Бајден разговараше со европските сојузници по видео-средбата со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден одржа видеоконференција со европските сојузници по неговата видео средба со неговиот руски колега Владимир Путин, соопшти денеска портпаролот на германската влада.

Бајден доцна синоќа ги информирал за текот на разговори германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон, италијанскиот премиер Марио Драги и британскиот премиер Борис Џонсон, соопшти Штефен Зајберт, портпарол на Меркел.

Европејците на тој состанок ја подвлекоа „нивната целосна поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, рече Зајберт, пренесува ДПА.

Сите учесници ја истакнаа „потребата Русија да ги намали тензиите и да бара дипломатско решение, вклучително и преку нормандискиот формат за спроведување на договорите од Минск", додаде тој, мислејќи на мировните напори во Украина со посредство на Франција и Германија.

Бајден и Путин вчера одржаа онлајн средба за да разговараат за украинскиот конфликт, додека двете страни разменуваат обвинувања за воени провокации.

Немаше пробив на самитот, кој требаше да трае неколку часа, но заврши по само два часа.

– Мислам дека оваа ситуација не не задоволува ниту нас, ниту Американците, изјави денеска советникот на Путин за надворешна политика, Јуриј Ушаков.

Односите меѓу двете светски сили се причина за загриженост, рече Ушаков, иако двајцата ривали се подготвени да работат на намалување на тензиите.

САД веќе со недели ја обвинуваат Русија дека распоредува војници недалеку од границата со Украина, додека на Запад се зголемуваат стравувањата од можна руска инвазија, наведува ДПА.

Русија ги отфрла тврдењата и ја обвинува Украина дека преселила повеќе од 120.000 војници кон источниот регион Донбас, каде што проруските сепаратисти се борат за контрола од 2014 година.

Новиот „Ford Mondeo“ не доаѓа во Европа

Новиот „Ford Mondeo“ ( кој е претставен во Кина) нема да пристигне во Европа каде продажбата на лимузини со средна големина со години опаѓа.

Од германски „Motor1.com “ ја контактирале локалната филијала на „Ford“ и портпаролот потврдил дека називот „Mondeo“ ќе продолжи да живее само во Кина.

Како што првично е најавено пред речиси една година, „Mondeo“ со евро-спецификација во сите три каросериски изведби, ќе биде официјално повлечен во март 2022 година кога ќе се заврши производството во фабриката во Валенсија.

Инаку тоа е еден од најстарите модели во својот сегмент со оглед на тоа дека автомобилит постои веќе со децении. Називот „Mondeo“ ќе биде укинат во Европа по 30 години откако „Ford“ со него пред три децении го замени моделот „Sierra“.

Ѓоковиќ купил данска фирма која развива лек против Ковид

Новак Ѓокович купил 80 отсто удел во данската компанија „QuantBioRes“, која развива терапија против Ковид-19, потврди генералниот директор на компанијата Инан Лочаревиќ за Ројтерс.

Според данскиот деловен регистар, Јелена и Новак Ѓоковиќ се вистински сопственици на данската компанија од 3 јули 2020 година. Уделот на Јелена во сопственост е 39,2 отсто, а на Новак 40,8 отсто.

Директорот на компанијата Иван Лончаревиќ изјавил дека инвестицијата била реализирана во јули 2020 година, но одбил да каже колкава е нејзината вредност, пишува Ројтерс.

„QuantBioRes“ вработува 11 научници во Данска, Австралија и Словенија, а примарна цел на компанијата е да се развие лек против Ковид, а не вакцина, вели Лончаревиќ.

Компанијата развива пептид што го спречува коронавирусот да ги инфицира човечките клетки и очекува да започне со клинички испитувања во Велика Британија ова лето, вели Лончаревиќ.

Портпаролот на Ѓоковиќ не одговорил на барањето за коментар, пренесува Ројтерс.

Инаку, Ѓоковиќ не е вакциниран против Ковид, а деновиве е депортиран од Австралија и не може да настапи на Австралија Опен, пишува Индекс.хр.

Србија: Над 17.000 нови случаи со Ковид-19, починале 28 лица

Во последните 24 часа се регистрирани уште 17.318 новозаразени со коронавирусот во Србија.

Од последиците на Ковид-19 починале 28 лица.

На респиратори се наоѓаат 112 пациенти.

Како што е наведено, во последните 24 часа се анализирани 36.434 примероци а 2.619 лица се наоѓаат на болничко лекување.

притисни ентер