Бајден: Нема да испраќаме војска во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека испраќањето американски војници во Украина за да ја одвратат Русија од можен напад „не е на маса“ и најави дека наскоро ќе се одржи средба меѓу Русија и другите членки на НАТО.

Бајден рече дека Русија и најмалку четири големи членки на НАТО ќе се сретнат на состанок на високо ниво „за да разговараат за загриженоста на Русија за проширувањето на НАТО“ и дали може да се направи нешто за „да се намали тензијата на источниот фронт“.

Бајден им рече на новинарите дека за време на нивната двоиполчасовна средба, јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ќе се соочи со невидени економски последици доколку ја нападне Украина.

Тој додаде дека е сигурен оти Путин добро ја разбрал пораката. „Бев многу јасен: ако ја нападне Украина, ќе има тешки последици, економски последици какви што се уште не се видени.“

Белата куќа вчера објави дека Бајден не му направил никакви отстапки на Путин, кој е загрижен за можното членство на Украина во НАТО. Рускиот претседател побарал гаранции дека НАТО повеќе нема да се шири на исток.

Двајцата лидери вчера практично разговарале за Украина и други спорни прашања, во време кога американско-руските односи се на најниско ниво и додека руската војска се натрупува на границата со Украина.

Кремљ инсистира дека нема намера да ја нападне Украина и дека распоредувањето на армијата е од одбранбен карактер.

Бајден, исто така, рече дека САД ќе и`испратат одбранбени системи на Украина и дека имаат морална и правна обврска да ги бранат сојузниците на НАТО доколку бидат нападнати, но дека обврската не се однесува на Украина.

„Тоа не е на маса“, рече Бајден на прашањето дали армијата ќе спречи евентуален руски напад врз Украина.

„Ќе зависи од тоа што ќе кажат другите членки на НАТО. Но, идејата САД еднострано да користат војска против Русија што ја напаѓа Украина... не е опција“, рече Бајден.

Град Скопје наскоро ќе презентира план за штедење на електрична енергија

Град Скопје наскоро ќе го презентира планот за штедење на електрична енергија. Планот, како што денеска изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е сеопфатен и содржи интервентни мерки на штедење.

Несакајќи да открива детали, Арсовска најави дека деновиве ќе биде презентиран планот пред јавноста.

– Верувам дека сите институции треба соодветно пред оваа енергетска криза што следи во зимскиот период да се добро подготвени и да направиме се што е можно да ја надминеме оваа енергетска криза, а понатаму да прибегнеме кон штедење на непродуктивните трошења, рече Арсовска, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Радишани.

МЗШВ започнува со авансна исплата од 40 отсто на грантот за млад земјоделец

Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. 

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци и тоа преку мерката 112 – помош за млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност, каде се доделува грант во висина од 10.000 евра и мерката 113 – поддршка за поттикнување на земјоделското производство, со грант од 20.000 евра, информираат од ресорното Министерство.

– Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. Изминативе пет години повеќе од 1.000 млади лица аплицирале и ги искористиле мерките за поддршка на млад земјоделец. Големиот интерес кај младите беше мотив како министерство да предложиме законски измени на законот за земјоделство и рурален развој со кој овозможуваме услови за започнување со авансна исплата на финансиската поддршка за млад земјоделец. Па така со оваа измена младите земјоделци ќе можат авансно да добијат 40 отсто од вкупната вредност на грантот за поддршка за млад земјоделец, велат од МЗШВ.

На овој начин, додаваат од таму, директно им помагаме на младите земјоделци побрзо да започнат со земјоделската дејност, но и со реализација на планираните инвестиции, дополнително со оваа нова можност ги мотивираме младите уште поактивно да се вклучат во земјоделскиот сектор.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

притисни ентер