Бајден нареди спуштање на знамињата на половина копје во спомен на поранешниот државен секретар

Претседателот на САД, Џо Бајден, објави прокламација по повод смртта на поранешниот американски државен секретар Колин Пауел, кој почина денеска на 84-годишна возраст.

Во знак на почит кон Пауел, Бајден нареди спуштање на знамињата на половина копје во државните установи низ целата земја, како и во дипломатските и воените мисии во странство.

– Генералот Пауел беше патриот и човек со недостижна чест и достоинство. Син на имигранти, роден во Њујорк, пораснат во Харлем и јужен Бронкс, дипломец на Њујорк сити колеџ тој дослужи до највисоките чинови на вооружените сили на САД и беше советник при четири претседатели. Тој веруваше во ветувањето, заложено во културата на Америка, затоа што тој самиот беше жив пример за тоа. Голем дел од својот живот го посвети на тоа ветувањето да стане реалност за многу други луѓе. Беше пример со својата приврзаност кон демократските вредности што ја прават нашата земја посилна. Тој повеќепати се судираше со расни бариери, расчистувајќи го патот за останатите… и воспитуваше идни генерации лидери, нагласи Бајден.

Тој истакна дека Колин Пауел бил добар човек кого со гордост го нарекувале пријател „и ќе остане запаметен во историјата како еден од великаните на Америка".

„Само Вистина" со Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ. 

Погледнете ја вечерашната „Само Вистина“.

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

 „Новиот сој може да ја влоши ситуацијата“.

Зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Европа во изминатите два месеци се должи на сојот Делта, но Омикрон може да ја влоши ситуацијата, рече Марија Ван Керхове, шефица на техничкиот тим во одделот за итни случаи на Светската здравствена организација.

– Во последните два месеци, видовме раст во Европа. И ова се должи на варијантата Делта, а новиот сој може да ја влоши ситуацијата, рече таа за време на онлајн сесијата за прашања и одговори за ситуацијата со коронавирусот.

Затоа, таа смета дека е исклучително важно да се продолжи со поддршката на епидемиолошките мерки насочени кон ограничување на ширењето на варијантата Делта. Посебно, треба да се засилат кампањите за вакцинација.

притисни ентер