание на Gulfood, кој се смета за најпрестижниот и највлијателен саем во секторот на храна и пијалаци на Блискиот исток, но и глобално.

Како единствена македонска компанија која учествува на годинешниот Gulfood, Вива прикажува спој на квалитет и иновативност во прехранбената и преработувачката индустрија, рамо до рамо со светските брендови во оваа деловна сфера.

ВМРО-ДПМНЕ: За проф-др Гордана Силјановска-Давкова ќе се одлучува на Конвенција

Во врска со Јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија ја информираме јавноста дека крајниот рок за поднесување на пријава истекува денес.

На истиот се пријави проф-др Гордана Силјановска-Давкова која поднесе план, програма за работа и потребен број на потписи на делегати.

Гордана Силјановска-Давкова била професорка по Уставно право и Политички систем на Правниот Факултет Јустинијан Први. Таа е експерт за избори на ООН и потпретседател на групата Независни експерти за локална самоуправа при Советот на Европа. Член на Венецијанската комисија. Автор е на стотина научни трудови за уставното право и политичкиот систем.

Таа е актуелен пратеник во Собранието на РМ.

За нејзината кандидатура ќе се одлучува од страна на делегатите на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател на РМ која ќе се одржи на 02 март 2024 година.

притисни ентер